Portret Fryderyka Chopina w 3D wygląda jak żywy!

Irański artysta Hadi Karimi stworzył komputerowy model 3D twarzy Fryderyka Chopina – po raz pierwszy możemy oglądać tak wiernie oddany portret polskiego kompozytora.

Cyfrowy portret 3D Fryderyka Chopina  – autor: Hadi Karimi, 2020 r.

Wielki XIX-wieczny kompozytor i pianista Fryderyk Szopen (Frédéric Chopin, 1810-1849), odrodził się w formie cyfrowej za sprawa pięknych renderów twarzy, które możemy podziwiać w trójwymiarze i naturalnych kolorach. Portret komputerowy wygląda, jakby Chopinowi zrobiono zdjęcie w naszych czasach. Ten portret to dzieło irańskiego artysty wizualnego Hadiego Karimiego, który do tej pory tworzył niezwykle realistyczne portrety 3D gwiazd Hollywoodu i innych znanych postaci popkultury.

Do tworzenia swoich cyfrowych portretów Hadi Karimi zwykle bazuje na istniejących już zdjęciach i filmach danej postaci. Podczas pracy nad portretem Chopina nie było jednak tak łatwo, bowiem okazało się, że zdobycie dobrze zachowanych zdjęć lub materiałów z prawdziwą twarzą kompozytora jest praktycznie niemożliwe.

Obecnie istnieją tylko dwie znane fotografie Chopina: dagerotyp, wykonany przez Louisa-Auguste’a Bissona w jego paryskim studiu w 1847 roku (zdjęcie poniżej). Na tym zdjęciu Chopin nie wygląda najlepiej, nie tylko ze względu na rozdzielczość fotografii, ale także dlatego, że kompozytor był wówczas już bardzo chory. Druga odtworzona wersja zniszczonego zdjęcia Chopina, odkrytego w 1936 rok, które prawdopodobnie zostało zrobione w 1845 roku, kiedy artysta jeszcze komponował. Niestety oryginały zaginęły podczas II wojny światowej wraz z nazwiskiem fotografa.

Dagerotypia to proces fotograficzny, w wyniku którego na metalowej płytce otrzymywany jest unikatowy (bez możliwości jego powielenia) obraz, zwany dagerotypem. Technika ta została opracowana w latach 20. i 30. XIX wieku przez Josepha Nicéphore’a Niépce’a i Louisa Jacques’a Daguerre’a (od jego nazwiska pochodzi jej nazwa), a komercyjnie dostępna od 1839 roku. Był to pierwszy w historii praktyczny proces fotograficzny, a rok 1839 symbolicznie uważany jest za początek praktycznej fotografii. Dagerotypia dominowała do lat 50. XIX, kiedy wyparły ją inne techniki. (źródło: Wikipedia)

Efekt pracy nad portretem Chopina jest o tyle szczególny, że właściwie nie wiemy jak wyglądał, ponieważ nie mamy żadnych zachowanych materiałów, które ukazywałyby jego prawdziwą twarz. Chopin zmarł w 1849 roku, a więc w czasach kiedy fotografia dopiero raczkowała! Z opisu w paszporcie Chopina wiadomo natomiast, że był drobnej budowy i niewielkiego wzrostu (ok. 170 cm), a ze współczesnych mu przekazów, że był niezwykle eleganckim dżentelmenem.

Po lewej maska pośmiertna Chopina, kosmyk włosów i 2 zachowane zdjęcia kompozytora, po prawej render ma etapie tworzenia wykonany przez Karimiego (kliknij na zdjęcie, aby powiększyć)

Po lewej maska pośmiertna Chopina, kosmyk włosów i 2 zachowane zdjęcia kompozytora, po prawej render ma etapie tworzenia wykonany przez Karimiego.

Bez „prawdziwych” zdjęć, Karimi tworząc komputerowy portret, musiał wzorować się na masce pośmiertnej kompozytora, którą wykonał rzeźbiarz Jean-Baptiste Clésinger kilka godzin po śmierci Chopina, 17 października 1849 roku. Artysta wzorował się także na kosmyku włosów kompozytora, który jest przechowywany w Muzeum Chopina w Warszawskie.

Przy pomocy jakich narzędzi został stworzony cyfrowy portret 3D Chopina?

Tworzenie cyfrowej rzeźby i mapowanie kolorów zostało wykonane przy użyciu ZBrush – cyfrowego narzędzi, które łączy modelowanie 3D i 2.5D, teksturowanie i malowanie. Do tworzenia kręconych włosów kompozytora Karimi użył XGen – interaktywnego narzędzia służącego do tworzenia realistycznie wyglądających włosów.

Obejrzyj wideo przedstawiające portret 3D polskiego kompozytora:

Po opublikowaniu swojego dzieła na początku tego miesiąca, Karimi zaczął pracę nad cyfrową rekonstrukcją twarzy Franza Schuberta, również na podstawie jego maski śmierci, efekty możecie podziwiać poniżej.

Na innych stworzonych przez artystę trójwymiarowych portretach możemy podziwiać następujące postacie: Freddie Mercury, Audrey Hepburn, Dua Lipa, Kurt Cobain, Adele, Friedrich Nietzsche, Michael Jackson (Thriller), Dawid Bowie (1977), Björk, Cate Blanchett, Drake, Eminem i Taylor Swift.

kliknij na zdjęcie, aby powiększyć ⤵

Hadi Karimi (dotychczasowe portrety wykonane przez artystę)

Zobacz wszystkie zdjęcia 3D Chopina i wspomnianych artystów i osobistości na oficjalnej stronie internetowej Karimiego: hadikarimi.com.

Może Cie zainteresować również:

źródło: Hadi Karimi | ArtStation