NFT wymawiajmy jak „neft” – to sprawa umowna

neoSłówka: skrót NFT (Non-Fungible Token) powinno się wymawiać „en-ef-te”, ale to aż 3 sylaby – zdecydowanie wygodniej byłoby go wymawiać „neft”.

neoSłówka: NEFT

Pierwszy miesiąc 2022 roku za nami, a rynek NFT wciąż jest gorący. Już w tym roku mieliśmy NFT Coachella, Lamborghini NFT, zdjęcia profilowe NFT na Twitterze, zwiastuny NFT z YouTube’a i Mety oraz zwykłą masę nierozważnych projektów NFT, które zostały ogłoszone, a następnie szybko anulowane. Projekty NFT toczą się dalej.

Co to jest NFT?

Niewymienialny token (NFT) (z ang. Non-Fungible Token) to unikatowy cyfrowy (bądź realny, będący odzwierciedleniem na blockchainie) składnik aktywów, reprezentujący szeroką gamę przedmiotów materialnych i niematerialnych, takich jak kolekcjonerskie karty sportowe, wirtualne nieruchomości lub wirtualne dzieła sztuki.

NFT wymawiaj jak „NEFT”

W tym roku z pewnością będzie głośno o NFT, a wy będziecie dużo czytać NFT i zanim wszystkim nam się to znudzi, Corin Faife z The verge proponuje, aby uprościć sobie życie i już teraz zacząć wymawiać tę nazwę znacznie krócej: neft.

Ten skrót ma trzy litery, ale też trzy sylaby, więc propozycja, aby przyspieszyć wypowiedzenie tej nazwy poprzez dodanie losowej samogłoski wydaje się sensowne. Redakcja The Verge pochyliła się nad tą kwestią i rozważała kilka wariantów. „Naft” był silnym pretendentem i „brzmi dziwnie brytyjsko”. Pojawiły się także nift” oraz “nifty, ale w wymowie są zbyt podobne do istniejącego rynku NFT Nifty Gateway. Aby dać szansę innym samogłoskom, pojawiło się także „nuft”, które brzmi zbyt słodko i puszysto, oraz „noft” – które jest po prostu dziwne.

Wymawiany poprawnie skrót „En-ef-te” i tak zawiera głoskę „E” — więc najlepiej byłoby mówić po prostu „neft”, dodając „e” pomiędzy dwoma pierwszymi literami skrótu.

Postawmy sprawę jasno, choć poprawna wymowa jest inna (ale i dłuższa), to takie uproszczenie byłoby dobrym rozwiązaniem. Jest to rodzaj interwencji, jakiej potrzebujemy, gdy jakikolwiek akronim jest dłuższy do przeliterowania w literach niż jako słowo. Zauważmy, że skrót „WWW” wciąż jest wymawiany po angielsku jako słowo dziewięciosylabowe, a nie „dub-dub-dub” lub coś w stylu „wowow”. Wiele osób na początkach internetu już to proponowało, ale nie byli wystarczająco szybcy, aby upowszechnić lepszą nazwę.

Ale w przypadku NFT mamy szansę zadziałać wcześniej. NFT (czy czytasz ten skrót już jako „neft”?) są na tyle nowe, że możemy jeszcze wspólnie umówić się, że odejdziemy od wymawiania dodatkowych sylab na tak długo, jak długo będą istniały niewymienne tokeny, które w tym momencie można uczciwie zmierzyć w miesiącach, latach lub dekadach.

Jasne, na razie NFTs (w liczbie mnogiej byłyby to nefty) to głównie zdjęcia, ale co dalej — w przyszłości będziemy mogli zapewne użyć neftów do zakupu telefonu, samochodu, a może nawet Twój dom może zostać sprzedany jako neft.

Więc, jeśli chcesz możemy uprościć sobie życie i o tokenach NFT mówić nefty – ja już zacząłem tak o nich mówić!

➔ Obserwuj nas w Google News, aby być na bieżąco!

źródło: The Verge | Wikipedia