Polacy zastąpiliby TVP 1, TV Trwam i Polo TV na HBO

Widzowie telewizji naziemnej chętnie pozbyliby się takich kanałów jak TVP1 czy TV Trwam na rzecz HBO albo National Geographic.

Multipleks marzeń widzów telewizji naziemnej (Wavemaker, marzec 2020 r.)

Z najnowszego badania agencji Wavemaker wynika, że najbardziej pożądanymi przez Polaków stacjami naziemnej telewizji cyfrowej są HBO, National Geographic, Discovery Channel i Canal+. Natomiast spośród stacji aktualnie dostępnych w zestawie DVB-T na rzecz nowych kanałów Polacy zrezygnowaliby przede wszystkim z TV Trwam i Polo TV, a następnie z TVP abc oraz TVP 1.

Badanie Cyfrowizja V zrealizowane przez agencje Wavemaker metodą CAWI na próbie 1,5 tys. internautów wskazuje, że aż 72% polskich widzów pozytywnie ocenia kierunek zmian w ofercie naziemnej telewizji cyfrowej. Odsetek widzów zadowolonych z bezpłatnej telewizji wzrósł o 5 p.p. w porównaniu z badaniem przeprowadzonym jesienią 2018 roku.

  • Respondenci, mający jedynie dostęp do telewizji naziemnej, spośród kanałów dostępnych w ofercie najwyżej oceniają: Polsat (79%) i TVN (74%), a dalej: TVN Siedem (70%), TV Puls (70%) i TTV (67%).
  • Do pierwszej dziesiątki nie trafiły zarówno TVP 1 (51%), jak i TVP 2 (56%). Jedyna antena telewizji publicznej w Top 10 to TVP Historia (62%) zajmując ósme miejsce.
  • Respondenci w naziemnej telewizji na multipleksie marzeń najchętniej widzieliby: HBO (28%), National Geographic Channel (24%) i Discovery Channel (22%).
  • Gdyby uzupełnienie multipleksu miało się wiązać z koniecznością pozbycia się dostępnych tam obecnie kanałów, widzowie najchętniej porzuciliby: Trwam (38%), Polo TV (18%), TVP ABC (13%) i TVP 1 (12%).

Polscy widzowie chcieliby mieć HBO na multipleksie

Z badania wynika, że w ofercie DVB-T telewidzom w Polsce najbardziej brakuje dobrych filmów, dokumentów i seriali. Mężczyźni wskazują także małą dawkę sportu w telewizji naziemnej.

Spójny z tymi wskazaniami jest ranking najbardziej pożądanych kanałów w naziemnej telewizji. Na swoim „multipleksie marzeń” widzowie najchętniej umieszczali filmowe kanały premium takie jak HBO (28%) oraz Canal+ (14%) kanały popularno-naukowe z ciekawymi seriami dokumentalnymi: National Geographic (24%) czy Discovery Channel (22).

Najwyżej oceniane kanały TV naziemnej (Wavemaker, marzec 2020 r.)

Widzowie nie płakali by za za TVP 1 i TVP 2 gdyby zniknęły z DVB-T

Polsat i TVN są kanałami, które najlepiej oceniane są przez widzów DVB-T. Na trzecim miejscu znalazły się dwa kanały – Siódemka i TV Puls.

Kanały cyfrowej telewizji naziemnej, których widzowie najchętniej wymieniliby na inne były przede wszystkim TV TRWAM (38%), Polo TV(18%) oraz kanały Telewizji Publicznej – Jedynka (12%) i Dwójka (8%).

Kanały, które widzowie najchętniej wymieniliby na inne (marzec 2020)

Najbardziej rzetelne kanały informacyjne według widzów to Wydarzenia Polsatu i Fakty TVN

Słabe notowania kanałów TVP mogą wynikać ze zbyt dużego upolitycznienia tych mediów i nachalnej propagandy, która może juz męczyć Polaków. Stosowana retoryka Wiadomości przestaje śmieszyć, a wielbienie za wszystko partię rządzącą może przywoływać u niektórych wspomnienia z minionego systemu.

Ocena rzetelności programów informacyjnych w Polsce (2020)

W kategorii najbardziej rzetelnych programów informacyjnych wygrywa Polsat ze swoimi Wydarzeniami (59%), na drugim miejscu znalazł się TVN z Faktami (56%). Natomiast Wiadomości TVP 1 oceniane są dobrze jedynie przez 29% a źle aż przez 50% respondentów.

źródło: Wavemaker | Wirtualnemedia