SafeSearch wyszukiwarki Google zamazuje już obsceniczne obrazy

Google włączył w swojej wyszukiwarce domyślnie zamazywanie obrazów o charakterze jednoznacznie seksualnym — rozmycie można wyłączyć w ustawieniach SafeSearch.

Filtr SafeSearch w wyszukiwarce Google — rozmycie treści dla dorosłych
Filtr SafeSearch w wyszukiwarce Google — rozmycie treści dla dorosłych

Google wdrożyło nową funkcję SafeSearch, która automatycznie umożliwia zamazywanie obrazów, tekstu i linków dla pełnoletnich (tekst i linki pozostają widoczne) w wynikach wyszukiwania (tzn. przedstawiające przemoc, seksualność itp.). Opcja jest domyślnie włączona dla wszystkich użytkowników — łącznie z tymi, którzy nie mają włączonego filtra SafeSearch. To ustawienie zostało po raz pierwszy ogłoszone w lutym tego roku, ale miało zostać wprowadzone na całym świecie w tym miesiącu.

Jest to częścią szerszej inicjatywy dotyczącej wyszukiwarki Google, która, jak to określa firma, „pomoże Ci zachować kontrolę nad Twoimi danymi osobowymi, prywatnością i bezpieczeństwem w internecie”.

Firma ogłosiła również niedawno aktualizacje panelu „Wyniki o Tobie”, które ułatwiają zażądanie usunięcia własnych danych osobowych lub wulgarnych zdjęć z wyników wyszukiwania. Ułatwia to także rodzinom dostęp do kontroli rodzicielskiej bezpośrednio z interfejsu wyszukiwania.

Jeśli nie korzystacie z konta nadzorowanego, możecie w każdej chwili dostosować to ustawienie. Opcja „SafeSearch” dostępna jest w prawym górnym rogu ekranu wyszukiwarki Google oraz w UstawieniachUstawienia wyszukiwarki Prywatność i bezpieczeństwoTreśćFiltr SafeSearch.

W przypadku tej pierwszej opcji, możesz po prostu kliknąć SafeSearch na stronie z wynikami wyszukiwania i wybrać „Wyłączono”. Ale nie wiesz tego od nas!

Ustawienia SafeSearch w wyszukiwarce Google na stronie wyników wyszukiwania
Ustawienia SafeSearch w wyszukiwarce Google na stronie wyników wyszukiwania

O filtrze SafeSearch

Filtr SafeSearch zaprojektowano z myślą o wykrywaniu w wyszukiwarce Google treści dla pełnoletnich takich jak pornografia czy przemoc. Jeśli nie chcesz, aby wyniki wyszukiwania zawierały treści dla dorosłych, wybierz Filtr, aby zablokować wszystkie treści tego rodzaju, lub Rozmycie, aby je rozmyć.

Jeśli systemy Google wskazują, że możesz mieć mniej niż 18 lat, filtr SafeSearch ma automatycznie ustawioną opcję Filtr.

Ustawienia wyszukiwarki Google - SafeSearch
Ustawienia wyszukiwarki Google – SafeSearch

Brak możliwości zmiany ustawienia filtra SafeSearch może wynikać z tego, że ustawienie to jest kontrolowane przez konto, urządzenie lub administratora sieci. Rodzice i nauczyciele mogą na przykład zablokować inne ustawienia filtra SafeSearch poza Filtr na kontach dzieci i uczniów. Ustawienie filtra SafeSearch Filtr może być też wbudowane w publiczne sieci Wi-Fi (np. na lotnisku lub w bibliotece), opcje kontroli rodzicielskiej w systemie operacyjnym oraz oprogramowanie antywirusowe, które może zastępować indywidualne ustawienia filtra SafeSearch.

➔ Obserwuj nas w Google News, aby być na bieżąco!

źródło: Google – The Keyword | The Verge