Gdzie znaleźć numer IMEI smartfona?

Sprawdź, gdzie i jak możesz znaleźć numer IMEI smartfona z systemem Android, iOS lub Windows Phone? A także dowiedz się, do czego potrzebny jest Ci potrzebny ten numer.

Gdzie i jak znaleźć numer IMEI smartfona?
Raz na jakiś czas, użytkownicy smartfonów potrzebują znaleźć numeru IMEI swojego urządzenia mobilnego (smrtfona lub tabletu). Numer przydaje się, gdy wysyłamy urządzenie do serwisu, wypełniamy dokumenty gwarancyjne lub chcemy zgłosić skradziony lub zgubiony telefon na Policji. Jeżeli nie jesteś typem użytkownika, który zagłębia się w tajniki technologii, kwestia „jak znaleźć numer IMEI” może okazać się nie lada wyzwaniem.

Na szczęście zidentyfikowanie numeru IMEI jest jedną z prostszych rzeczy, na jaką można się natknąć w życiu. Pokażę Ci sześć sposobów na znalezienie numer IMEI: trzy z nich mają na ogół zastosowanie do wszystkich urządzeń, a trzy są specyficzne dla konkretnego mobilnego systemu operacyjnego Android, iOS i Windows Phone (choć są do siebie podobne).

Najpierw zachęcam do zapoznania się z ogólną informacją, co to jest IMEI, jak wygląda i do czego służy.

Co to jest numer IMEI smartfona (telefonu komórkowego) tabletu?

IMEI (z ang. International Mobile Equipment Identity) to indywidualny numer identyfikacyjny telefonu komórkowego GSM lub UMTS. Począwszy od 2004 roku, format numeru IMEI wygląda następująco: AA-BBBBBB-CCCCCC-D, choć nie zawsze może być wyświetlany w ten sposób. Istnieje także IMEISV, który zamiast sumy kontrolnej na końcu, zawiera weryfikowaną przez algorytm Luhn’a kombinację dodatkowych dwóch cyfr numeru wersji oprogramowania urządzenia(SVN), w przypadku IMEISV format ma postać: AA-BBBBBB-CCCCCC-EE.

 • TAC (Type Allocation Code) – 6 lub 8 cyfr – kod homologacji
 • FAC (Final Assembly Code) – 2 cyfry – kod montażu
 • SNR (Serial Number) – 6 cyfr – numer seryjny
 • CD (Check Digit) lub SVN (Software Version Number) – 1 lub 2 cyfry– suma kontrolna lub numer wersji zainstalowanego fabrycznie oprogramowania
AABBBBBBCCCCCC –D lub EE
stary IMEITACFACSNR

(numer seryjny)

CD
(suma kontrolna)
nowy IMEITAC
stary IMEISVTACFACSVN
(numer oprogramowania)
nowy IMEISVTAC

Do czego służy numer IMEI?

Numer IMEI jest używany przez sieć GSM do identyfikowania konkretnego urządzenia. Dzięki temu, że jest niepowtarzalny dla każdego urządzenia można go użyć na przykład do zablokowania skradzionego telefonu lub smartfona.

Jeżeli telefon został skradziony, właściciel może wziąć z Policji pisemne zaświadczenie o zgłoszeniu kradzieży telefonu (z podanym numerem IMEI, podpisem policjanta i pieczątką), udać się do swojego operatora komórkowego i zlecić zablokowanie telefonu. W Polsce blokada skradzionego smartfona za pomocą numeru IMEI może odbyć się po osobistym stawieniu się na Policji i u operatora. Warto to zrobić, bowiem blokada IMEI sprawi, że skradziony smartfon staje się bezużyteczny, bez względu na to tego czy karta SIM zostanie zmieniona. Chyba, że złodziej zmieni także numer IMEI w telefonie.

Zobacz także co zrobić, gdy zgubisz telefon lub zostanie Ci skradziony?

UWAGA: Warto zapisać numer IMEI telefonu, i zachować w przypadku kradzieży lub zguby zmartfona.

W przeciwieństwie do numerów ESN lub MEID w CDMA i innych systemach bezprzewodowych sieci, IMEI jest używany tylko do identyfikacji urządzeń i ma nietrwały lub częściowo trwały kontakt z abonentem. Natomiast abonent jest identyfikowany przez transmisje numeru IMSI, który znajduje się na karcie SIM, który może być (w teorii) przeniesiony do każdego mikrotelefonu. Jednak wiele funkcji sieciowych i zabezpieczeń działa dzięki rozpoznawaniu urządzenia używanego przez abonenta. (źródło Wikipedia)

Gdzie mogę znaleźć numer IMEI smartfona z systemem Android, iOS lub Windows? 

Pierwsze trzy metody są uniwersalne i zazwyczaj działają, są adekwatne w przypadku smartfonów działających pod wszystkimi trzema mobilnymi systemami operacyjnymi: Androidem, iOS-em i Windowsem.

1. Użyj kodu w apliakcji telefon: *#06#

Ta metoda działa na większości smartfonów, jest najszybsza i najprostsza. Wystarczy otworzyć aplikację Telefon i zamiast numeru telefonu wpisać kod: *#06# i zatwierdzić w taki sam sposób jak to robisz przy wykonywaniu połączenia głosowego – Zadzwoń. Dzięki temu na ekranie telefonu pojawi się pop-up, na którym będzie wyświetlony numer IMEI Twojego urządzenia.

Jeżeli ta metoda nie zadziała, albo nie masz telefonu, spróbuj innej z poniższych metod.

IMEI *#06# hash kod w aplikacji telefon
IMEI *#06# hash kod w aplikacji telefon

Ten screen został wykonany akurat na smartfonie z Androidem.

2. Sprawdź oznaczenia kodów kreskowych (tzw. barcode’ów) na oryginalnym opakowaniu urządzenia

Jeżeli przypadkiem posiadasz oryginalne opakowanie, pudełko po smartfonie, to zwykle na jego tylnej części znajdziesz swój numer IMEI (pod kodem kreskowym lub w sąsiedztwie innego ciągu cyfr).

barcode z IMEI na opakowaniu urządzenia
Kod kreskowy (barcode) z numerem IMEI na opakowaniu urządzenia

Warto wyciąć przynajmniej tę część opakowania i schować kartonik do szuflady z ważnymi dokumentami – niezależnie pamiętaj, że oryginalne opakowanie może być potrzebne w przypadku zgłoszeń gwarancyjnych. Alternatywnie, spójrz na obudowę smartfona – numer IMEI może być nadrukowany na obudowie (na zewnątrz lub wewnątrz w modelach z wyjmowaną baterią).

3. Sprawdź tackę na kartę SIM

To nie jest powszechne, ani nic, ale niektóre smartfony mają ich numer IMEI wydrukowany na karcie SIM, co jest dobrą wiadomością, jeśli masz wyrzutnik SIM lub spinacza gdzieś pod ręką. Wystarczy wyskoczyć, że syn pistoletu i sprawdzić, czy numery i oznaczenia.

Tacka SIM iPhone 6 z numeremTacka SIM iPhone 6 z numerem

4. Sprawdź Informacje o telefonie (pod Androidem)

Na urządzeniach z systemem Android (działa w wersji Androida Ice Cream Sandwich i nowszymi – screen z Androida 6 Marshmallow). Przejdź do aplikacji Ustawienia i wybierz opcję O telefonie → Status.  Dotknij pozycji Informacje IMEI, aby wyświetlić numer.

IMEI w Ustawieniach smartfona z Androidem

W Panelu Google – Ustawienie konta znajdziesz także listę swoich zarejestrowanych urządzeń, tam także znajduje się Twój numer.

Zarządzanie urządzeniami z Androidem w panelu Google
Zarządzanie urządzeniami z Androidem w panelu Google

5. Sprawdź informacje w Ustawieniach (pod iOS-em)

Na iPhone’ie, iPadzie i iPodzie Touch (działa pod dowolną wersją systemu  iOS), wybierz Ustawienia → Ogólne → To urządzenie, zjedź na dół do pozycji IMEI.

Znajdziesz tam także numer seryjny, numer MEID i numer ICCID. Jeśli chcesz wkleić te informacje do formularza rejestracji lub wsparcia firmy Apple, stuknij i przytrzymaj numer, a następnie skopiuj go.

IMEI w Ustawieniach iPhone'aIMEI na obudowie iPhone'a

W przypadku iPhone’a numer IMEI/MEID (MEID to 14 pierwszych cyfr numeru IMEI) znajdziesz także na kieszeni na kartę SIM lub nadrukowany z tyłu urządzenia . Jeśli potrzebujesz wsparcia, ale nie możesz uzyskać dostępu do menu Ustawienia, możesz użyć numeru IMEI/MEID zamiast numeru seryjnego.

Numery identyfikacyjne można znaleźć także w programie iTunes – wykonaj poniższe czynności:

 • podłącz urządzenie z systemem iOS do komputera PC lub Mac,
 • otwórz program iTunes.
 • wybierz swoje urządzenie i przejdź do zakładki Podsumowanie,
 • w przypadku telefonu iPhone kliknij opcję Numer telefonu, aby znaleźć numery IMEI/MEID i ICCID. W przypadku iPada (model Cellular) kliknij opcję Numer seryjny, aby zobaczyć numery CDN, IMEI/MEID i ICCID.

IMEI iPhone'a w iTunes

Więcej przeczytasz na stronie pomocy Apple’a: Znajdowanie numeru seryjnego i innych informacji o swoim telefonie iPhone, iPadzie lub iPodzie touch

6. Sprawdź numer w Ustawieniach (Windows Phone)

Na urządzeniach z systemem Windows Phone lub Windows 10, znajdziesz numer IMEI na czarnym ekranie (szarą czcionką), który wygląda jak z aplikacji MS-DOC(sic!):

 • aby sprawdzić numer seryjny (IMEI) w telefonie Lumia, wybierz Ustawienia → Informacje → Więcej informacji.
 • aby sprawdzić numer seryjny (IMEI) w telefonie Nokia X, wybierz Ustawienia → Informacje o telefonie → Stan.
 • jeżeli masz tablet Lumia, przesuń palcem od prawej krawędzi ekranu i dotknij opcji Ustawienia → Zmień ustawienia PC → Sieć → Połączenia → Mobilna łączność szerokopasmowa.

IMEI w ustawieniach Windows Phone'a

Więcej na stronach pomocy Microsoftu.

źródło: PhoneArena – How to find the IMEI number of your Android, iOS, or Windows smartphone