5 nowych funkcji AirDrop pod iOS 17

Zobacz, co nowego będziesz mógł zrobić za pomocą AirDrop, gdy nowa wersja systemu iOS 17 zostanie udostępniona publicznie.

AirDrop pod systemem iOS 17

Od czasu wprowadzenia pod systemem iOS 7 AirDrop stał się ulubioną opcją dla użytkowników iPhone’a i innych urządzeń firmy Apple do natychmiastowego udostępniania zdjęć, filmów czy dokumentów z względną łatwością. Biorąc pod uwagę powszechną popularność AirDropa, funkcja ta nie zmieniła się tak bardzo na przestrzeni lat. Ale w tym roku Apple wprowadza kilka nowych funkcji dla AirDropa, które powinny uczynić go potężniejszym niż kiedykolwiek.

Następujące pięć funkcji pojawi się wraz z aktualizacją mobilnego systemu operacyjnego iOS 17, która ma pojawić się jesienią tego roku.

Czy któryś z nich może zasadniczo zmienić sposób korzystania z AirDropa? Daj nam znać w komentarzach na dole artykułu.

1. NameDrop

NameDrop jest główną nową funkcją AirDropa firmy Apple w wersji zapoznawczej ‌iOS 17‌. Zamiast wpisywać numer telefonu nowej osoby w Kontaktach, do której chcesz zadzwonić lub wysłać SMS-a, aby miała Twój numer, NameDrop pozwala po prostu trzymać iPhone’a w pobliżu jego iPhone’a, aby zamienić się danymi kontaktowymi.

Wymieńcie się numerami przez NameDrop: Zbliż swojego iPhone’a do iPhone’a lub Apple Watch innej osoby, żeby użyć funkcji NameDrop. Oboje możecie wybrać numery telefonów lub adresy mejlowe, które chcecie udostępnić, i błyskawicznie wysłać je do siebie wraz ze swoimi Plakatami kontaktu.

Kiedy dwa iPhone’y są trzymane blisko siebie, pojawia się plakietka z kontaktem każdej osoby (zdjęcie, które można dostosować i edytować – nowość w ‌iOS 17‌). Użytkownicy mogą następnie wybrać numery i adresy e-mail na swojej karcie kontaktowej, które chcą udostępnić.

Ta funkcja działa również między iPhone’em a pobliskim zegarkiem Apple Watch z nadchodzącą aktualizacją oprogramowania watchOS 10, która według Apple’a będzie dostępna „jeszcze w tym roku”.

2. Nowy gest AirDrop do udostępniania treści

Ten sam gest zbliżeniowy iPhone-iPhone, który działa w przypadku NameDrop, umożliwia również użytkownikom udostępnianie treści, takich jak zdjęcia i pliki.

Wystarczy po prostu zbliżenie dwóch telefonów do siebie – inicjuje to transfer przez AirDrop, eliminując w ten sposób obecny wymóg ręcznego wybierania osoby z lokalizatora urządzeń AirDrop za pośrednictwem arkusza udostępniania.

Gest udostępniania przez AirDrop pod systemem iOS 17
Gest udostępniania przez AirDrop pod systemem iOS 17

3. Kontynuuj udostępnianie AirDrop przez internet

Obecnie AirDrop działa tak, że musisz znajdować się w pobliżu urządzenia drugiej osoby, aby jakikolwiek transfer został zakończony – jeśli opuścisz zasięg AirDropa, transfer się nie powiedzie, a zawartość nie zostanie udostępniona. Może to być szczególnie frustrujące, gdy wysyłasz lub odbierasz kilka dużych plików, takich jak treści wideo.

Jeśli opuścisz zasięg AirDropa pod systemem ‌iOS 17‌, zawartość, którą próbujesz komuś udostępnić, nadal będzie bezpiecznie i w pełnej jakości przesyłana przez internet. Jedynym wymaganiem jest to, że zarówno Ty, jak i odbiorca jesteście zalogowani do iCloud.

4. SharePlay przez AirDrop

Trzymanie blisko siebie dwóch iPhone’ów może również służyć do inicjowania wspólnej aktywności za pośrednictwem SharePlay. Dzięki temu możecie we dwoje słuchać muzyki lub oglądać film.

Zbliż swojego iPhone’a do iPhone’a przyjaciela, żeby od razu zacząć synchronicznie oglądać wideo, słuchać muzyki, grać w gry i robić masę innych rzeczy przez SharePlay. 

A dzięki nowemu interfejsowi API SharePlay zewnętrzni programiści mogą sprawić, aby ich aplikacje obsługiwały ten gest, umożliwiając wspólne słuchanie lub oglądanie tego samego strumienia na oddzielnych urządzeniach.

SharePlay przez AirDrop pod systemem iOS 17
SharePlay przez AirDrop pod systemem iOS 17

5. Rozmycie obrazu

System iOS nie pozwala byle komu udostępnić zdjęcia lub dokumentu na Twoim urządzeniu, chyba że aktywnie to zaakceptujesz. Długoletnim problemem związanym z AirDropem jest jednak to, że wyświetla podgląd proponowanej udostępnionej zawartości na ekranie urządzenia, niezależnie od tego, czy rzeczywiście chcesz ją zobaczyć.

Doprowadziło to do tego, że ludzie otrzymywali niechciane nagie fotki, a na ich ekranach widoczne były podglądy tych zdjęć. Aby temu zapobiec pod systemem ‌iOS 17‌, Apple wprowadza nową funkcję opt-in, która ma na celu automatyczne rozmycie obrazów wysyłanych przez AirDrop, które mogą zawierać poufne treści, takie jak nagość. Treść zostanie zablokowana, ale można ją wyświetlić, dotykając przycisku „Pokaż”.

Te ostrzeżenia o wrażliwych treściach działają podobnie jak funkcja bezpieczeństwa komunikacji, którą Apple dodała dla dzieci, przy czym całe wykrywanie odbywa się na urządzeniu, więc Apple nie widzi udostępnianych treści.

➔ Obserwuj nas w Google News, aby być na bieżąco!

źródło: Apple | MacRumors