Apple pierwszą firmą z kapitalizacją 2 bln USD!

Firma Apple (APPL) została pierwszą spółką publiczną na świecie, która osiągnęła kapitalizację rynkową wynoszącą 2 biliony dolarów!

Wartość akcji firmy Apple (NASDAQ: APPL) z 19 sierpnia 2020 - kapitalizacja rynkowa 2 bln $ (dan z 5 lat na wykresie)

W środę 19 sierpnia 2020 roku Apple stało się pierwszą spółką publiczną na świecie, która osiągnęła magiczny kamień milowy, jakim była kapitalizacja rynkowa wynosząca 2 biliony dolarów, zaledwie dwa lata po przekroczeniu 1 biliona dolarów w sierpniu 2018 roku. Kapitalizacja rynkowa to wartość akcji pomnożona przez liczbę akcji, a tym samym postrzegana jako ogólna wartość przedsiębiorstwa notowanego na giełdzie.

Apple odnotował w tym roku prawie dwukrotny wzrost cen w porównaniu do minimów związanych z pandemią COVID-19 w marcu tego roku. Zaufanie inwestorów wzrosło, gdy Apple odnotowało w ostatnim kwartale silny wzrost przychodów w wielu działach biznesowych, a jego dział usług oferuje obiecujące możliwości monetyzacji w ciągu najbliższych kilku lat.

Akcje AAPL spadły do ​​najniższego poziomu 230 USD w marcu tego roku, w okresie największej liczby izolacji na świecie w okresie pandemii koronawirusa – Apple zamknęło wówczas wszystkie swoje sklepy detaliczne na całym świecie. Jednak sprzedaż iPhone’a była dość stabilna, a inne segmenty biznesowe Apple’a – takie jak iPad i Mac – radziły sobie dobrze, a więcej klientów zaczęło pracować z domów.

Akcje AAPL przekroczyły dziś kapitalizację rynkową 2 bln USD, osiągając wartość maksymalną 468,65 USD – czyli przekroczyły poziom 467,77 USD

Inwestorzy są podekscytowani możliwościami, jakie oferują usługi subskrypcji treści firmy Apple, które pozwolą zwiększyć bieżące dochody. Apple udostępnia usługi subskrypcji za pomocą Apple Music i chce powtórzyć swój sukces z innymi mediami. Usługi takie jak Apple TV+, Apple News+ i Apple Arcade mają powolny start, ale wielu uważa, że ​​się rozkręcą, ponieważ Apple inwestuje jeszcze więcej w produkcję treści i nowe funkcje.

Mówi się, że jeszcze w tym roku Apple ma połączyć wszystkie swoje usługi w pakiet o nazwie Apple One – funkcjonujący podobnie jak Amazon Prime.

Finansiści liczą również na silny cykl sprzedaży iPhone’a 12 z obsługą szybkiej sieci komórkowej 5G. Nowa linia iPhone’ów ma się pojawić w październiku.

NASDAQ: APPL - kapitalizacja rynkowa 2 bln USD (19 sierpnia 2020 r.)

Oczywiście wartość akcji Apple’a na giełdzie może zarówno spadać, jak i rosnąć. Spadki mogą pojawić się z bardzo wielu powodów, na przykład: jeśli sprzedaż iPhone’a 12 nie spełni oczekiwań, jeśli Apple nie będzie w stanie zachęcić ludzi do skorzystania z nadchodzących pakietów subskrypcji, jeśli pandemia koronawirusa powróci z tzw. „drugą falą” lub jeśli rządy rozprawią się z monopolem App Store w sposób, który wpłynie finansowo na wartość akcji?

źródło: Apple (NASDAQ: APPL)