Mastodon ma oficjalną aplikację na iPhone’a

Zdecentralizowana sieć społecznościowa Mastodon, ma od teraz oficjalną aplikację mobilną na iPhone’a.

Ikona aplikacji Mastodon na urządzenia z systemem iOS

Organizacja non-profit stojąca za Mastodonem uruchomiła dziś aplikację na urządzenia z systemem iOS, uzupełniając istniejącą wersję internetową i kilka aplikacji innych firm na iOS-a, Androida i inne platformy. Aplikacja jest bezpłatna i oferuje podobny zestaw funkcji do podstawowej usługi Mastodon, chociaż nie obejmuje szerokich lokalnych i sfederowanych harmonogramów Mastodona.

Mastodon opisuje aplikację jako szczególnie ukierunkowaną na pozyskiwanie nowych użytkowników na tej nietradycyjnej platformie społecznościowej. Jak już wcześniej wspomnieliśmy, Mastodon wygląda podobnie do Twittera, ale jest zbudowany wokół niezależnie zarządzanych społeczności (i protokołu ActivityPub), a nie pojedynczej sieci centralnej. Możesz utworzyć swoje konto w wybranej przez siebie społeczności, jednocześnie śledząc i komunikując się z osobami z innych społeczności.

Jest to niezwykły projekt wśród nowoczesnych platform społecznościowych, a oferowanie oficjalnej wersji na iOS-a może pomóc ludziom w bardziej płynnym korzystaniu z tej sieci. Dyrektor generalny Eugen Rochko potwierdził plany dotyczące porównywalnej aplikacji na Androida, ale nie ma jeszcze harmonogramu jej wydania.

Aplikacja Mastodon na iOS obsługuje funkcje takie jak ankiety i filtry wrażliwych treści, a strona aplikacji subtelnie podkreśla różnice w stosunku do większych usług, takich jak Twitter, wspominając o „wolnej od reklam, chronologicznej osi czasu” Mastodona. Nie znajdziemy tam jednak sekcji z lokalnymi i sfederowanymi osiami czasu — zamiast tego wyświetlane są wszystkie publiczne posty z twojej społeczności domowej i społeczności osób z nią powiązanych.

Rochko poinformował serwis The Verge, że sekcje były „nieoptymalnym” sposobem odkrywania nowych treści, a ich wykluczenie zmniejszyło również ryzyko konfliktu z Apple’em, co wymagało od niektórych sieci społecznościowych ograniczenia tego, co użytkownicy mogą znaleźć za pośrednictwem ich aplikacji.

Na przykład aplikacja Reddit na iOS-a umożliwia włączenie treści NSFW przez internet. Aby uzyskać inny zestaw funkcji, możesz nadal korzystać z jednej z istniejących aplikacji na iOS-a — lub po prostu zalogować się przez w przeglądarce mobilnej.

Zrzuty ekranu z aplikacji mobilnej „Mastodon”

Oficjalną aplikację Mastodon for iPhone pobierzesz ze sklepu App Store:

źródło: The Verge | Mastodon