Leica wprowadza swój pierwszy smartfon Leitz Phone 1

Leitz Phone 1 został opracowany przez Leica we współpracy z firmą Sharp i jest dostępny wyłącznie w Japonii w cenie ok. 6500 zł.

Smartfon Leitz Phone 1 firmy Leica

W maju tego roku japońska marka elektroniki konsumenckiej Sharp ogłosiła premierę tylko w Japonii nowego smartfona o nazwie Aquos R6, z pojedynczym aparatem, z 1-calową matrycą CMOS, opracowaną przez niemieckiego weterana obrazowania – firmę Leica. Teraz z kolei Leica zasadniczo zmieniła nazwę tego smartfona i nieco przepakowała to urządzenie do swojego pierwszego smartfona o nazwie Leitz Phone 1.

Od czasu wynalezienia fotografii, była ona wielokrotnie i na wiele sposobów przekształcana, a końca tego procesu nie widać – powiedział dyrektor generalny Leica, Matthias Harsch. Obrazy uchwycone smartfonem stały się metodą natychmiastowej komunikacji, językiem wizualnym bez ograniczeń. Nasi klienci łączą smartfony i aparaty Leica, aby sprostać potrzebom każdej konkretnej sytuacji, tej chwili i pożądanego rezultatu. Biorąc pod uwagę nasze wiodące doświadczenie w zakresie inżynierii optycznej, projektowania, oprogramowania do obrazowania i nasze doświadczenie z konsumentami, nasz własny smartfon jest logiczną konsekwencją, która jeszcze bardziej podkreśla siłę innowacji Leiki.

Wprowadzony na rynek jako hołd dla założyciela firmy Ernsta Leitza i dostępny tylko w Japonii, Leitz Phone 1 przenosi podstawowe specyfikacje z Aquos R6. Oznacza to, że znajdziemy w nim ośmiordzeniowy procesor Snapdragon 888 z łącznością 5G i Wi-Fi 6, 12 GB pamięci RAM, ale tylko 256 GB pamięci masowej, wyświetlacz OLED o przekątnej 6,6 cala o wymiarach 1260 x 2730 pikseli i system Android 11.

Główny aparat ma imponującą kombinację 1-calowego przetwornika obrazu CMOS o rozdzielczości 20,2 megapiksela i przysłony f/1,9, z elektroniczną stabilizacją obrazu i autofokusem przy słabym oświetleniu z 6-krotnym zoomem cyfrowym. Przedni aparat do selfie ma 12,6 MP, aperturę f/2,3 i kąt widzenia 78 stopni.

Leitz Phone 1 ma te same podstawowe specyfikacje, co Aquos R6 firmy Sharp, ale pod brandem i projektem firmy Leica

Leitz Phone 1 został zaprojektowany w studiu projektowym firmy Leica w Niemczech, z charakterystyczną minimalistyczną estetyką, która zawiera aluminiową obudowę z anodyzowanego srebra, radełkowane krawędzie i szkło Corning Gorilla. Firma przygotowała również widżet, który oferuje wybór zdjęć z galerii Leica Fotografie International, na które można się… gapić. I oczywiście – ta najważniejsza czerwona kropka Leiki jest również obecna.

Leitz Phone 1 firmy Leica i Sharp

Główny moduł aparatu jest teraz okrągły jak obiektyw aparatu, a nawet jest wyposażony w ochronną nasadkę mocowaną magnesami. Aparat może tworzyć zarówno formaty plików RAW, jak i JPEG, a Leica zastosowała własny, zastrzeżony silnik obrazowania Leitz, aby zapewnić „najnowocześniejszy bokeh obliczeniowy, korekcję kolorów, udoskonalenie krawędzi i realistyczną redukcję szumów”. Funkcja „Leitz Looks” oferuje obecnie czarno-białe obrazy oparte na flagowym M Monochrom firmy, a doda otrzyma więcej trybów dzięki kolejnym aktualizacjom oprogramowania układowego.

Leitz Phone 1 został wyprodukowany wyłącznie na rynek japoński, a jego cena to 187.920 JPY (około 1700 USD czyli w granicach 6500 zł).

źródło: Strona produktu Leitz Phone 1 | New Atlas