Apple wstrzymuje sprzedaż w Rosji

Apple wstrzymuje sprzedaż wszystkich iPhone’ów, iPadów i Maców w Rosji – sklep internetowy Apple Store jest niedostępny w tym kraju.

Rosyjski Apple Store online zamknięty

Firma Apple bardzo nie lubi ryzyka, jeśli chodzi o zachowanie nienaruszonych przychodów ale ostatnio zareagował natychmiast, gdy lokalna waluta kraju, w którym prowadzi sprzedaż, dewaluuje się w jakikolwiek dość znaczący sposób w stosunku do dolara.

Kiedy na przykład turecka lira spadała w listopadzie ubiegłego roku, Apple bez ostrzeżenia zaprzestało sprzedaży swoich słuchawek AirPods, iPadów, iPhone’ów, Maców i zegarków, a następnie ponownie otworzyło zakupy na swojej tureckiej stronie internetowej, a ceny wzrosły o ponad dwadzieścia procent, aby zrekompensować dewaluację liry.

Na obronę Apple natychmiast obniżył zakres cen swoich produktów, gdy tylko turecka waluta później się poprawiła, więc po prostu stara się chronić swoje przychody i zrekompensować wszelkie wahania kursów walut, które nie wynikają z własnej winy.

Natomiast w Rosji, gdzie międzynarodowe sankcje nałożone za agresję na Ukrainie oznaczają nie tylko znaczny spadek wartości rubla, ale także odłączenie szeregu rosyjskich banków od międzynarodowej platformy płatniczej SWIFT i zakaz eksportu amerykańskich produkty i usług do kraju, Apple zareagowało tego samego dnia, całkowicie wstrzymując całą sprzedaż w swoim rosyjskim sklepie.

Z drugiej strony, pomimo próśb Ukrainy, Apple pozostawiło działający sklep App Store dla swoich licznych użytkowników w Rosji. Gigant ograniczył niektóre funkcje Map na Ukrainie, takie jak narzędzie ruchu na żywo, aby utrudnić śledzenie cywilów. Sytuacja z Apple Pay również się zmienia, ponieważ system płatności mobilnych ma obecnie bardzo ograniczoną funkcjonalność w Rosji.

Apple potwierdziło dzisiaj także, że usunie ze wszystkich sklepów App Store aplikacje kremlowskich mediów Russia Today (RT News) i Sputnik News. Zmiany są następstwem innych działań podjętych przeciwko tym dwóm mediom państwowym zarówno w UE, jak i na świecie.

Nie jest jasne, czy i kiedy Apple wznowi sprzedaż w Rosji, ponieważ wykluczenie ze SWIFT i ograniczenia transakcji w walutach obcych znacznie komplikują sytuację i nigdy wcześniej nie zostały sprowadzone na kraj o wielkości rosyjskiej gospodarki.

➔ Obserwuj nas w Google News, aby być na bieżąco!

źródło: Apple