Naukowcy twierdzą, że ciszę można usłyszeć!

W nowym artykule zespół filozofów i psychologów z Johns Hopkins University czytamy, że ostatecznie rozstrzygnięto odwieczne pytanie: „Czy można usłyszeć dźwięk ciszy?”.

Mężczyzna trzymający palec wskazujący na ustach w geście ciszy
fot. Depositphotos

W zaskakującym wniosku z najnowszego badania, naukowcy stwierdzili, że absolutnie można usłyszeć ciszę „Zazwyczaj myślimy, że nasz zmysł słuchu jest związany z dźwiękami. Ale cisza, czymkolwiek jest, nie jest dźwiękiem – to brak dźwięku” – powiedział główny autor badania, absolwent filozofii i psychologii Johnsa Hopkinsa, Rui Zhe Goh. „Co zaskakujące, nasza praca sugeruje, że «nic» jest również czymś, co można usłyszeć”.

Może Ci się spodobać także: Jak pachnie nasz Księżyc?

Według badania, które opublikowano w lipcu 2023 roku w czasopiśmie PNAS, naukowcy wykorzystali ustalone sztuczki słuchowe, takie jak iluzja „jedno to więcej”, do przeprowadzenia eksperymentu. Ale w trakcie tych testów naukowcy dodali zwrot akcji: okresowo zastępowali hałas czystą nicością, a następnie mierzyli, czy mózgi uczestników reagowałyby w taki sam sposób, jak na konwencjonalne – hałaśliwe, to znaczy – iluzje dźwiękowe.

„Filozofowie od dawna debatują, czy ciszę można dosłownie postrzegać, ale nie przeprowadzono badań naukowych ukierunkowanych bezpośrednio na to pytanie” – powiedział współautor badania Chaz Firestone, adiunkt nauk psychologicznych i nauk o mózgu oraz dyrektor Johns Hopkins Perception & Mind Laboratory. „Nasze podejście polegało na zapytaniu, czy nasze mózgi traktują ciszę tak, jak traktują dźwięki”.

Jeśli możesz uzyskać te same iluzje z ciszą, co z dźwiękami, to może to być dowód na to, że dosłownie słyszymy ciszę.

— powiedział Chaz Firestone

Ostatecznie 1000 uczestników badania zostało ocenionych w siedmiu różnych testach. Co fascynujące, naukowcy byli w stanie ustalić, że we wszystkich testach mózgi uczestników reagowały w ten sam sposób na ciszę, jak na hałas – wynik, który pozornie sugeruje, że — tak, słyszymy ciszę, nawet jeśli tak naprawdę nic nie słyszymy.

„Pokazujemy, że cisza może «zastępować» dźwięki w iluzjach słuchowych opartych na zdarzeniach” – czytamy w badaniu. „Siedem eksperymentów wprowadza trzy «iluzje ciszy», zaadaptowane z iluzji percepcyjnych, o których wcześniej sądzono, że powstają tylko z dźwiękami. We wszystkich przypadkach, cisze wywoływały zniekształcenia czasowe doskonale analogiczne do ich odpowiedników opartych na dźwięku, co sugeruje, że przetwarzanie słuchowe traktuje chwile ciszy tak, jak traktuje dźwięki. Cisza jest naprawdę postrzegana, a nie tylko wywnioskowana”.

„Rodzaje iluzji i efektów, które wyglądają tak, jakby były unikalne dla słuchowego przetwarzania dźwięku, uzyskujemy również z ciszą” – dodał współautor badania Ian Phillips, filozof i psycholog John Hopkins – „sugerując, że naprawdę słyszymy również brak dźwięku”.

Jeśli jest jakieś zastrzeżenie do wyników, to to, że cisze, które badacze z Johns Hopkins wywołali u uczestników, zostały osadzone w różnych pejzażach dźwiękowych.

Mimo to wyniki eksperymentu są przekonujące, zwłaszcza biorąc pod uwagę wagę i historię samego argumentu. W każdym razie po prostu wiedz: jeśli twoje słowa, jak ciche krople deszczu, odbijają się echem w jakiejkolwiek studni ciszy, to tylko dźwięki ciszy.

➔ Obserwuj nas w Google News, aby być na bieżąco!

źródło: Johns Hopkins University | PNAS | Futurism
zdjęcie wykorzystane we wpisie z Depositphotos