Zmarł Gordon Moore – miał 94 lata

Współzałożyciel firmy Intel i twórca prawa Moore’a – Gordon Moore zmarł 24 marca 2023 roku.

Gordon Moore (3 stycznia 1929 - 24 marca 2023)
Gordon Moore (3 stycznia 1929 – 24 marca 2023) | fot. kadr z Scientists You Must Know: Intel Founder Gordon Moore — Science History Institute

Jak podała firma Intel w komunikacie prasowym – jeden ze współzałożycieli Intela i tytan Doliny Krzemowej – Gordon Moore zmarł w piątek 24 marca 2023 roku w wieku 94 lat. Należał do „Traitorous eight”, którą założyło Fairchild Semiconductor, będące inkubatorem dla wielu innych firm z Doliny Krzemowej — w tym AMD. Moore i Robert Noyce, jeden z członków ósemki, w 1968 roku założyli firmę Intel, początkowo nazywaną Integrated Electronics. Ostatecznie został prezesem i dyrektorem generalnym firmy w 1979 roku i pełnił tę funkcję przez osiem lat.

Podczas gdy Moore oczywiście odegrał dużą rolę w rozwoju technologii, która napędza nowoczesne urządzenia komputerowe, wiele osób będzie również znało jego nazwisko ze względu na „Prawo Moore’a” — jego prognozę z 1965 roku, zgodnie z którą procesory będą mniej więcej podwajać liczbę tranzystorów każdego roku. (Dziesięć lat później zmienił swoje szacunki na jedno podwojenie co dwa lata). Chociaż może już tak nie być, pomysł ten sprawdzał się przez zaskakująco długi czas.

W 2015 roku, kiedy zapytano go o prawo Moore’a, odpowiedział, mówiąc: „Kiedy dokonałem pomyślnej prognozy, uniknąłem kolejnej”, zgodnie z oświadczeniem Fundacji Gordona i Betty Moore.

Według Intela, ostatnie zajęcia Moore’a były filantropijne, ponieważ pracował z żoną nad problemami dotyczącymi „ochrony środowiska, badań naukowych, szkolnictwa wyższego i obszaru Zatoki San Francisco”, zgodnie z oświadczeniem założycieli na stronie jego fundacji.

W zeszłym roku Intel nazwał jego imieniem swoją siedzibę w Oregonie: „Gordon Moore Park” miał swoje wielkie otwarcie 11 kwietnia 2022 roku.

➔ Obserwuj nas w Google News, aby być na bieżąco!

źródło: Intel | Moore.org | The Verge