[15-21 lipca] Tydzień w historii technologii

W lipcu Armstrong zrobił „wielki krok dla ludzkości”, ale też powstało wiele wielkich wynalazków i usług, które mają wielkie znaczenie do dzisiaj.

15-21 lipca: Tydzień w historii technologii

15 lipca 1928: Zaprezentowano maszynę Enigma

Enigma była pierwszą przenośną, elektromechaniczną maszyną szyfrującą, opartą na zasadzie obracających się wirników do kodowania wiadomości. Niemiecki inżynier Arthur Scherbius stworzył to urządzenie w 1928 roku, aby przekształcić wiadomość w zaszyfrowany kod. Jeśli wiadomość dostała się w niewłaściwe ręce, nie można było jej odczytać. Po raz pierwszy szyfrogramy zakodowane przy pomocy Enigmy udało się rozszyfrować polskim kryptologom w grudniu 1932 roku w Pałacu Saskim w Warszawie mieszczącym siedzibę Biura Szyfrów Oddziału II Sztabu Głównego Wojska Polskiego.

Enigma była używana komercyjnie od lat 20. XX wieku, a później została zaadaptowana przez instytucje państwowe wielu krajów. Podczas II wojny światowej maszyna ta była wykorzystywana głównie przez siły zbrojne oraz inne służby państwowe i wywiadowcze Niemiec, a także innych państw. Enigma należała do rodziny elektromechanicznych wirnikowych maszyn szyfrujących i była produkowana w wielu różnych odmianach.

15 lipca 1983: Nintendo wydało Famicom

Nintendo wydało Famicom (skrót od „Family Computer”) w Japonii. Konsolę zaprojektował Masayuki Uemura. Pierwsze egzemplarze Famicoma miały sporo błędów w oprogramowaniu. W Ameryce Północnej zaledwie dwa lata później wydano ją jako Nintendo Entertainment System (NES). System Famicom/NES stał się jednym z najbardziej wpływowych systemów gier jakie kiedykolwiek powstały, co spowodowało, że firma Nintendo była pierwszą firmą w branży gier wideo pod koniec lat 80. i na początku lat 90.

Błędy, które miała konsola zostały z czasem poprawione i dopiero w 1993 dokonano modyfikacji w budowie Famicoma i wydano tę konsolę ponownie.

15 lipca 2006: Uruchomiono Twittera

Biz Stone, Jack Dorsey, Noah Glass i Evan Williams uruchomili serwis społecznościowy do publikacji 140-znakowych wpisów. Grupa rozpoczęła pracę w marcu 2006 r., ale serwis wystartował 15 lipca tego samego roku. Obecnie na Twitterze jest ponad 200 milionów użytkowników.

twttr - pierwsza strona
twttr – pierwsza strona serwisu

16 lipca 1969: Misja kosmiczna Apollo 11

Start Apollo 11 nastąpił 16 lipca 1969 roku z Centrum Lotów Kosmicznych na Przylądku Canaveral. Głównym celem było pierwsze lądowanie człowieka na Księżycu. Lądowanie nastąpiło 20 lipca 1969 roku o godzinie 20:17:40 UTC w miejscu 0°40′26.69″N i 23°28′22.69″E. Lot Apollo 11 był elementem szerszego programu Apollo.

Misja Apollo 11

16 lipca 1995: Wystartował serwis Amazon

Amazon został założony przez Jeffa Bezosa w 1994 r., a pierwszą książką, która została sprzedana była Fluid Concepts & Creative Analogies: Computer Models of the Fundamental Mechanisms of Thought.

Na początku Amazon był tylko księgarnią internetową. Wkrótce jej asortyment poszerzył się o takie artykuły jak: płyty DVD, muzyka, sprzęt komputerowy, elektronika, meble, towary spożywcze i wiele innych. Oddziały Amazonu działają w Kanadzie, Wielkiej Brytanii, Niemczech, Francji, Chinach, Japonii, Włoszech, Hiszpanii, Brazylii i Polsce.

17 lipca 1850: Pierwsza fotografia gwiazdy

Pierwsze zdjęcie gwiazdy zrobiono w Obserwatorium Harvarda – tą gwiazdą była Vega w konstelacji Lyry, to najjaśniejsza gwiazdie na półkuli północnej.

18 lipca 1968: Powstanie firmy Intel

Robert Noyce, Andy Grove i Gordon Moore założyli firmę Intel w Santa Clara w Kalifornii, która zajmowała się produkcją mikroprocesorów. Pierwszy procesor, 4004 do kalkulatorów został wydany w 1971 roku. Wybór procesora 8088 firmy Intel do używania w komputerze IBM doprowadził do tego, że Intel jest czołowym producentem procesorów na świecie.

19 lipca 2000: Komputer Mac Cube

Apple wprowadza G4 „Cube” Power Macintosh. W chwili wprowadzenia urządzenia, był to jeden z najmniejszych komputerów stacjonarnych jakie kiedykolwiek powstały. Pomimo tego, że nie uznano komercyjnego sukcesu Cube’a był zapowiedzią przyszłych projektów firmy Apple.

20 lipca 1969: Orzeł wylądował

The Eagle – moduł księżycowy Apollo 11, z powodzeniem wylądował w rejonie Księżyca znanym jako Sea of Tranquillity. Po wylądowaniu Neil Armstrong wypowiedział słynne zdanie: „Orzeł wylądował”. Około sześciu godzin później, kiedy stanął na Księżycu, wypowiedział jeszcze jedno słynne zdanie: That’s one small step for [a] man, one giant leap for mankind. (polskie tłumaczenie: To jest mały krok dla człowieka, ale wielki skok dla ludzkości.)

21 lipca 1999: Apple wprowadza na rynek laptop iBook

Firma Apple wprowadza na rynek laptopa o nazwie iBook – pierwszy komputer komercyjny zaprojektowany i sprzedawany z wbudowaną anteną do obsługi sieci bezprzewodowej.

Apple iBook (pomarańczowy)