Oto PlayStation VR2 od SONY

Sony w końcu ujawniło projekt swojego zestawu słuchawkowego PlayStation VR2 nowej generacji, po tym, jak ogłosiło to w lutym 2021 roku.

PlayStation VR2

Firma zaprezentowała nowe kontrolery w marcu ubiegłego roku i potwierdziło, że w styczniu zostanie wydane jako PlayStation VR2. Nowy projekt ma podobną biało-czarną kolorystykę jak PlayStation 5 (firma twierdzi, że oba produkty zostały zaprojektowane z myślą o sobie nawzajem), i chociaż ma ten sam szeroki wygląd, co oryginalny PS VR, nowy model wprowadza również kilka ulepszeń, w tym pokrętło regulacji soczewki, nowy projekt otworu wentylacyjnego i nieznaczną redukcję wagi.

Podobnie jak PlayStation 5 i kontroler DualSense, PS VR2 ma małe teksturowane ikony PlayStation ukryte na przednim i tylnym pasku zestawu słuchawkowego.

Minęło ponad pięć lat od premiery oryginalnego PSVR i zdecydowanie należało go ulepszyć. Chociaż można go nadal używać z PS5, trzeba użyć specjalnego adaptera, a wrażenia są zdecydowanie jak z ostatniej generacji. Sony wykonuje również inne ruchy VR, które były niewygodne bez zaktualizowanego zestawu słuchawkowego do PS5, na przykład rozdawanie darmowych gier VR członkom PlayStation Plus.

Zestaw słuchawkowy Playstation VR2 obsługuje dotykowe sprzężenie zwrotne, śledzenie gałek ocznych, 4K HDR, częstotliwość odświeżania 90/120 Hz, preferowane renderowanie i pole widzenia 110 stopni, i łączy się z PS5 za pomocą jednego kabla USB-C.

PlayStation VR był oryginalnym niedrogim zestawem słuchawkowym VR, który nie wymagał ani mocnego komputera do gier, ani dodatkowego sprzętu o wartości 800 USD. Przy cenie 400-500 USD zamieniło istniejące konsole do gier PS4 kupujących w skromnie wydajną platformę w 2016 roku i od tego czasu stało się tylko bardziej przystępne.

Ale warto również pamiętać, że PSVR był częścią pierwszej fali konsumenckich zestawów VR, obok oryginalnych Oculus Rift i HTC Vive, które miały wielu następców z ogromną poprawą jakości optycznej, pola widzenia i ogólnego zanurzenia od tego czasu. W oryginalnym PSVR można było chodzić tylko po bardzo małej przestrzeni bezpośrednio przed PS4 i wchodzić w interakcje z wirtualnymi światami za pomocą pary różdżek, które w najlepszym razie mogłyby naśladować chwytanie i odczepianie — daleko od żonglerki, którą można wykonać za pomocą współczesnych kontrolerów lub wirtualnych dłoni z indywidualnymi palcami, które można dziś uzyskać dzięki kontrolerowi Valve Index.

Podstawowy system śledzenia pojedynczej kamery PSVR oznaczał również, że ryzykowne jest całkowite odwrócenie ciała od telewizora, w przeciwnym razie można było stracić kontrolę nad rękami.

SONY PlayStation VR2

Teraz jednak Sony musi konkurować z zestawami słuchawkowymi, takimi jak bezkomputerowy Oculus Quest 2, śledzący palce Valve Index i wysokiej rozdzielczości HP Reverb G2. Sprzęt VR bardzo dojrzał od czasu pierwszego PSVR i jego kontrolerów PlayStation Move, a teraz Sony musi udowodnić, że nadal może zapewnić fascynujące wrażenia (i gry, które z nim pasują).

Ogłoszono już, że powstaje jedna gra dla tego systemu: Horizon Call of the Mountain, która została stworzona „specjalnie dla PS VR2 i otworzy graczom drzwi do zagłębienia się w świat Horizon”.

Podczas gdy dzisiejsze ogłoszenie odpowiedziało na największe pytanie dotyczące PS VR2, wciąż wiele nie wiemy o nadchodzącym zestawie słuchawkowym, takim jak jego cena lub data premiery, chociaż prawdopodobnie Sony wkrótce będzie miało więcej do powiedzenia na ten temat.

PSVR2 od SONY (widok z boku)

➔ Obserwuj nas w Google News, aby być na bieżąco!

źródło: Sony Playstation| The Verge