Nvidia dołącza do klubu „biliona dolarów”

Odkąd Nvidia ujawniła, ile (i jak szybko) spodziewa się zyskać na szumie związanym z AI, producent chipów przeżywa falę euforii wśród inwestorów.

Nvidia dołącza do firm o wartości powyżej 1 bln dolarów (stan na 15 czerwca 2023 r.)
Nvidia dołącza do firm o wartości powyżej 1 bln dolarów (stan na 15 czerwca 2023 r.) | fot. Statista

Po zdobyciu ponad 300 miliardów dolarów kapitalizacji rynkowej od 24 maja 2023 roku, firma oficjalnie dołączyła w tym tygodniu do ekskluzywnego klubu firm kapitalizacji rynkowej o wartości biliona dolarów, kiedy we wtorek jej cena akcji zamknęła się na poziomie 410,22 dolarów, podnosząc kapitalizację rynkową do 1013 miliardów dolarów (1,01 bln USD). To prawie 200 procent więcej niż nieco ponad 350 miliardów dolarów na początku roku, kiedy nastroje wokół Nvidii nie były tak euforyczne.

Teraz, zanim wskoczysz do pociągu Nvidii, ważne jest, aby pamiętać, że akcje są obecnie notowane po wielokrotności ceny do zysku przekraczającej 50, co jest znacznie wyższe niż w przypadku innych akcji o dużej kapitalizacji.

Oznacza to, że znaczna część wzrostu związanego ze sztuczną inteligencją, który jeszcze się nie zmaterializował, jest już wyceniona w akcjach, co ogranicza potencjał dalszego wzrostu. Istnieje jednak znaczne ryzyko spadku, ponieważ niektórzy analitycy uważają, że Nvidia jest rażąco przewartościowana, argumentując, że inwestorzy dali się ponieść szumowi związanemu ze sztuczną inteligencją.

Nvidia nie jest jedynym członkiem klubu firm wartych biliony dolarów, który osiągnął obecnie nowe szczyty, ponieważ Apple i Microsoft, współbeneficjenci boomu na sztuczną inteligencję, zamknęli w czwartek nowe rekordy wszechczasów. Obie firmy flirtują z wyceną o 3 biliony dolarów, co jeszcze kilka lat temu byłoby nie do pomyślenia.

➔ Obserwuj nas w Google News, aby być na bieżąco!

źródło: Statista