Ukraina prosi Apple o zablokowanie App Store’a dla Rosji

Ukraiński wicepremier Mychajło Fiodorow napisał do Tima Cooka list z prośbą o zablokowanie dla rosyjskich użytkowników sklepu App Store.

Ukraina prosi o wyłączenie usługi AppStore w Rosji

W liście otwartym opublikowanym w piątek po południu wicepremier Ukrainy Mychajło Fiodorow wezwał Apple’a do zaprzestania dostarczania produktów i usług rosyjskim użytkownikom, w odpowiedzi na trwającą inwazję w tym kraju.

„Apeluję do ciebie”, napisał Fiodorow w liście do Cooka, opublikowanym za pośrednictwem swojego konta na Twitterze, „abyś przestał dostarczać usługi i produkty Apple do Federacji Rosyjskiej, w tym zablokował dostęp do App Store’a!”

„Jesteśmy pewni, że takie działania zmotywują młodzież i aktywną ludność Rosji do aktywnego powstrzymania haniebnej agresji wojskowej” – kontynuował Fiodorow.

Według szacunków Pentagonu na Ukrainę wkroczyło ponad 50 000 rosyjskich żołnierzy, a zdjęcia satelitarne sugerują, że atak na stolicę Kijowa może być nieuchronny. Miejsce katastrofy nuklearnej w Czarnobylu zostało zajęte przez siły rosyjskie w czwartek, wzbudzając obawy dotyczące trwającego tam postępowania z materiałami radioaktywnymi. Według szacunków Organizacji Narodów Zjednoczonych walki już spowodowały, że dziesiątki tysięcy Ukraińców opuściły swoje domy jako uchodźcy.

W czwartek Biały Dom wydał szeroki pakiet sankcji w odpowiedzi na inwazję, w tym środki, które uniemożliwiają Apple i innym amerykańskim firmom świadczenie usług dla rosyjskiego wojska lub ministerstwa obrony. Ale prośba Fiodorowa idzie dalej, wzywając firmę do zaprzestania świadczenia usług dla całego kraju.

Usługi płatnicze, takie jak Apple Pay i Google Pay, nie są już dostępne dla klientów niektórych rosyjskich banków dotkniętych sankcjami. Klienci rosyjskich banków nie będą już mogli korzystać z amerykańskich systemów płatności, takich jak Google Pay czy Apple Pay.

Apple nie odpowiedziało jeszcze na tę prośbę.

➔ Obserwuj nas w Google News, aby być na bieżąco!

źródło: Twotter | The Verge