Amazon kupuje firmę iRobot za 1,7 mld dolarów

Amazon podpisał umowę na przejęcie firmy iRobot, producenta robotów odkurzających Roomba – to ogromny ruch w sektorze robotyki domowej.

Amazon i iRobot (logo)

Transakcja jest wyceniana na około 1,7 miliarda dolarów, a Amazon przejmie iRobot za 61 dolarów za akcję w transakcji gotówkowej. „Klienci uwielbiają produkty iRobot — i jestem podekscytowany współpracą z zespołem iRobot nad opracowywaniem sposobów, które uczynią życie klientów łatwiejszym i przyjemniejszym” — mówi Dave Limp, starszy wiceprezes Amazon Devices w informacji prasowej firmy. Nie jest jeszcze jasne, w jaki sposób iRobot zostanie zintegrowany z Amazonem, gdy umowa zostanie sfinalizowana i zatwierdzona przez organy regulacyjne, ale Amazon zamierza utrzymać Colina Angle’a na stanowisku dyrektora generalnego firmy iRobot.

iRobot projektuje roboty odkurzające od 2002 roku i sprzedał miliony swoich popularnych odkurzaczy Roomba. Na początku tego roku iRobot wprowadził na rynek swój najnowszy iRobot OS, platformę opartą na sztucznej inteligencji dla swoich robotów odkurzających i mopujących. System iRobot OS został zaprojektowany w celu odróżnienia produktów Roomba od konkurencji dzięki dodatkowym funkcjom i możliwościom oprogramowania, ponieważ przestrzeń sprzątania robota staje się coraz bardziej konkurencyjna.

Umowa przejęcia iRobot przez firmę Amazon pojawia się niecały rok, po tym jak Amazon wydało własnego robota Astro.

Chociaż Amazon nie opisuje szczegółowo swoich planów dotyczących firmy iRobot, synergia z innymi produktami inteligentnego domu jest jasna. Amazon wypuścił w zeszłym roku swojego inteligentnego robota domowego Astro, który określany jest jako „dziecko miłości między Roombą a inteligentnym wyświetlaczem Echo Show”.

Domowy robot-asystent Amazona może mapować plany pięter, słuchać poleceń poruszania się między pokojami, a nawet rozpoznawać twarze. Podobnie jak urządzenie zasilane Alexą, może odpowiadać na pytania, odtwarzać muzykę i wyświetlać takie rzeczy, jak pogoda. Najnowszy system operacyjny iRobot nie jest co prawda Alexą w odkurzaczu na kółkach, ale jest równie ambitny, aby lepiej zrozumieć dom dzięki sztucznej inteligencji i inteligentnym funkcjom – zapewne może być rozszerzony o inne obszary inteligentnego domu.

Połączenie dzwonków do drzwi Ring, odkurzaczy Roomba, Alexy i innych inteligentnych produktów Amazona zapewnia firmie niesamowitą ilość danych w nowoczesnym inteligentnym domu. To naturalnie doprowadzi do jeszcze większej liczby pytań dotyczących prywatności i kontroli Amazona nad rynkiem smart home.

Rzecznik prasowy firmy Amazon informuje, że „Ochrona prywatności i danych osobowych klientów jest i zawsze była dla Amazon priorytetem. Z pełną odpowiedzialnością i starannością zarządzamy danymi we wszystkich obszarach naszej działalności. Bardzo intensywnie pracowaliśmy nad zbudowaniem zaufania wśród naszych klientów i każdego dnia dokładamy wielu starań, by je utrzymać”.

➔ Obserwuj nas w Google News, aby być na bieżąco!

źródło: Amazon | iRobot | The Verge