Chopin Forever – wyjątkowa kolekcja na Google Arts & Culture 

Instytut Chopina, 12 partnerów z 6 różnych krajów oraz Google Arts & Culture prezentują jedyną w swoim rodzaju cyfrową retrospektywę online poświęconą życiu i muzyce Fryderyka Chopina.

Chopin Everywhere (Google Arts & Culture)

Fryderyk Chopin był gwiazdą od najmłodszych lat. Pisał poezję i komponował już od 6. roku życia, a swój pierwszy publiczny koncert zagrał, gdy miał 7 lat. Jego geniusz wciąż inspiruje, zachwyca i budzi emocje. Z okazji 18. Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina, Google, wraz z partnerami, przybliża internautom na całym świecie postać polskiego pianisty. Chopin Forever, to jedyna w swoim rodzaju retrospektywa online, poświęcona życiu i muzyce Fryderyka Chopina. Realizacja projektu była możliwa dzięki współpracy Narodowego Instytutu Fryderyka Chopina z Google Arts & Culture, a także z 12 partnerami z sześciu różnych krajów.

Wśród partnerów znalazły się także instytucje z Polski, które po raz pierwszy prezentują swoje zasoby na Google Arts & Culture. Są to Muzeum Łazienki Królewskie w Warszawie, Muzeum Ludowych Instrumentów Muzycznych w Szydłowcu, Milanowskie Centrum Kultury, a także Balet Dworski Cracovia Danza.

Czy słuchanie Chopina może przynieść korzyści dla ciała i umysłu? W jakich filmach pojawia się postać kompozytora? Jakie kwiaty towarzyszyły pianiście w kluczowych momentach życia. Te, i wiele innych ciekawostek internauci na całym świecie będą mogli odkryć dzięki kolekcji Chopin Forever. Eksperci z instytucji partnerskich przygotowali ponad 50 wystaw o życiu i twórczości kompozytora. Wśród zebranych materiałów znaleźć można ponad 1 200 elementów: wysokiej rozdzielczości fotografie przedmiotów osobistych, manuskryptów, listów, a także wielu grafik i dzieł inspirowanych twórczością Chopina. Na miłośników muzyki czekają też niepublikowane nigdy wcześniej, a teraz zdigitalizowane i dostępne dla wszystkich, najstarsze nagrania utworów wirtuoza. Niektóre z nich pochodzą nawet z 1905 roku!

Geniusz fortepianu

Nie sposób wyobrazić sobie Chopina bez fortepianu i fortepianu bez Chopina. Chopin i fortepian to jedno. Jak powszechnie wiadomo, kompozytor rozwijał swoje umiejętności kierując się intuicją. Chociaż instrumenty Pleyela, Erarda i Broadwooda – budowniczych fortepianów i kolegów po fachu – Chopin znał najlepiej, to właśnie Pleyel zdobył przyjaźń kompozytora. W kolekcji znaleźć można między innymi wystawę o trzech chopinowskich fortepianach, która przenosi do świata kompozytora z roku 1848, czasów, kiedy po raz ostatni w życiu dawał koncerty w Londynie. Dodatkową atrakcją dla fanów geniusza fortepianu jest dostęp do jego rękopisów, dzięki którym można przyjrzeć się bliżej kołysance Berceuse Des-dur op. 57 czy Etiudzie op. 10 nr 3.

Człowiek pełen emocji

Przedmioty, którymi otaczał się kompozytor – te najbardziej osobiste i tajemnicze – jak pudełko po cukierkach, perły czy złoty zegarek kieszonkowy z dedykacją – mówią wiele o jego życiu i twórczości. Fryderyk Chopin znany był także z wykwintnego gustu. Wskazówki dotyczące wystroju wnętrz, trunków czy potraw znaleźć można w jego listach. To z nich też wiadomo, że był osobistością często zapraszaną na paryskie przyjęcia. Powstał nawet satyryczny rysunek autorstwa George Sand, przedstawiający Chopina pędzącego w pośpiechu na przyjęcie.

Źródło nieskończonej inspiracji

Chopina można określić nie tylko jako człowieka wielu talentów, ale także inspirującą gwiazdę romantyzmu. Na przestrzeni lat zyskał wiele przydomków, takich jak poeta fortepianu czy Ariel. Jego postać stała się inspiracją dla niezliczonych obrazów, portretów, pomników czy rzeźb. Jednym
z wyjątkowych projektów, bazującym na sylwetce kompozytora, jest świat 24 preludiów, widziany oczami niemieckiego artysty Roberta Spiesa.

Chopin i popkultura

Chopin odcisnął piętno również na współczesnej kulturze. Odwołania do jego postaci znaleźć można przede wszystkim w filmach – jednym z najsłynniejszych przykładów jest „Pianista” Romana Polańskiego z oryginalną muzyką kompozytora i główną rolą Adriena Brody’ego. Twórczość Chopina usłyszymy także na ścieżce dźwiękowej Nelsona Riddle’a do serialu „Batman”. Polski kompozytor nie tylko zagościł na stałe w świecie kina i telewizji, ale też przedarł się do świata gier wideo. Oficjalna ścieżka dźwiękowa do Gran Turismo® 5 zawiera słynne utwory fortepianowe Chopina.

Odrestaurowane i zdigitalizowane

Google Arts & Culture i Deutsche Grammophon połączyły siły, by odrestaurować i zdigitalizować
6 wcześniej niepublikowanych utworów Chopina. Płyty szelakowe, zawierające jedne z najstarszych spośród istniejących nagrań, udostępnione są publicznie po raz pierwszy w ramach kolekcji “Chopin Forever”. Niektóre z tych nagrań pochodzą z 1905 roku, jak na przykład te Alfreda Grünfelda – utalentowanego kompozytora, który był pierwszym pianistą nagrywającym płyty gramofonowe.

Wpływ muzyki na emocje

Nowe badania z dziedziny psychologii i terapii muzycznej wykazują, że utwory Chopina mogą wywoływać pozytywne emocje, poprawiać samopoczucie, a nawet zredukować stres. To wyjątkowe lekarstwo w postaci na przykład Berceuse Des-dur op. 57 działa uspokajająco na organizm człowieka.

Młodzi wirtuozi Konkursu Chopinowskiego

Na pytanie „dlaczego muzycy z całego świata kochają Chopina?” odpowiadają pianiści, między innymi Jan Lisiecki i Yulianna Avdeeva. Wśród wystaw miłośnicy muzyki klasycznej znajdą też informacje o 10 zwycięzcach Konkursu Chopinowskiego w Stanach Zjednoczonych, przeczytają refleksje Seong-Jin Cho na temat kompozytora i będą mogli zanurzyć się w świecie wyjątkowego muzycznego wydarzenia, jakim jest trwający właśnie Międzynarodowy Konkurs Chopinowski w Warszawie.   

Różne wątki, jeden kolaż

Chopin był też inspiracją dla artystki Beaty Śliwińskiej BARRAKUZ, która stworzyła motyw przewodni projektu. Jak sama powiedziała: Wyobraziłam sobie, że pokażę postać Chopina i jego życie na pięciolinii – nie dosłownej, narysowanej na pracach, ale takiej, która została zbudowana z nakładających się na siebie warstw, płynących przez większość grafik. Kreacja jest kolorowa i dynamiczna, ale wciąż posiada romantyczny wydźwięk. Kwiaty są tym elementem, który spaja cały pejzaż w całość, kojarzy się z rozkwitem, ale i symbolizuje polskość.

Jedyne takie doświadczenie online  

Zespół Google Arts & Culture Lab przygotował jeszcze jedną niespodziankę dla internautów. „Chopin Everywhere” to rozszerzenie przeglądarki Chrome, dzięki któremu możliwe jest odkrywanie Chopina w bardziej intuicyjny sposób. Przy każdorazowym otwieraniu nowej karty, pojawi się interesujący fakt dotyczący kompozytora i jego powiązań z innymi artystami. Rozszerzenie umożliwia także przekształcenie dowolnej strony z Wikipedii związanej z Chopinem w magiczny moment, sprawiając, że litery i obrazy zaczną współgrać z melodią kompozytora. 

Projekt Chopin Forever można oglądać w aplikacji Google Arts & Culture lub online g.co/Chopin.

źródło: Google Polska