Jak Apple doszło do 3 bln dolarów?

Apple przeszło do historii, stając się pierwszą firmą, która osiągnęła kapitalizację rynkową w wysokości 3 bilionów dolarów.

Jak Apple dochodziło do 3 bln USD?

Po krótkim przekroczeniu tego kamienia milowego na początku 2022 roku gigant technologiczny nigdy nie zamknął się powyżej poziomu trzech bilionów, aż do teraz. W piątek 30 czerwca 2023 roku cena akcji Apple’a wzrosła o 2,31 procent do 193,97 USD, co wystarczyło, aby kapitalizacja rynkowa firmy wyniosła 3,05 biliona USD.

Zobacz też: Nvidia dołącza do klubu „biliona dolarów”

Kiedy Apple po raz pierwszy osiągnęło wycenę 2 bilionów dolarów w sierpniu 2020 roku, byli pierwszą amerykańską firmą, która to zrobiła, ale drugą ogólnie, po tym, jak saudyjski gigant naftowo-gazowy Saudi Aramco po raz pierwszy osiągnął 2 biliony dolarów w grudniu 2019 r.

Po trudnym 2022 roku, w którym sektor technologiczny, w tym Apple, poniósł nietypowe straty, najcenniejsza firma świata powróciła do formy w tym roku. W połowie 2023 roku cena akcji Apple’a wzrosła o 49 procent, zwiększając kapitalizację rynkową firmy o ponad 900 miliardów dolarów.

Chociaż tegoroczny rajd technologiczny był w dużej mierze napędzany euforią sztucznej inteligencji, Apple był wyjątkiem w tym sensie, że prawie nie wspomniał o sztucznej inteligencji w swoich najnowszych publikacjach o zarobkach. Podczas gdy inni giganci technologiczni, Microsoft, Alphabet i Meta, w pełni przyjęli rodzącą się technologię i uważają jej pojawienie się za punkt zwrotny, Apple milczy na ten temat, skupiając się zamiast tego na swoim nowym zestawie rzeczywistości mieszanej, Apple Vision Pro.

Powyższy wykres ilustruje niezrównany wzrost firmy Apple z 5-miliardowej firmy z problemami w 2000 roku do światowej potęgi w ciągu ostatnich 23 lat, a także podkreśla niektóre z najbardziej znaczących premier produktów po drodze.

➔ Obserwuj nas w Google News, aby być na bieżąco!

źródło: Statista