Apple Vision Pro to nowe doświadczenie w wielkim stylu!

Apple wreszcie zaprezentowało swój zestaw do rzeczywistości mieszanej – Apple Vision Pro VR – to urządzenie rozsadzi Twój mózg i portfel!

Apple Vision Pro z profilu

Najmocniej strzeżona tajemnica w technologii VR od Apple’ została w końcu ujawniona podczas WWDC 2023 – oto prawdziwe „one more thing…” – przedstawiono Apple Vision Pro – pierwszy naprawdę nowy produkt firmy od lat — i być może najbardziej ambitne jak dotąd przedsięwzięcie. Apple Vision Pro to zestaw słuchawkowy rzeczywistości rozszerzonej, który umożliwia robienie zdjęć i nagrywanie filmów, wyświetlanie filmów i nie tylko. Jest to w pełni trójwymiarowy interfejs bez kontrolerów i zapewnia niesamowitą kontrolę nad aplikacjami w przestrzeni wokół ciebie, a nawet rzuca cienie na rzeczywisty świat.

Apple Vision Pro będzie kosztować oszałamiającą kwotę, która zaczyna się od 3499 USD i pojawi się w Stanach Zjednoczonych na początku przyszłego roku.

Apple Vision Pro może tworzyć specjalne otoczenie do oglądania filmów w lesie, na przykład za pomocą Digital Crown do regulacji poziomu immersji. Vision Pro polega wyłącznie na twoich oczach, dłoniach i głosie, aby go kontrolować.

Zawiera aplikacje, takie jak Apple TV, Zdjęcia, Poczta, Wiadomości, Muzyka, Freeform, Safari i inne. Ma również własny App Store i oczywiście można nim sterować za pomocą dyktowania i Siri.

Apple twierdzi, że podstawowym celem było zapewnienie, że nie zostaniesz odłączony od świata zewnętrznego – ma nawet ekran, który może wyświetlać twoje oczy za pomocą technologii o nazwie EyeSight.

Vision Pro może również pokazywać osoby znajdujące się w pobliżu podczas korzystania z AR. Apple twierdzi, że Vision Pro może być używany do pracy i doskonale synchronizuje się z iPhonem i iPadem. Możesz przeglądać duże strony internetowe za pomocą Safari i korzystać z wielu okien na dużym, wciągającym pulpicie. Możesz nawet patrzeć na obiekty 3D w Wiadomościach, jednocześnie pozostając w kontakcie z otaczającym Cię światem.

Ma wirtualną klawiaturę Magic Keyboard i Magic TrackPad, a także możesz używać komputera Mac bezprzewodowo z zestawem słuchawkowym Vision Pro, który zapewnia ogromny prywatny wyświetlacz 4K i można uruchamiać obok niego inne aplikacje. Możesz także używać Vision Pro do współpracy nad dokumentami i ma przestrzenny FaceTime!

Kobieta z założonymi Apple Vision Pro
Kobieta z założonymi Apple Vision Pro

Apple twierdzi, że użytkownicy mogą również oglądać panoramy w naturalnej wielkości, wykonane z iPhone’a, a Vision Pro może robić zdjęcia 3D za pomocą aparatu, które można później obejrzeć, a także nagrywać dźwięk przestrzenny.

Vision Pro może również przekształcić Twoją przestrzeń w ogromne kino z przyciemnionym światłem i dźwiękiem przestrzennym, z możliwością oglądania do 100 stóp (ok. 30 metrów!) przy użyciu ustawień otoczenia. Vision Pro obsługuje również filmy 3D z głębią i ruchem.

Vision Pro obsługuje również gry, ale na ekranie, z dostępnymi 100 tytułami Apple Arcade. Nie ma wciągających gier VR (jeszcze).

Apple Vision pro z profilu na głowie

Disney nawiązał współpracę z Apple, aby zapewnić wciągające doświadczenia na Apple Vision Pro —aplikacja Disney Plus jest dostępna dla Apple Vision Pro ze specjalnymi środowiskami dla seriali takich jak Mandalorian, niesamowite wciągające oglądanie sportu i nie tylko.

Apple Vision Pro to pojedynczy kawałek szkła 3D, który działa jak soczewka. Zawiera aparaty z lekką ramą, wyposażone w Digital Crown i przycisk do robienia zdjęć. Niestandardowy stop aluminium otula twarz i jest kompaktowy, wyposażony we wszystkie czujniki i wysokowydajny komputer z cichym wentylatorem.

Opaska jest miękkim, wygodnym materiałem tekstylnym. Dostępne są różne kształty i rozmiary ramek oraz wbudowane moduły audio dla dźwięku przestrzennego, więc nie będziesz potrzebować osobnych słuchawek. Jest pokrętło regulacji, a Zeiss stworzy niestandardowe wkładki optyczne, które magnetycznie przyczepiają się do wkładek dla tych, którzy potrzebują okularów korekcyjnych. Można go używać przez cały dzień po podłączeniu lub na oddzielnej baterii zewnętrznej, która wystarcza na dwie godziny.

Wirtualna praca z Apple Vision Pro
Wirtualna praca z Apple Vision Pro

Posiada 23 miliony pikseli z wyświetlaczem micro OLED, z większą liczbą pikseli na oko niż telewizor 4K. Audiopody mają podwójne przetworniki do tworzenia dźwięku przestrzennego, dopasowane do Twojego pokoju i dostosowane do indywidualnych ustawień.

Apple Vision Pro jest zasilany przez krzemowy układ Apple M2, a także jest wyposażony w specjalny nowy układ R1 do przetwarzania czujnika w czasie rzeczywistym, obsługujący dane wejściowe z kamer, czujników i mikrofonów.

Wyświetlacz 3D wyświetla oczy użytkownika, dzięki czemu zestaw słuchawkowy wygląda na przezroczysty. Co ciekawe, niektóre aplikacje na iPhone’a i iPada będą działały natywnie w Apple Vision Pro, a gry 3D zbudowane przy użyciu Unity również uzyskają natywną obsługę, torując drogę niektórym wspaniałym grom.

Apple Vision Pro ma również Optic ID do uwierzytelniania biometrycznego Apple Pay i autouzupełniania haseł. Urządzenie będzie działać pod systemem o nazwie visionOS a nie jak wcześniej donoszono xrOS.

To był burzliwy cykl rozwojowy dla Apple VR, z doniesieniami i niepewnym kierunku, trudnościach produkcyjnych i obawach. Ale apple w prawdziwym stylu Apple pokazało na co je stać – doskonale zaprojektowany produkt, który sprawia, że konkurencyjne rozwiązania wyglądają przy nim dość marnie.

Taki produkt premium zawsze będzie miał wysoką cenę, a prawdziwa bitwa toczy się o to, czy to on, czy niedawno ujawniona, znacznie tańsza Meta Quest 3 okaże się najbardziej popularna. Ale jeszcze czeka nas długa droga do spopularyzowania tego typu urządzeń – no i nie każdy może sobie na nie pozwolić.

Niezależnie od tego, jest to pierwszy krok ze strony Apple’a i to w doskonałym stylu – nawet jeśli wiara w rynek VR i bardzo oczerniany metaverse pozostaje chwiejna.

Apple Vision Pro z przenośnym powerbankiem, pozwalającym zasilić urządzenie przez 2 godziny
Apple Vision Pro z przenośnym powerbankiem, pozwalającym zasilić urządzenie przez 2 godziny

Więcej o Apple Vision Pro możesz przeczytać na oficjalnej stronie internetowej firmy.

➔ Obserwuj nas w Google News, aby być na bieżąco!

źródło: Apple | iMore