„Bądźcie życzliwi” to kolejny dobry serial o sekcie i zbrodniach

Serial dokumentalny „Bądźcie życzliwi: Modlitwa i posłuszeństwo” prezentuje historię Warrena Jeffsa — lidera Fundamentalistycznego Kościoła Jezusa Chrystusa Świętych w Dniach Ostatnich — i jego szokujące zbrodnie.

Bądźcie życzliwi: Modlitwa i posłuszeństwo (Netflix, 2022)

Nowy czteroodcinkowy serial dokumentalny Netflixa – Bądźcie życzliwi: Modlitwa i posłuszeństwo (tyt. oryg. Keep Sweet: Pray and Obey), to kolejny tytuł o którym mówią wszyscy. Seria opowiada o Warrenie Jeffsie, samozwańczym proroku i przywódcy Fundamentalistycznego Kościoła Jezusa Chrisa Świętych w Dniach Ostatnich (FLDS – Fundamentalist Church of Jesus Chris of Latter-Day Saints) – poligamicznej hybrydzie Kościoła Mormonów (LDS).

Warren Jeffs zastąpił swojego ojca, Rulona Jeffsa, jako przywódca FLDS i nadal głosił, że ludzie muszą praktykować doktrynę, aby osiągnąć najwyższy poziom zbawienia od boga w życiu pozagrobowym. Był też jedyną osobą uprawnioną do zawierania małżeństw i pełnił rolę przydzielania żon swoim mężom. Rebecca Wall Musser, która przeżyła styczność z FLDS, kiedyś była jedną z 20 żon Rulona Jeffa – teraz odważnie opowiada o swoim doświadczeniu i ucieczce z sekty w nowym serialu dokumentalnym Netflixa.

Dziś ocalała z FLDS Rebecca Wall Musser żyje z dala od kościoła FLDS i władzy swojego byłego męża, Rulona Jeffsa. 46-letnia Musser jest matką dwójki dzieci, pracuje jako aktywistka i autorka. W 2013 roku opublikowała swoją pierwszą książkę o doświadczeniach z FLDS – The Witness Wore Red: The 19th Wife Who Brought Polygamous Cult Leaders for Justice.

W 2013 r. założyła również fundację Claim Red, której celem jest edukowanie ludzi w zakresie rozpoznawania i ucieczki przed nadużyciami i uciskiem. Widzowie serialu Bądźcie życzliwi: Modlitwa i posłuszeństwo poznają Musser w pierwszym odcinku dokumentu, w którym wspomina, jak została zmuszona przez swojego ojca do poślubienia Rulona Jeffsa, gdy miała zaledwie 19 lat. Jej rodzice również byli członkami FLDS. Jej ojciec Lloyd Wall miał dwie żony: matkę Musser – Sharon Steed i inną kobietę o imieniu Myrna. Z Myrną Lloyd miał dziewięcioro dzieci, a ze Steed 12.

Rulon Jeffs miała 85 lat, gdy poślubił 19-letnią Musser. Bohaterka wspomina również o nadużyciach i nieprzymusowej umowie seksualnej podczas jej małżeństwa.

Musser stwierdziła również, że była wykorzystywana seksualnie przez swojego starszego przyrodniego brata. We wrześniu 2002 roku Jeffs zmarł w wieku 92 lat. W tym czasie Musser zdecydował się uciec z kościoła FLDS z pomocą Bena Mussera, wnuka Rulona Jeffa, po tym, jak powiedziano jej, że ma tydzień na wybór nowego męża.

W 2007 roku po raz pierwszy zeznawała przeciwko Warrenowi Jeffsowi, synowi Rulona Jeffsa, kiedy został skazany za gwałt jej 14-letniej młodszej siostry i kuzynki Alyssy Wall. W 2011 roku Warren Jeffs został uznany winnym napaści seksualnej na dziecko i brutalnej napaści seksualnej na dziecko. Jego ofiarami były 15-letnia dziewczynka i 12-letnia dziewczynka, którą poślubił. Został skazany na dożywocie.

Na procesie Warrena Jeffsa Musser była kluczowym świadkiem, dzieląc się swoją wstrząsającą relacją z życia w FLDS. Pomogła także policji i prokuratorom przeanalizować akta i zaoferować wgląd w kulturę i zwyczaje FLDS, gdy przeprowadzono nalot na kościelne ranczo YFZ w Teksasie w 2008 roku. W chwili jego aresztowania w 2011 roku 24 z jego 78 żon miało mniej niż 17 lat.

➔ Obserwuj nas w Google News, aby być na bieżąco!

źródło: Netflix | Newsweek USA