Akcja „Nie kupuj rosyjskiego” reaktywowana!

Idąc do sklepu możesz przyłączyć się w prosty sposób do tej akcji – nie kupując produktów z Rosji, których kody kreskowe zaczynają się od 46.

Kod kreskowy towarów z Rosji zaczyna się od 46
Kod kreskowy towarów z Rosji zaczyna się od 46

Akcja „Nie kupuj rosyjskiego!” (ukr. Не купуй російське!) lub „Bojkotuj rosyjskie!” (ukr. Бойкотуй російське!) to kampania obywatelska bojkotu towarów rosyjskich na Ukrainie, która powstała jako reakcja na blokadę eksportową Ukrainy przez Federację Rosyjską. W związku z obecną sytuacją na Ukrainie, internauci i polskie branże handlowe przypomnieli o tej kampanii i nawołują do bojkotowania rosyjskich produktów – czyli nie kupowania ich. Choć nie jest to wiele, jest to sankcja, którą każdy z nas może zastosować wobec agresora.

Od marca 2014 roku bojkot rozprzestrzenił się na inne kraje, w szczególności na Białoruś, Litwę, Łotwę, Estonię, Polskę, Mołdawię, Gruzję, USA i Czechy.

Przyczyną rozpoczęcia kampanii działacze podają wciągnięcie przez służbę celną Federacji Rosyjskiej 14 sierpnia 2013 roku na listę „ryzykownych” wszystkich importerów ukraińskich. Te działania doprowadziły do faktycznej blokady dostaw towarów z Ukrainy do Rosji, co spowodowało gigantyczne kolejki setek samochodów ciężarowych i wagonów kolejowych z ukraińskimi towarami w ukraińsko-rosyjskich punktach granicznych. Jednak działacze wskazują również, że na podjęcie tej decyzji miały wpływ poprzednie ekonomiczne wojny prowadzone przeciwko Ukrainie przez Rosję, w szczególności: mięsne, serowe, czekoladowe i inne.

W Polsce wezwania do bojkotu rosyjskich towarów pojawiły się po odnowieniu kampanii na Ukrainie w marcu 2014 roku. W sierpniu w polskim wydaniu „Polska Codziennie” ukazało się śledztwo, w którym autor ukazuje rosyjskie znaki towarowe w Polsce, które maskują swoje pochodzenie. „Niektóre pozycje w nim mogą wielu zaskoczyć. Rosjanie ukrywają pochodzenie swoich produktów, korzystając z angielskich nazw, ponadto są właścicielami znanych polskich marek”.

Jak rozpoznać rosyjskie produkty po kodach kreskowych?

  1. Wybierając towary ze sklepowych półek, wystarczy spojrzeć na pierwsze 3 cyfry kodu kreskowego.
  2. Kody rosyjskich towarów zaczynają się od 46, czyli mieszczą się między 460 a 469.
  3. Choć skala finansowa takich obywatelskich sankcji nie jest ogromna, jest to dodatkowy sprzeciw, wobec agresywnej postawie Federacji Rosyjskiej.

Co oznaczają cyfry w kodzie kreskowym (tzw. barcodzie)?

Znaczenia 13 cyfr znajdujących się pod kodem kreskowym (EAN-13):

  • Pierwsze 3 cyfry to prefiks organizacji krajowej GS1, czyli kraju w którym dana firma zarejestrowała się i uzyskała prawo znakowania produktów „kodami kreskowymi”. Prefiks nie zawsze wskazuje na kraj pochodzenia produktu np. 590 dla Polski nie oznacza, że produkty tak okodowane są „Made in Poland”.
  • Następne cyfry (od czterech do ośmiu) to numer identyfikacyjny firmy, który razem z prefiksem GS1 tworzy „Prefiks firmy GS1”.
  • Kolejne cyfry (od jednego do pięciu) oznaczają numer konkretnego produktu np. jogurt malinowy 250 g.
  • Ostatnia cyfra to „cyfra kontrolna”, która sprawdza poprawność całego numer.

GS1 to zachowująca neutralność, zajmująca się standaryzacją organizacja o charakterze non for profit, która w sposób uregulowany działa na rzecz użytkowników – globalnie i lokalnie. GS1 Polska jest częścią globalnej organizacji i jako jedyna w  Polsce ma prawo do nadawania uprawnień do stosowania kodów GS1.

➔ Obserwuj nas w Google News, aby być na bieżąco!

źródło: Wikipedia