Musk ekspresowo aktywował internet satelitarny Starlink w Ukrainie

Elon Musk potwierdził, że usługa satelitarna Starlink została aktywowana na Ukrainie, gdzie rosyjska inwazja spowodowała zakłócenia w dostępie do internetu.

Internet satelitarny Starlink dostępny na Ukrainie

Ukraiński wicepremier Mychajło Fiodorow napisał w sobotę na Twitterze do założyciela SpaceX Elona Muska, prosząc o terminale Starlink. Musk osobiście odpowiedział zaledwie kilka godzin później, mówiąc, że internet atelitarny Starlink jest teraz aktywny na Ukrainie, a „więcej terminali jest w drodze”.

„Kiedy ty próbujesz skolonizować Marsa — Rosja próbuje okupować Ukrainę! Podczas gdy twoje rakiety z powodzeniem lądują z kosmosu — rosyjskie rakiety atakują ukraińskich ludzi cywilnych!” Wicepremier Ukrainy Mychajło Fiodorow napisał na Twitterze w sobotę do Muska. „Prosimy was o udostępnienie Ukrainie stacji Starlink”.

Musk odpowiedział zaledwie 10 godzin później, mówiąc, że spełnił prośbę. Nie było od razu jasne, jak szeroko dostępna będzie usługa Starlink na Ukrainie.

Inwazja wpłynęła na łączność internetową w całej Ukrainie, choć w sobotę nie było to od razu jasne. Łączność z głównym dostawcą internetu w tym kraju nawet na krótko spadła o 20% w piątek, powiedzieli agencji Reuters monitorujący internet, dodając, że nie jest jasne, w jakim stopniu Ukraińcy uciekają ze swoich domów.

„Obecnie obserwujemy ogólnokrajową łączność na poziomie 87% zwykłego poziomu, co odzwierciedla zakłócenia w świadczeniu usług, a także ucieczkę ludności i zamykanie domów i firm od rana 24 lutego 2022 roku” – powiedział w rozmowie z serwisem informacyjnym Alp Toker, dyrektor NetBlocks.

Starlink SpaceX to rozwijająca się sieć prywatnych satelitów unoszących się na niskiej orbicie, mających na celu zapewnienie szybkich usług internetowych na całym świecie. Obecnie działa ponad 1500 satelitów Starlink.

To nie pierwszy raz, kiedy SpaceX zaoferowało wysłanie terminali Starlink do krajów w potrzebie. W zeszłym miesiącu Musk również zaproponował wysłanie terminali do Tonga, gdzie erupcja wulkanu zakłóciła dostęp do internetu w całym kraju.

➔ Obserwuj nas w Google News, aby być na bieżąco!

źródło: Business Insider