„Jak zostać tyranem” — dokumentalna opowieść o 6 dyktatorach

Podkreślając, że każdy tyran zaczyna z megalomańską pewnością siebie, twórcy serialu „Jak zostać tyranem” przybliżają nam historię 6 znanych dyktatorów, wykorzystując materiały archiwalne.

„Jak zostać tyranem” serial dokumentalny (Netflix, 2021)

Nowy serial dokumentalny Netflixa pt. Jak zostać tyranem (tyt. oryg. How to Become a Tyrant) zaczyna się od tego satyrycznego stwierdzenia: „Wolność nie jest normą. Uwielbiamy być rządzeni”. Zanim jednak dotrzesz do końca szóstego odcinka, zdasz sobie sprawę, jak bardzo jest to prawdziwe. Seria zaczyna się od nazistowskich Niemiec Adolfa Hitlera, a w kolejnych odcinkach podążamy za Saddamem Husajnem i „wymazywaniem” brutalności, czystym barbarzyństwem Idi Amina w Ugandzie, kontrolą prawdy przez Józefa Stalina i manipulacją mentalnością jego ludu, krokami Muammara Kaddafiego w celu wyrzeźbienia społeczeństwa na swój obraz i wreszcie trafiamy do Korei Północnej i dynastii Kim.

Jak mówią eksperci z serialu dokumentalnego, myślenie „ja sam mogę to wszystko naprawić” doprowadza takich ludzi do władzy i w większości przypadków początkowo sprawia, że ​​wydają się nawet pociągający dla ludności. W końcu Rzeźnik z Ugandy… Amin — był kiedyś znany jako Łagodny Olbrzym.

Serial jest podzielony na sześć odcinków – z których każdy dotyczy jednego dyktatora. Choć tytuł może sugerować, że jest to poradnik jak być idealnym tyranem, to bada drogę dojścia do władzy niechlubnych postaci czarnej strony historii świata.

Narratorem serii jest Peter Dinklage (Gra o tron), który zachowuje idealną równowagę między brutalnością opresyjnych reżimów i niektórymi jasnymi momentami czasów, a wszystko komentowane jest przez ekspertów. Serial rezonuje również z naszymi czasami. Były prezydent USA Donald Trump pokazał nam niedawno, jak niewygodna może być prawda. Może powinien był zasięgnąć wiedzy z „Podręcznika” Józefa Stalina, którą Korea Północna całkowicie opanowała dzięki całkowitemu zakazowi informacji z zewnątrz.

Chociaż prawie niemożliwe jest opanowanie całej historii życia – skromnego pochodzenia, niepowodzeń, dojścia do władzy, wyzwań, zagrożeń i upadku – w ciągu 30 minut (czas trwania każdego odcinka) Jak zostać tyranem przedstawiono godną podziwu garść wiedzy i informacji.

Ten serial to także przestroga w dzisiejszych czasach, jak nienawiść, duma narodowa, szukanie wspólnego wroga, obrażanie się na „innych” czy wmawianie, że tracimy niezawisłość, można przekuć dyktaturę i łatwo oddać w ręce silnego przywódcy. Jak mówi Hitler w archiwalnym materiale w pierwszym odcinku – „Jestem tobą, a ty jesteś mną” – pokazuje jak powszechne niezadowolenie i podsycanie rozmaitych idei działają jak bardzo potrzebny klej, który łączy masy.

Odcinki serialu

Jeśli chcesz rządzić żelazną ręką, musisz wiedzieć, na czym polega władza absolutna. Ten serial dokumentalny pokazuje, że historyczni tyrani nie mieli z tym problemu.

 1. Zdobądź władzę (31 min)
  Chcesz zostać dyktatorem? Zobacz, jak do tego zadania podszedł jeden z największych tyranów w historii świata — Adolf Hitler.
 2. Pozbądź się rywali (27 min)
  Jesteś już na szczycie. Ale by tam pozostać, musisz mieć oczy szeroko otwarte. W tym zakresie niekwestionowanym mistrzem bezwzględności pozostaje Saddam Husajn.
 3. Zaprowadź rządy terroru (28 min)
  Czy u ludzi lepiej jest wzbudzać strach, czy też miłość? Idi Amin z pewnością był przekonany, że znał dobrą odpowiedź na to pytanie.
 4. Kontroluj prawdę (27 min)
  Zniekształcanie rzeczywistości, pisanie historii na nowo, bezwzględna cenzura… Józef Stalin doszedł do wniosku, że prawdę warto naginać do swoich celów.
 5. Stwórz nowe społeczeństwo (26 min)
  Wolność słowa? Prawo do zgromadzeń? Kaddafi zlikwidował wszelkie swobody obywatelskie pod pretekstem reformy społecznej. Ale z czasem złagodniał.
 6. Rządź bez końca (30 min)
  Przejąć władzę jest trudno, ale utrzymać ją – jeszcze trudniej. Kimowie z Korei Północnej odkryli sekret wiecznego panowania: ogłosili się bogami.

Żaden inny film dokumentalny w ostatnich czasach nie zaatakował takich reżimów i ich sławnych przywódców sekt za to, czym w rzeczywistości są – częścią politycznej widowiska – z taką zaciekłością opartą na faktach. Mówi się, że drugi sezon jest już w przygotowaniu. A ponieważ świat obfituje w wiele tak posepnych postaci, materiału nie będzie brakować. Ten serial trzeba obejrzeć – polecam!

Oglądaj na Netflix (Przycisk)

źródło: Netflix