Rovio podobno ma zostać sprzedane firmie Saga za 1 mld USD

Sega podobno przymierza się do zawarcia umowy przejęcia firmy stojącej za „Angry Birds” — Rovio Entertainment, za kwotę 1 miliard dolarów.

SEGA i Rovio logo

Według The Wall Street Journal, Sega jest bliskie zakupu Rovio Entertainment — firmy będącej właścicielem serii gier mobilnych Angry Birds — za ogromną kwotę 1 miliarda dolarów. Według osób rozmawiających z WSJ, Sega może zamknąć transakcję na początku przyszłego tygodnia. Zaskakujące jest to, że Sega – a konkretnie jej spółka macierzysta Sega Sammy Holdings – chciałaby wydać tak dużo na Rovio, biorąc pod uwagę spadek popularności gier Angry Birds. Oryginalna gra odniosła ogromny sukces w 2009 roku, ale franczyza najwyraźniej straciła na popularności od 2014 roku, kiedy Rovio ogłosiło spadające zyski i zwolnienia.

W 2016 roku Rovio próbowało adaptacji filmowej The Angry Birds Movie, która odniosła sukces kasowy i nadal jest siódmym najbardziej dochodowym filmem na podstawie gier wideo — nawet jeśli recenzje nie były najbardziej przychylne. Jego kontynuacja z 2019 roku The Angry Birds Movie 2 nie odniosła takiego samego sukcesu. Rovio obserwowało, jak konkurenci, tacy jak Candy Crush, rozwijali się coraz bardziej, pochłaniając zainteresowanie Angry Birds.

Niedawno Rovio usunęło swoją oryginalną grę Angry Birds ze sklepu Google Play i zmieniło nazwę wersji na iOS na Red’s First Flight. Ten ruch miał pozornie przenieść graczy do lukratywnych kontynuacji freemium i ukryć model biznesowy „kup raz i graj na zawsze” oryginalnej gry.

Rovio było wcześniej bliskie zawarcia umowy o wartości 800 milionów dolarów z izraelskim deweloperem Playtika, ale rozmowy te oficjalnie zakończyły się w marcu. Teraz Sega może wkrótce stać się właścicielem fińskiej firmy stojącej za Angry Birds.

Oryginalna gra Rovio Angry Birds była pierwszą grą mobilną, która osiągnęła 1 miliard pobrań (rekord potwierdzony przez Guinness World Records), a Rovio twierdziło, że pełna biblioteka gier firmy osiągnęła 5 miliardów pobrań w zeszłym roku.

Więc może jest argument, aby firma wyceniła się na jedną piątą dolara za pobranie? Pamiętasz, jak Take-Two kupiło studio gier społecznościowych Zynga za 12,7 miliarda dolarów?

Może Sega ma nowy zestaw bohaterów na równi z Sonicem i przyjaciółmi, którzy tylko czekają, aż epicka seria gier mobilnych będzie ich wzmocnić?

Aktualizacja 17 kwietnia 2023:

SEGA podzieliła się dziś w komunikacie prasowym wiadomością o przejęciu Rovio. SEGA podkreśliła, że „jest to przyjazne przejęcie, na które zgodziła się rada dyrektorów Rovio i wyraziła poparcie dla Wezwania”. Sega zaoferowała 706 milionów euro (776 milionów dolarów), wyceniając akcje Rovio na około 10,23 dolara za akcję, czyli około 19% więcej niż ich cena zamknięcia przed ogłoszeniem sprzedaży.

➔ Obserwuj nas w Google News, aby być na bieżąco!

źródło: WSJ | The Verge