Apple Music aktywowało treści z dźwiękiem przestrzennym i bezstratnym

Zgodnie z obietnicą, Apple pod koniec poniedziałku włączyło pierwsze treści w dźwięku bezstratnym i przestrzennym w swoim serwisie Apple Music – udostępniono też specjalne playlisty z utworami.

Playlisty Apple Music w dźwięku przestrzennym

Podczas wczorajszej konferencji Worldwide Developers Conference 2021 (WWDC21) Apple wspomniało mimochodem, że Apple Music umożliwi odtwarzanie wybranych utworów w dźwięku przestrzennym (Spatial Audio) i bezstratny (Lossless Audio). Pierwsi subskrybenci usługi widzą już, że usługa jest aktywna, chociaż wsparcie nie zostało wdrożone jeszcze dla wszystkich. Gdy nowe technologie są gotowe w danym obszarze, użytkownicy mogą znaleźć odpowiednie ustawienia dźwięku w aplikacji Ustawienia systemu iOS w sekcji Muzyka, zgodnie z relacjami z procesu opublikowanymi w sieciach społecznościowych. Po włączeniu nowa opcja Dolby Atmos pojawia się w sekcji Audio i pozwoli użytkownikom przełączać się między automatycznym, zawsze włączonym i wyłączonym.

„Ustawienie automatyczne oznacza, że po podłączeniu urządzeń wyjściowych z formatem Dolby Atmos (np. słuchawek AirPods, AirPods Pro lub AirPods MAx z włączonym dźwiękiem przestrzennym albo obsługiwanych słuchawek Beats lub urządzeń Apple) odtwarzany będzie dźwięk w formacie Dolby Atmos i innych formatach Dolby Audio” – czytamy w opisie ustawienia.

Oddzielne ustawienie Jakość dźwięku umożliwia ustawienie Dźwięku Lossless (bezstratnego) i możliwość kontroli jakość przesyłania strumieniowego przez sieć komórkową i Wi-Fi. Użytkownicy mogą również wybrać pobieranie bezstratnych utworów na swoje urządzenie.

Po aktywowaniu Dolby Atmos w Ustawieniach użytkownicy będą mogli odtwarzać zawartość dźwięku przestrzennego w Apple Music. Apple wcześniej zapowiedział, że „tysiące” utworów obsługują tę funkcję, co jest oznaczone specjalną ikoną Dolby Atmos. Apple Music zawiera również specjalne playlisty w dźwięku przestrzennym, z utworami, hitami i albumami z różnych gatunków w jednym miejscu:

Playlisty w dźwięku przestrzennym (Spacial Audio) w Apple Music

Dźwięk przestrzenny został przygotowany przy użyciu technologii Dolby Atmos i umożliwia słuchaczom słuchanie muzyki w symulowanej przestrzeni dźwiękowej 3D, wraz z dźwiękiem kierunkowym opartym na pozycji głowy użytkownika.

Oprócz jakości Lossless (ALAC do 24 bitów/48 kHz) możliwe jest także ustawienie formatu Hi-Res Lossless (ALAC do 24 bitów/192 kHz) oraz standardową Wysoką jakość (ACC 256 kb/s).

Ustawienia Lossless i Spacial Audio Apple Music (macOS)
Ustawienia Lossless i Spacial Audio Apple Music (macOS)

Lossless Audio nie jest kompatybilny ze słuchawkami Apple’a i przyniesie korzyści tylko audiofilom, którzy mają w swoim systemie przetwornik cyfrowo-analogowy. HomePod i HomePod mini, które obecnie używają AAC, pewnego dnia będą obsługiwać bezstratną usługę Apple Music, chociaż data premiery nie została jeszcze ogłoszona.

Ustawienia jakości dźwięku Dolby Atmos i Lossless w Apple Music (iOS 14.5)
Ustawienia jakości dźwięku Dolby Atmos i Lossless w Apple Music (iOS 14.5)

źródło: Apple