Firefox nie zadziała pod starszymi systemami operacyjnymi

Firefox kończy wsparcie dla starszych systemów operacyjnych – przeglądarka nie zadziała pod starszymi Windowsami, macOS Mojave i wcześniejszych wersjach.

Firefox 115.0 (4 lipca 2023)

We wtorek Mozilla (twórca przeglądarki internetowej Firefox) ogłosiła, że macOS Mojave i wcześniejsze wersje nie otrzymają większych aktualizacji następujących po wersji 115 — ale aktualizacje zabezpieczeń będą pojawiać się jeszcze przez rok. Informacja o wydaniu informuje, że użytkownicy korzystający z systemów macOS 10.12, 10.13 i 10.14 zostaną przeniesieni do wersji ESR 115 przeglądarki Firefox, aby mogli nadal otrzymywać ważne aktualizacje zabezpieczeń.

Przeczytaj też: Firefox 108 wreszcie pozwala zapisywać strony WWW jako pliki PDF

Według Mozilla Wiki, Firefox 116 ma zostać wydany w sierpniu 2023 roku. Będzie wymagał od użytkowników systemu macOS Catalina 10.15 lub nowszego.

W poście wsparcia zauważono, że Mozilla przestrzega stałej praktyki Apple polegającej na oferowaniu wsparcia dla trzech ostatnich wersji systemu macOS. Jak wskazuje post, macOS Mojave 10.14 otrzymał ostatnią aktualizację zabezpieczeń w lipcu 2021 r.

Oznacza to, że Firefox 115 jest ostatnią wersją przeglądarki internetowej, która wspierana będzie pod systemami macOS Sierra 10.12, macOS High Sierra 10.13 i macOS Mojave 10.14. Począwszy od wersji przeglądarki Firefox 116, będzie wymagany zainstalowany system macOS Catalina 10.15 lub nowszy.

Ograniczenie dotyczy również użytkowników systemu Windows, ponieważ Firefox 115 jest również ostatnią wersją działająca pod systemami Windows 7 i Windows 8. Począwszy od następnej aktualizacji (Firefox 116), aplikacja będzie wymagać komputera z systemem Windows 10 lub nowszym.

Dla użytkowników, którzy nadal mają komputer Mac lub PC ze starszymi wersjami systemu operacyjnego, oznacza to, że nie będą już otrzymywać aktualizacji z nowymi funkcjami.

Według Mozilli użytkownicy, którzy mają Firefoksa zainstalowanego na systemach wymienionych powyżej, zostaną przeniesieni do wersji przeglądarki internetowej ESR 115, która nadal będzie otrzymywać „ważne aktualizacje zabezpieczeń”.

Oczywiście nawet te łatki prawdopodobnie nie będą wydawane wiecznie, więc najlepszą rzeczą, jaką możesz zrobić, to zaktualizować system na swoim komputerze, oczywiście jeśli jest to możliwe.

➔ Obserwuj nas w Google News, aby być na bieżąco!

źródło: Mozilla