Pixelmator Pro 3.4 „Camelot” z rozbudowaną edycją plików PDF

Aplikacja do edycji obrazów na komputerze Mac — Pixelmator Pro 3.4 otrzymuje istotną aktualizację, która dodaje funkcje umożliwiające pracę z obrazami w plikach PDF.

Pixelmator Pro 3.4 Camelot

Nowa wersja programu Pixelmator Pro 3.4 Camelot wprowadza całkowicie odnowiony silnik PDF, który pozwala teraz wybierać i otwierać pojedyncze strony z wielostronicowych dokumentów PDF, pracować z wektorowymi plikami PDF, edytować pliki PDF utworzone za pomocą Safari, Keynote i innych aplikacji iWork i nie tylko. Pixelmator Pro już wcześniej umożliwiał otwieranie plików PDF, ale w wersji Pixelmator Pro 3.4 o nazwie kodowej Camelot oferuje nowe, znaczące możliwości. Zamiast na przykład otwierać w nim wyłącznie plik PDF, użytkownicy mogą teraz określić, która konkretnie stronę chcą otworzyć.

Użytkownicy mogą teraz przewijać cały plik PDF i kliknąć, aby wybrać dowolną inną stronę, ale spowoduje to wybranie tylko jednej strony. Nie ma możliwości kliknięcia z wciśniętym klawiszem Shift lub Control, aby dodać więcej stron, nie można też użyć klawisza Command-A, aby zaznaczyć wszystkie.

Twórcy mają całkowitą rację, że praktycznie zawsze będzie to pojedyncza strona, którą użytkownicy będą chcieli otworzyć do edycji. Ale dobrze byłoby mieć więcej opcji, aby ułatwić, na przykład przeciąganie grafiki z jednej strony PDF na drugą.

Oprócz wyboru strony użytkownicy mają możliwość wyboru rozdzielczości i rozmiaru otwieranego dokumentu. Co jednak najważniejsze, dostępna jest opcja Importuj plik PDF z warstwami. Możesz teraz określić, która strona pliku PDF ma zostać zaimportowana, i wybrać opcje rozmiaru i rozdzielczości.

Spowoduje to wyświetlenie strony PDF i wszystkiego, co się na niej znajduje, ale także oddzielenie jej. Obrazy stają się własną warstwą Pixelmator Pro, dzięki czemu można je włączać i wyłączać jednym kliknięciem. Można także zmieniać ich rozmiar i zastosować do nich dowolną edycję, jaką może wykonać Pixelmator Pro. Można je też przeciągnąć lub skopiować do nowego dokumentu.

Jest to na tyle przydatne, że domyślnie jest włączone. A przynajmniej na początku jest to ustawienie domyślne. Jeśli użytkownik wyłączy tę funkcję dla konkretnego otwieranego pliku PDF, pozostanie ona wyłączona we wszystkich kolejnych plikach PDF, dopóki nie zostanie ponownie włączona.

Z testów wynika, że importowanie z warstwami działa w większości przypadków. To w jakiś sposób zależy od pliku PDF, ponieważ niektóre stare pliki mogą nie podzielić się na warstwy. Jednak każdy nowo utworzony plik PDF działa doskonale.

Edycja wektorowych plików PDF

Pliki PDF mogą w rzeczywistości być pojedynczym obrazem bitmapowym — prawdopodobnie dlatego niektórych plików nie można podzielić na warstwy. Tę formę plików PDF obsługiwał już wcześniej Pixelmator Pro, ale teraz może wyświetlać wektorowe pliki PDF z większą liczbą opcji. W ten sposób aplikacja może oferować opcje dotyczące rozmiaru i rozdzielczości strony PDF po otwarciu.

Opcje importu pliku PDF w Pixelmator Pro 3.4 Camelot
Opcje importu pliku PDF w Pixelmator Pro 3.4 Camelot

Pixelmator Pro 3.4 rozszerzył teraz także akcję Skróty, Konwertuj obraz/wideo, o opcję eksportu do formatu PDF. Jest przeznaczony do stosowania jako procesor wsadowy, umożliwiając użytkownikom łatwiejszą konwersję do wielu plików jednocześnie.

Plik PDF zawierający wiele elementów można otworzyć, przy czym każda część znajduje się na innej warstwie.

Korzystanie z plików PDF edytowanych w Pixelmator Pro 3.4

To, czego użytkownicy nie mogą zrobić bezpośrednio w Pixelmator Pro 3.4, to umieszczenie gotowych stron z powrotem w oryginalnym pliku PDF. Zamiast tego musisz wyeksportować gotową, pojedynczą stronę PDF, a następnie twórcy zalecają skorzystanie z aplikacji Apple Preview.

W podglądzie użytkownicy muszą otworzyć oryginalny dokument PDF o pełnej długości, przeciągnąć nową stronę na wybrane miejsce, a następnie usunąć starą stronę, która się tam znajdowała.

Szkoda, że nie ma możliwości edycji pliku PDF od razu w aplikacji, ale proces jest dość prosty. Nowe funkcje edycji plików PDF w Pixelmator Pro 3.4 — zwłaszcza gdy plik PDF jest automatycznie dzielony na warstwy — są doskonałe.

Nowe funkcje w Pixelmatorze 3.4 wymagają systemu macOS Ventura lub nowszego. Aplikacja jest płatna jednorazowo i trzeba za nią zapłacić 199 zł, chyba że akurat jest jakaś obniżka — co zdarza się często w przypadku Pixelmatora Pro.

Lista nowości w Pixelmator Pro 3.4 Camelot

Lista nowości w Pixelmator Pro 3.4 Camelot
Lista nowości w Pixelmator Pro 3.4 Camelot

Otwórz wybrane strony PDF

 • Ciesz się zaawansowaną edycją plików PDF dzięki całkowicie przeprojektowanemu i teraz jeszcze potężniejszemu silnikowi PDF.
 • Użyj nowego, prostego okna dialogowego importu PDF, aby przeglądać strony w wielostronicowych plikach PDF i wybierać ten, który chcesz edytować.
 • Z łatwością ustaw rozdzielczość i rozmiar importowanej strony PDF.
 • Wybierz importowanie wektorowych plików PDF z elementami kształtu i obrazu jako warstwami lub importuj je ze wszystkimi połączonymi warstwami.
 • Pamiętaj, że ta funkcja działa pod systemem macOS 12 i w nowszych wersjach.

Edytuj warstwy PDF

 • Pixelmator Pro obsługuje teraz wektorowe pliki PDF, umożliwiając łatwą edycję, zmianę układu i usuwanie poszczególnych elementów, takich jak obrazy i kształty, w dokumentach PDF.
 • Otwieraj pliki PDF z obrazami, kształtami, ścieżkami, maskami i jeszcze bardziej złożonymi właściwościami warstw, takimi jak tryby mieszania i krycie.
 • Zmień rozmiar wektorowych plików PDF bez utraty jakości dzięki skalowaniu niezależnemu od rozdzielczości.
 • Twórz nowe wektorowe pliki PDF i eksportuj je z nienaruszonymi wszystkimi warstwami, aby udostępniać je innym lub używać w innych aplikacjach.

Pracuj z plikami PDF firmy Apple

 • Bezproblemowo otwieraj dokumenty PDF utworzone w przeglądarkach Safari, Keynote, Pages i innych aplikacjach pakietu iWork z warstwami.
 • Ciesz się niesamowitą precyzją podczas importowania plików Apple PDF. Dokumenty będą wyglądać dokładnie tak, jak w oryginalnej aplikacji.
 • Edytuj poszczególne elementy wektorowe, obrazy i maski w plikach Apple PDF, korzystając ze wszystkich ulubionych narzędzi Pixelmator Pro.

Konwertuj na format PDF za pomocą skrótów

 • Konwertuj wiele dokumentów Pixelmator Pro lub innych plików na format PDF, korzystając ze zaktualizowanej akcji Konwertuj obraz/wideo w aplikacji Skróty.
 • Konwertuj pliki na wektorowe pliki PDF lub wybierz połączenie wszystkich warstw, korzystając z nowego ustawienia Zachowaj warstwy.
 • Bezproblemowo korzystaj z funkcji Konwertuj obraz/wideo z natywnymi akcjami systemu macOS, takimi jak Utwórz plik PDF lub Podziel plik PDF na strony.

Aktualizacja do wersji 3.4.1 z 14.09.2023 r.
Pixelmator Pro 3.4.1
dodaje 3 nowe, oszałamiające makiety dla iPhone’a 15 Pro. Ta aktualizacja rozwiązuje również problem polegający na tym, że funkcja przeciągania i upuszczania nie działa podczas przeciągania warstw z Pixelmator Pro do aplikacji Mail.

➔ Obserwuj nas w Google News, aby być na bieżąco!

źródło: Pixelmator Pro