Visa i Mastercard banują Rosję

Visa i Mastercard ogłosiły, że zablokowały dostęp do swoich sieci niektórym instytucjom finansowym. Jedocześnie obaj giganci płatniczy zobowiązali się do pomocy humanitarnej dla Ukrainy po 2 miliony dolarów każdy.

Logo Visa i Mastercard

Firmy przetwarzające płatności – Visa i Mastercard ogłosiły, że zablokowały niektóre rosyjskie instytucje finansowe, zgodnie z sankcjami, które kraje zachodnie nałożyły na Moskwę za jej agresję na Ukrainą. Posunięcie to jest zgodne z obietnicami USA i ich sojuszników, aby usunąć rosyjskie banki ze SWIFT, globalnego systemu komunikacji finansowej, a także z innych szeroko zakrojonych sankcji gospodarczych.

Visa poinformowała we wtorek, że „podejmuje natychmiastowe działania w celu zapewnienia zgodności z obowiązującymi sankcjami i jest przygotowana do przestrzegania dodatkowych sankcji, które mogą zostać wdrożone”.

Mastercard poinformowało w poniedziałkowym komunikacie prasowym, że „zablokował wielu instytucjom finansowym” dostęp do swojej sieci, chociaż nie określił ich nazw ani firm.

Utrata największych sieci płatniczych na świecie może dodać więcej chaosu do rosyjskiej gospodarki, ponieważ konsumenci odczuwają skutki surowych zachodnich sankcji.

Rosyjscy obywatele zostali sfotografowani w długich kolejkach podczas próby wypłaty gotówki, ponieważ wartość rubla spadła o 30%. Bank centralny nałożył również ścisłą kontrolę kapitału, aby uniemożliwić ludziom wyprowadzanie swoich pieniędzy z kraju.

Visa i Mastercard obiecały również przekazać po 2 miliony dolarów na pomoc humanitarną dla Ukrainy.

➔ Obserwuj nas w Google News, aby być na bieżąco!

źródło: Reuters | Business Insider