Zmiana systemu DVB-T na DVB-T2 od 28 marca 2022 roku

Zbliża się data zmiany standardu naziemnej telewizji cyfrowej w Polsce DVB-T na DVB-T2/HEVC – pamiętaj o tym kupując nowy model telewizora!

mapa: 4 etapy zmiany standardu cyfrowej TV naziemnej w Polsce na DVB-T2

Większość nowych modeli telewizorów pozwala na poprawne odbieranie treści nadawanych w standardzie DVB-T2/HEVC, ale kupując nowy odbiornik zwróć uwagę na ten parametr, ponieważ już za mniej niż rok telewizory niezgodne z nowym systemem nie będą odbierały naziemnej telewizji cyfrowej w naszym kraju – szczegóły znajdziesz poniżej, zwróć szczególną uwagę na konkretny rodzaj DVB-T2/HEVC a nie samo DVB-T2! Obecnie w Europie trwa zmiana sposobu nadawania sygnału naziemnej telewizji cyfrowej z dotychczasowego systemu DVB-T na bardziej efektywny DVB-T2. W Polsce całkowita zmiana, zgodnie z zapowiedziami zostanie wprowadzona od 30 czerwca 2020 roku.

W Polsce zmiana na DVB-T2/HEVC będzie odbywać się w 4 etapach, w zależności od regiony kraju (zgodnie z powyższą mapą).

  • etap 1: od 28 marca 2022 r.
  • etap 2: od 25 kwietnia 2022 r.
  • etap 3: od 23 maja 2022 r.
  • etap 4: od 27 czerwca 2022 r.

Oznacza to, że transmisja DVB-T2 prowadzona będzie z zastosowaniem kodowania obrazu zgodnie ze standardem HEVC (występującym także pod nazwą H.265 lub MPEG-H część 2). Tylko telewizory zdolne zdekodować tak skompresowany obraz będą w stanie poprawnie odbierać nadawane drogą naziemnej telewizji cyfrowej programy telewizyjne. Stare odbiorniki zgodne tylko z DVB-T nie będą odbierały telewizji naziemnej.

Sam dekoder DVB-T2 w telewizorze nie wystarczy! Przeczytaj uważnie!

Wiele modeli telewizorów dostępnych obecnie w sprzedaży jest już wyposażonych w dekoder DVB-T2, lecz jest w stanie zdekodować jedynie obraz zakodowany zgodnie ze starszym standardem kodowania wizji: AVC (występującym także pod nazwą H.264 lub MPEG-4 część 10). Te telewizory po wprowadzeniu w Polsce standardu transmisji DVB-T2/HEVC przestaną „rozpoznawać” nadawane treści i będzie konieczne dokupienie do nich zewnętrznego dekodera.

Dlatego kupując nowy telewizor, który ma służyć do odbioru naziemnej telewizji cyfrowej należy upewnić się, że posiada on zdolność dekodowania sygnałów DVB-T2 z kodekiem HEVC (zwanym też H.265 lub MPEG-H część 2). Nowy telewizor powinien przetwarzać dźwięk zakodowany zgodnie ze standardem E-AC-3 (zwanym też Dolby Digital Plus lub DD+).

Więcej informacji o wymaganiach technicznych i eksploatacyjnych dla odbiorników cyfrowych dostępnych jest w rozporządzeniu Ministra Cyfryzacji.

źródło: UKE