Wraz z premierą iPhone’a 15, iPhone 14 może otrzymać port USB-C

Apple może doposażyć iPhone’a 14 w port USB-C, zamiast dotychczasowego Lightning, wraz z pojawieniem się we wrześniu nowych modeli telefonu iPhone 15.

Lightning na USB-C (prawo UE)

W pewnym sensie Apple może zaktualizować swoje obecne modele iPhone’a 14 i iPhone’a 14 Plus do USB-C wraz z przewidywaną aktualizacją do portów USB-C dla nowej generacji serii iPhone’a 15. Posunięcie to pozwoliłoby Apple utrzymać urządzenia w sprzedaży do 2024 roku, kiedy wejdą przepisy Unii Europejskiej nakazujące sprzedaży na terenie wspólnoty urządzeń z USB-C jako standardu uniwersalnego portu ładowania smartfona.

Przeczytaj też: Od 28 grudnia 2024 roku wszystkie telefony z USB-C w UE

Według oczekiwań premiera serii iPhone 15 zaplanowana jest na wrzesień 2023 roku. Eksperci oczekują również, że Apple przejdzie z czcigodnego portu Lightning na USB-C, aby zachować zgodność z przepisami UE, które wymuszają wspólny standard portów dla wszystkich producentów OEM smartfonów. Jednak teraz wydaje się również możliwe, że Apple wprowadzi USB-C również do kilku modeli iPhone’a 14.

Szczegóły w kodzie tvOS 17 beta zauważonym przez @aaron613 ujawniają sześć niewydanych modeli iPhone’a, z których cztery zostały zidentyfikowane jako iPhone 15, iPhone 15 Plus, iPhone 15 Pro i iPhone 15 Pro Max. Pozostałe dwa modele zostały zidentyfikowane jako nowe warianty iPhone’a 14 i iPhone’a 14 Plus, a wprowadzenie portu USB-C prawdopodobnie jest jedynym innym elementem wyróżniającym ich od istniejących modeli iPhone’a 14/Plus, które są obecnie w sprzedaży.

Apple często rezygnuje z modeli Pro poprzedniej generacji, gdy wprowadzana jest nowa seria Pro, ale zazwyczaj utrzymuje modele podstawowe w sprzedaży jako opcje średniej klasy. Ponieważ nowe przepisy UE mają wejść w życie w 2024 roku, oznaczałoby to, że jeśli Apple zdecyduje na wprowadzenie istotnych zmian, tak jak to miało miejsce w przeszłości, będzie musiał zaktualizować porty Lightning do USB-C, aby móc je dalej sprzedawać wraz z nową serią iPhone’a 14.

Apple po raz pierwszy wprowadził swój port Lightning w 2012 roku, co było szeroko wspieraną zmianą wśród użytkowników Apple, ponieważ był bardziej kompaktowy i uniwersalny – coś, czego brakowało w poprzednim 30-pinowym porcie. Jednak od tego czasu Apple wdrożyło USB-C w swojej linii MacBooków, a także w całej gamie iPadów. Do czasu uchwalenia prawodawstwa UE nic nie wskazywało na to, że Apple planuje przejść na USB-C w swoich iPhone’ach rezygnując z portu Lightning dzięki lukratywnemu programowi MFi opartemu na opłatach licencyjnych.

Pozostaje tylko pytanie, czy modele iPhone’a 15 Pro będą wyposażone w ulepszone porty USB-C, które obsługują również standard łączności Thunderbolt używany w komputerach Mac i linii iPad Pro.

➔ Obserwuj nas w Google News, aby być na bieżąco!

źródło: NotebookCheck | ZDnet