Ponad 75% widzów TV naziemnej najwyżej ocenia Polsat i TVN

Polscy widzowie w większości są zadowoleni z oferty telewizji naziemnej. Wśród stacji nadawanych naziemnie najlepiej oceniają Polsat i TVN, a najchętniej wymieniliby TV Trwam i TVP Info.

Według szóstego już cyklicznego badania domu mediowego Wavemaker „Projekt Cyfrowizja VI”, badającego postawy płatnej i naziemnej telewizji, ponad połowa polskich widzów jest przekonana, że oferta bezpłatnej telewizji zawiera ciekawe kanały (56 proc.), stacji jest więcej niż kilka lat temu (69 proc.) i można je oglądać w wysokiej jakości (60 proc.). Polacy woleliby jednak, aby w ramówkach cyfrowej telewizji naziemnej DVB-T znalazło się więcej dokumentów, polskich i zagranicznych filmów oraz seriali. Co ciekawe programy dokumentalne po raz pierwszy znalazły się tak wysoko zajmując pierwsze miejsce w rankingu widzów, detronizując filmy. Przyczyną może być to, że coraz więcej filmów i seriali oglądamy w serwisach streamingowych.

Które kanały telewizji naziemnej są najlepiej oceniane?

Najlepiej ocenianymi przez widzów kanałami naziemnej telewizji cyfrowej niezmiennie są największe w naszym kraju stacje komercyjne: Polsat (78 proc.) i TVN (75 proc.). Na kolejnych miejscach znalazły się odpowiednio TVN7 (70 proc.), Telewizji Puls (67 proc.) oraz Czwórka i Polsat News ex aequo na 5. miejscu z 66 proc.

Spadły natomiast wskazania dla głównych kanałów Telewizji Polskiej, zajmujących 18. (TVP 2) i 24. (TVP1) miejsce w rankingu 32 zbadanych w Projekcie Cyfrowizja kanałów naziemnych. Najwyżej ocenionymi kanałami nadawcy publicznego, na miejscach poza pierwszą dziesiątką, znalazły się TVP Historia i TVP Sport. Wśród niedawnych debiutantów z multipleksów najlepiej oceniany przez widzów jest TVP Dokument (19. pozycja), wyprzedzający TVP Kobieta (27. miejsce) i przedostatnią w rankingu Antenę. 

W przypadku Anteny, co trzeci odbiorca naziemnej TV, jeszcze nie kojarzy tego kanału, ale jak zaznaczają twórcy badania oceny zbierane były tylko przez tych widzów, którzy znają daną stację.

Najwyżej oceniane kanały telewizji naziemnej w POlsce (lipiec 2021) źródło Wavemaker Projekt Cyfrowizja VI
Polsat78%
TVN75%
TVN 770%
TV Puls67%
TV466%
Polsat News66%
Puls 262%
Super Polsat62%
Focus TV61%
Stopklatka59%
TVP Historia57%
TVP Sport56%

Jakich kanałów brakuje widzom w telewizji naziemnej?

  • dokumenty, podróżnicze, przyrodnicze: 33%
  • polskie filmy: 30%
  • zagraniczne filmy: 30%
  • zagraniczne seriale: 21%
  • sport: 19%
  • programy edukacyjne: 18%
  • polskie seriale: 18%
  • newsy, informacje: 16%

źródło: Projekt Cyfrowizja VI, Wavemaker (n=1500, badanie przeprowadzone metodą CAWI), lipiec 2021

Które kanały telewizji naziemnej widzowie najchętniej zastąpiliby innymi?

Aż 6 z 10 najczęściej wskazywanych przez widzów do usunięcia kanałów to stacje Telewizji Polskiej. Są to najgorsze dla nadawcy wyniki w historii badania Projekt Cyfrowizja. Najgorzej oceniana jest TV Trwam, którą wymieniłaby prawie ⅓ widzów (30 proc.).

Na kolejnych miejscach najgorzej ocenianych kanałów, które polscy widzowie wymieniliby na inne znalazły się odpowiednio TVP Info (14 proc.), Polo TV (13 proc.), TVP 1 (13 proc.), TVP 2 (11 proc.), TVP Polonia (10 proc.) i TVP Kobieta (10 proc.).

Kanały telewizji naziemnej, które widzowie wymieniliby na inne (Projekt Cyforwizja, Wavemaker, lipiec 2021)
TV Trwam30%
TVP Info14%
Polo tv13%
TVP 113%
TVP 211%
TVP Polonia10%
TVP Kobieta10%

Jednocześnie wciąż dla kilkunastu procent widzów główne anteny TVP są tymi, których najbardziej brakowałoby, gdyby zniknęły z oferty multipleksów. To daleko za Polsatem czy TVN (oba komercyjne kanały mają 34 proc. tak przywiązanych odbiorców), ale nadal TVP 2 i TVP 1 stanowią mocną „drugą ligę” takiego rankingu, wraz z TVN7, TVP Sport i TV Puls.

Wśród widzów naziemnej telewizji cyfrowej liderem oglądalności w czerwcu br. była TVP 1. Średni udział tej stacji w porównaniu do czerwca 2020 roku zwiększył się o 7,65 proc. i wyniósł 14,36 proc. Drugi był Polsat, który zanotował udział na poziomie 9,51 proc., po spadku o 3,84 proc. Podium uzupełnia TVP 2 ze wzrostem udziału o 18,89 proc. do 9,19 proc. Kanał TVP Info notował udział na poziomie 6,46 proc.

Wiedza na temat zmiany standardu telewizji naziemnej na DVB-T2/HEVC

Według danych z Projektu Cyfrowizja VI wynika, że zaledwie co czwarty telewidz ma świadomość planowanych zmian w sposobie nadawania telewizji naziemnej – czyli przejścia na standard DVB-T2 / HEVC.

Wśród tych osób blisko 60 proc. twierdzi, że jest na to technicznie przygotowana. Najmniej takich osób jest jednak wśród odbiorców wyłącznie naziemnej telewizji, a więc tych, których problem dotyczy. Tu niespełna 4 na 10 osób świadomych planowanych zmian ma przekonanie, że ich dekoder i telewizor spełniają wymagania nowego standardu.

źródło: Wirtualne Media | Wavemaker