Najbardziej niesamowity deszcz meteorów (Perseidy) w ten weekend!

To w ten weekend, będzie można obserwować Perseidy! Wyciągnijcie lornetki, ludzie. Czas zobaczyć spadające gwiazdy!

Perseidy - spadające gwiazdy - rój meteorów - obserwacja nieba
fot. Depositphotos

Jak donosi The Washington Post, największy i najjaśniejszy rój meteorów w roku, coroczne Perseidy, będą w pełni widoczne w tę sobotę i niedzielę (12-13 sierpnia 2023 roku). Według NASA Perseidy są znane z niesamowitych ognistych kul pośród rozprysków tych słabszych, spadających kawałków światła, które często pozostawiają po sobie hipnotyzujące smugi. Jest również uważany za „deszcz meteorytów o dużej częstotliwości” — często od 50 do 100 meteorów widzianych co godzinę.

Zobacz też: Wykryto pierwsze fale radiowe z supernowej typu Ia

Chociaż ludzie na półkuli północnej będą mieli optymalną pozycję do oglądania, można ją zobaczyć wszędzie, najlepiej wieczorem w sobotę aż do niedzielnego poranka. Z pewnością nie będziesz chciał przegapić tego świetlnego show.

„To jeden z trzech najbardziej aktywnych rojów meteorów” – powiedział ambasador NASA Tony Rice w rozmowie z WaPo, co oznacza, że jest to jeden z trzech niebiańskich deszczów, które wytwarzają „najbardziej widoczne meteory”.

Podążaj za Perseuszem

Według NASA Perseidy składają się z maleńkich kawałków kosmicznej skały pochodzących z komety Swift-Tuttle. Odkryta w 1862 roku przez Lewisa Swifta i Horace’a Tuttle’a, kometa okrąża Słońce mniej więcej co 133 lata, po raz ostatni docierając do naszego wewnętrznego Układu Słonecznego w 1992 roku.

Promienny deszcz lub punkt na niebie, w którym wydaje się, że nadchodzą, znajduje się dokładnie wokół konstelacji Perseusza — w rzeczywistości gwiazdozbiór pierwotnie otrzymał taką właśnie nazwę. Jeśli spojrzysz w kierunku Perseusza w ten weekend, możesz przez kilka sekund zobaczyć kilka meteorów. Podobno będzie ich nieco mniej, ale za to będą bardziej spektakularne!

Jak oglądać „spadające gwiazdy”?

Jeśli planujesz zobaczyć ten kosmiczny pokaz na niebie, to najlepiej to robić wieczorem, gdy jest już ciemno. Trzeba uzbroić się tez w odrobinę cierpliwości – a po wyjściu na zewnątrz odczekaj przynajmniej 15 minut, aby oczy się przyzwyczaiły do słabszego światła.

A kiedy już się przystosujesz do wieczornej aury, dobrze byłoby zostać na zewnątrz przez około godzinę.

Aha, i ostatnia wskazówka. Zostaw telefon w domu! Jasność ekranu twojego smartfona będzie zakłócać widzenie w nocy – a szkoda byłoby przegapić te niezwykłe doznania.

➔ Obserwuj nas w Google News, aby być na bieżąco!

źródło: The Byte
zdjęcie wykorzystane w nagłówku wpisu pochodzi z Depositphotos