Internet satelitarny Starlink dostępny w Polsce

Długo wyczekiwany internet satelitarny Starlink firmy SpaceX umożliwia dostęp do internetu z dowolnego miejsca, teraz można zamawiać go także w Polsce.

Antena do odbioru internetu satelitarnego Starlink

Oferowany przez firmę Elona Muska internet satelitarny Starlink można wreszcie zamówić w Polsce. System umożliwia korzystanie z internetu z dowolnego miejsca na Ziemi, oznacza to, że będzie doskonałym wyborem dla tych, którzy mieszkają w miejscach, w których są problemy z zasięgiem i żaden inny operator nie oferuje swoich usług. Niestety, póki co za sprzęt do odbioru sygnału i miesięczne korzystanie z usługi internetu satelitarnego od Starlinka trzeba sporo zapłacić.

Telekomunikacyjny system satelitarny Starlink jest rozwijany od kilku lat przez należącą do Elona Muska firmę SpaceX. Firma wysłała na orbitę okołoziemską już część z około 12 tysięcy satelitów, które docelowo stworzą system dostępu do internetu z dowolnego zakątka na naszej planecie. Prędkości również będą zadowalające, bowiem jak zapewnia firma będą wynosiły od 50 do 150 Mb/s, jednak zaznacza także, że początkowo mogą pojawiać się krótkie przerwy w dostępie do usługi. Chociaż obecni użytkownicy donoszą, że prędkości dochodzą nawet do 500 Mb/s.

W trakcie ulepszania systemu Starlink w programie beta użytkownicy mogą spodziewać się, że w ciągu najbliższych kilku miesięcy w większości lokalizacji, prędkość transmisji danych będzie się wahać od 50 Mb/s do 150 Mb/s, a opóźnienie od 20 ms do 40 ms. Będą też krótkie okresy braku łączności.

Gdy wystrzelimy więcej satelitów, zainstalujemy więcej stacji naziemnych i ulepszymy nasze oprogramowanie sieciowe, prędkość transmisji danych, opóźnienia i czas działania ulegną znacznej poprawie.

Usługa zaczęła być testowana w różnych częściach naszego globu jeszcze w 2020 roku, stopniowo zaczęła być rozszerzana o kolejne obszary, a od teraz można także korzystać z niej w Polsce.

Oficjalna strona internetowa usługi została także przetłumaczona na nasz język i umożliwia zamawianie usługi w naszym kraju. Aby zrealizować zamówienie należy wpisać ulicę i miasto, w którym chcecie korzystać z internetu satelitarnego Starlinka, następnie zostaniemy przeniesieni do formularza zamówienia z wyliczonym kosztem, który będzie trzeba ponieść jednorazowo – za sprzet oraz miesięcznie – za korzystanie z usługi.

Ile kosztuje internet satelitarny Starlink w Polsce?

Bez względu na lokalizację ceny są stałe i wynoszą:

  • 2269 zł jednorazowa opłat za sprzęt potrzebny do korzystania z usługi
  • 276 zł opłata za wysyłkę i montaż
  • 449 zł – miesięczna opłata za korzystanie z usługi
Cena dostępu do internetu satelitarnego Starlink w Polsce (wrzesień 2021)
Cena dostępu do internetu satelitarnego Starlink w Polsce (wrzesień 2021)

Oznacza to, że na początek trzeba liczyć się z jednorazowym wydatkiem co najmniej 2994 zł, a za pierwszy rok korzystania trzeba będzie przygotować 7933 zł. Po dwóch latach korzystania łączne koszty wyniosą 13321 zł. Nie jest to mała kwota, ale dla osób mieszkających w miejscach bez dostępu do sieci, ta cena może nie grać roli.

W przyszłości, gdy SpaceX wyniesie na orbitę większą liczbę satelitów i gdy usługa będzie w miarę powszechna, można spodziewać się, że stabilność się poprawi i prędkości będą jeszcze wyższe, a ceny będą stopniowo spadać. Nie liczyłbym jednak, że nastąpi dość szybko.

Co zawiera zestaw startowy Starlink?

Zestaw Starlink zawiera wszystko, czego potrzeba aby połączyć się z internetem, w tym:

  • antenę Starlink,
  • router Wi-Fi,
  • zasilacz,
  • kable.
  • statyw montażowy – służy do instalacji na poziomie gruntu lub do konfiguracji szybkiego startu w celu przetestowania połączenia internetowego. Użytkownicy, którzy potrzebują instalacji na dachu, mogą kupić uchwyty dachowe po zalogowaniu się na swoje konto.
Zestaw Starlink do odbioru internetu satelitarnego
Zestaw Starlink do odbioru internetu satelitarnego (logo Starlink zostało naniesione przez nas na oryginalną grafikę)

Na stronie widnieją także informacje, że:

  • Starlink jest obecnie dostępny dla ograniczonej liczby użytkowników na danym obszarze zasięgu. Zamówienia będą realizowane w kolejności ich składania.
  • Starlink planuje objecie zasięgiem Twojej okolicy w drugim półroczu 2021 r. Otrzymasz powiadomienie, gdy Starlink będzie gotowy do wysyłki.

Zamówienia na polskie adresy można składać już dziś, jednak na realizację będzie trzeba chwilę poczekać. Każdy kto chce zarezerwować sobie miejsce w kolejce musi jednak zapłacić depozyt w wysokości 449 zł. Można to zrobić za pomocą Apple Pay lub kartą płatniczą.

Aplikacja mobilna Starlink

Aby się połączyć z internetem satelitarnym, antena Starlink musi wyraźnie „widzieć” niebo. Większość użytkowników nie ocenia dokładnie pola widzenia swojej anteny Starlink. Aby zapewnić sobie możliwie najlepszą jakość usługi, przed instalacją pobierz aplikację Starlink, aby za jej pomocą ocenić pole widzenia w wybranym miejscu instalacji.

Zrzuty ekranów z aplikacji mobilnej Starlink
Zrzuty ekranów z aplikacji mobilnej Starlink

Aplikację mobilną Starlink pobierzesz bezpłatnie ze sklepów App Store i Google Play:

Więcej informacji, w tym formularz zamówienia i odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania znajdziesz na oficjalnej stronie internetowej usługi pod adresem starlink.com.

źródło: Starlink