„Jak zostać przywódcą sekty” — mroczny poradnik z prawdziwą historią w tle!

Ponownie Peter Dinklage jest producentem i narratorem tego mrocznego i satyrycznego serialu dokumentalnego Netfliksa, tym razem o przywódcach sekt.

Jak zostać przywódcą sekty (serial, Netflix, 2023)

Nowy serial dokumentalny serwisu Netflix pod tytułem Jak zostać przywódcą sekty (tyt. oryg. How to Become a Cult Leader), to kolejna część „poradnika” Petera Dinklage’a dotycząca kontroli umysłów, po wcześniejszym Jak zostać tyranem z 2021 roku. W odróżnieniu od pierwszego serialu, który skupiał się na technikach najwiekszych dyktatorów, ten bierze na warsztat metody stosowane przez najsłynniejszych przywódców sekt, którzy potrafili pociągnąć za sobą ludzi i zmusić ich aby robili to co im każą.

Zobacz też: Twórcy serialu dokumentalnego „Bardzo dziki kraj” myślą o kontynuacji

Amerykański aktor Peter Dinklage, znany z roli Tyriona Lannistera w serialu Gra o tron, jest producentem o narratorem w oryginalnej wersji językowej serii Jak zostać przywódcą sekty z 2023 roku. Nowy serial jest utrzymany w tym samym tonie, stylu i strukturze, co seria o dyktaktorach i tworzona przez ten sam zespół produkcyjny kierowany przez Jake’a Laufera, Jonasa Bella Pashta i Jonaha Bekhora.

Z przymrużeniem oka głos lektora instruuje widzów serialu w drugiej osobie, jak osiągnąć ten szczególny rodzaj mocy. Wszystko jest przeplatane wywiadami z ekspertami i świadkami wydarzeń, towarzyszą temu bezpośrednio powiązane materiały archiwalne lub żartobliwe materiały filmowe, uzupełnione animacją od 6 Point Harness. „Porady” pochodzą z wyimaginowanego podręcznika i jest dostarczana w zakresie taktyk, takich jak „Opanuj swój dogmat”, „Zbuduj swój Eden” i „Zmonopolizuj wszystkie informacje”. Już sam opis serialu wskazuje na jego formę: Zajrzyj do podręcznika przywódcy sekty i dowiedz się, jak zyskać bezwarunkową miłość, bezgraniczne oddanie oraz władzę nad ludzkimi ciałami, duszami i umysłami.

Każdy odcinek skupia się na kolejnych maksymach – poradach, na przykłądach z technik stosowanych przez kolejnych przywódców sekt:

  • Zadbaj o fundamenty: przyjmij swoje powołanie i stwórz siebie na nowo, studiując życie drobnego przestępcy i folk rockowego pieśniarza, który został legendą zbrodni: Charlesa Mansona.
  • Zdobądź wyznawców: zbierz wokół siebie oddanych wyznawców, idąc śladami Jima Jonesa, który za sprawą kompleksu mesjasza zmienił mały biznes uzdrowicielski w niebezpiecznie lojalny kult.
  • Zmieniaj mentalność: wróć do Buddhafield i zostań mistrzem manipulacji jak Jaime Gomez — niespełniony aktor, który zebrał armię służących mu ludzi, obiecując oświecenie.
  • Obiecaj życie wieczne: komu apokalipsę, komu? Stwórz wiarygodne zagrożenie i sięgnij po władzę za pomocą mieszanki duchowości i science fiction, tak jak lider Bramy Niebios Marshall Applewhite.
  • Kontroluj wizerunek: zadbaj o medialny wizerunek świętoszka — zupełnie jak Shoko Asahara, który w oparciu o PR i zbrodnicze metody stworzył apokaliptyczną sektę Najwyższa Prawda.
  • Zyskaj nieśmiertelność: nie dopuść do tragicznego końca i umocnij swoją spuściznę, idąc śladem Sun Myung Moona, który zmienił Kościół Zjednoczeniowy w świetnie prosperujący biznes.

To dobra formuła, która oferuje możliwość rozpowszechniania prawdziwych informacji i nawiązywania interesujących powiązań poza ironicznymi obserwacjami, takimi jak „Wielki przywódca sekty się nie rodzi. Jest stworzony. A sposób, w jaki zdecydujesz się zaprezentować światu, może mieć znaczenie”, czyta Dinklage z zabawną radością.

Producenci wybrali głównie najbardziej nadreprezentowanych przywódców kultowych, od Charlesa Mansona przez Jima Jonesa po duet stojący za kultem Heaven’s Gate. Jednymi z najbardziej interesujących są odcinki skupiające się na Shoko Asaharze (z kultu zagłady Aum Shinrikyo) i Jaime Gomezie (Buddhafield). Istnieją przypadkowe wzmianki o kilku kultach, niektóre są małe a niektóre międzynarodowe, o których nigdy wcześniej nie słyszałem, i zapewne przydałby się drugi sezon, aby dowiedzieć się na ich temat znacznie więcej.

Może Cię zainteresować też: „Bądźcie życzliwi” to kolejny dobry serial o sekcie i zbrodniach

Jeśli robisz 30-minutowy odcinek o postaci, która była tematem trzygodzinnego lub sześciogodzinnego dokumentu i co najmniej jedna trzecia tego czasu jest poświęcona żartom, to pewne jest, że wersja historii, którą opowiadasz, będzie powierzchowna, zwłaszcza biorąc pod uwagę, jak wiele gadających głów pojawiło się wcześniej w innych filmach dokumentalnych o tych kultach i ich przywódcach. Niezależnie od tego, czy chodzi o Ivora Davisa o Mansona, Jeffa Guinna o Jonesa czy Benjamina Zellera o parę Heaven’s Gate, seria sprowadza mnóstwo wiedzy na ich temat do frazesów.

Oczywiście, jeśli opowiadasz powierzchowną wersję historii, pierwszym miejscem, które możesz wyciąć, będzie segment „konsekwencji”. To uzasadnia lub wyjaśnia, dlaczego Jak zostać przywódcą sekty oferuje najbardziej oczyszczoną wersję morderstw rodziny Mansona, samobójstw/morderstw w Świątyni Ludu w Gujanie i zamachu bombowego na Aum Shinrikyo w tokijskim metrze. Całkiem możliwe jest śmianie się z animowanej sekwencji z młodym Charliem Mansonem w szkole podstawowej lub podziwianie precyzji nienagannej prezentacji Dinklage’a, jeśli nie jest się jednocześnie proszonym o rozwodzenie się nad okrutnymi zbrodniami z ich udziałem.

Z pewnością ten serial to lżejsza forma dokumentu, mniej prowokacyjna niż ta o tyranach, która ma nam uświadomić mechanizmy, a nie okrucieństwa liderów sekt. W serialu znajdziemy kilka ciekawych wątków i powiązań, które mogą zainspirować nas do zgłębienia wiedzy na temat mechanizmów i samych historii związanych z sektami.

Serial Jak zostać przywódcą sekty sprawia, że mroczna tematyka może być przedstawiona czasami w zabawny sposób, ale nie zapominajmy, że za tymi historiami stały wielkie tragedie ludzkie!

➔ Obserwuj nas w Google News, aby być na bieżąco!

źródło: Netflix | The Hollywood Reporter