Empik wybrał kobiety dekady w polskiej kulturze

Sprawdź tegoroczne zestawienie Empiku na Dzień Kobiet – czyli Kobiety dekady w polskiej kulturze i sztuce.

Katarzyna Nosowska odbierająca nagrodę „Bestsellery Empiku 2020”
Katarzyna Nosowska

O Katarzynie Grocholi, Katarzynie Nosowskiej, Oldze Tokarczuk, Katarzynie Bondzie, Roksanie Węgiel czy sanah było w ostatniej dekadzie bardzo głośno. To między innymi one biły rekordy popularności i miały znaczący wpływ na polską kulturę. Z okazji Dnia Kobiet Empik podsumowuje, które polskie i zagraniczne twórczynie zyskały największe uznanie wśród odbiorców w ciągu ostatnich dziesięciu lat.

Polskie autorki – słodko-gorzkie perypetie, emocjonujące wspomnienia i młodzieżowy fenomen

Początek XXI wieku należał do Katarzyny Grocholi za sprawą przepełnionych humorem i życiową mądrością bestsellerów „Nigdy w życiu!” i „Ja wam pokażę!” oraz ich kultowych ekranizacji. W drugiej dekadzie pisarka potwierdziła status jednej z najchętniej czytanych polskich autorek. W 2012 roku w wielkim stylu powróciła z książką „Houston, mamy problem”.

Pozycja zaskoczyła wielu fanów, gdyż głównym bohaterem swojej powieści autorka uczyniła mężczyznę. Zmiana spotkała się jednak z bardzo pozytywnym odbiorem, a tytuł stał się wtedy najchętniej kupowaną polską książką. Sukces powtórzyła także kolejna powieść pisarki – „Przeznaczeni” – nagrodzona Bestsellerem Empiku 2016 w tej samej kategorii.

Katarzyna Grochola
Katarzyna Grochola

Oprócz Katarzyny Grocholi wyobraźnią czytelników w ostatniej dekadzie rządziły m.in. twórczyni wciągających kryminałów Katarzyna Bonda, autorka bijącej rekordy popularności serii „Dom nad rozlewiskiem” Małgorzata Kalicińska oraz debiutująca w roli pisarki Katarzyna Nosowska. Ceniona artystka, która dotąd poruszała publiczność przede wszystkim swoją muzyką i tekstami piosenek, okazała się bezkonkurencyjna w końcówce dekady. Dwie pierwsze książki Nosowskiej – „A ja żem jej powiedziała…” oraz „Powrót z Bambuko” – były najchętniej kupowanymi przez klientów Empiku pozycjami z kategorii literatura piękna w latach 2018 i 2020.

Na początku dekady niezwykłe poruszenie wzbudziły wspomnienia Danuty Wałęsy – „Marzenia i tajemnice”. W 2011 i 2012 roku żadna inna książka z gatunku Literatura faktu nie cieszyła się tak olbrzymim zainteresowaniem polskich czytelników.Młode, ciekawe świata mole książkowe najchętniej sięgały natomiast po reportaże Neli Małej Reporterki. Pierwsza relacja podróżniczki z dalekich wypraw ukazała się, gdy dziewczynka miała 8 lat. Od tamtej pory Nela podzieliła się z czytelnikami wrażeniami z wizyt w egzotycznych zakątkach świata w kilkunastu już książkach, z których aż trzy zostały nagrodzone Bestsellerami Empiku w kategorii Literatura dziecięca.

Piorunujący efekt Nobla

Podsumowując drugą dekadę XXI wieku, nie można nie wspomnieć o Oldze Tokarczuk – takie książki jak „Księgi Jakubowe” czy „Opowiadania bizarne” odbiły się szerokim echem wśród czytelników, zostały docenione prestiżowymi nagrodami i trafiły do kanonu polskiej literatury. Dużym powodzeniem cieszyły się także wznowienia starszych tekstów autorki, na przykład powieści „Prowadź swój pług przez kości umarłych”, przeniesionej na duży ekran przez reżyserkę Agnieszkę Holland.

Wybitna twórczość pisarki została doceniona najpierw Międzynarodową Nagrodą Bookera (2018), a wreszcie w 2019 Nagrodą Nobla. Tym samym Tokarczuk została drugą Polką (po Wisławie Szymborskiej) nagrodzoną tą najbardziej prestiżową nagrodą w kategorii Literatura. Polacy tłumnie ruszyli do księgarń, aby nadrobić nieprzeczytane dzieła autorki. W ciągu zaledwie 10 godzin po ogłoszeniu informacji o przyznaniu wyróżnienia w Empiku sprzedano aż 12 tysięcy książek pisarki – „Bieguni”, „Księgi Jakubowe” czy „Prawiek i inne czasy” trafiły do zestawienia bestsellerów.

Olga Tokarczuk podpisująca książki
Olga Tokarczuk

Silny odbiór nagrody w kraju został dodatkowo wzmocniony za sprawą inspirującego wykładu noblowskiego pisarki, okrzykniętego Wydarzeniem Roku podczas gali Bestsellery Empiku 2019. Najnowsza książka Tokarczuk, zbiór esejów „Czuły narrator”, również podbiła listy sprzedaży i uzyskała nominację w ostatniej edycji plebiscytu Empiku.

Kultowe serie i książka wyzwalająca kreatywność

W minionej dekadziena całym świecie królowały serie dwóch autorek, śledzone z zapałem także przez polskich czytelników – „Pięćdziesiąt twarzy Greya” E.L. James oraz „Igrzyska śmierci” Suzanne Collins. W 2012 roku obie pisarki odebrały za pierwsze tomy Bestsellery Empiku. Jednak nie tylko one wydały rozchwytywane w Polsce powieści. W kawiarniach, autobusach, tramwajach czy w parkach nietrudno było dostrzec okładki książek Pauli Hawkins, autorki intrygującego thrillera „Dziewczyna z pociągu” czy Hanyi Yanagihary, która w „Małym życiu” opisywała granice ludzkiej wytrzymałości.

Natomiast w ubiegłym roku wielbicieli powieści obyczajowych na duchu podnosiła Abby Jimenez, autorka „To tylko przyjaciel”.W 2014 roku prawdziwym zjawiskiem stał się nietypowy tytuł – „Zniszcz ten dziennik” Keri Smith. Niewpisująca się w obowiązujące schematy książka podbiła serca dorosłych, nastolatków i dzieci, którzy swoimi kreatywnymi pomysłami na niszczenie kolejnych stron chętnie dzielili się w Internecie.

Głośne debiuty i zaskakujący powrót

W muzyce pierwsza połowa drugiej dekady XXI wieku bezsprzecznie należała do brytyjskiej wokalistki Adele. Jej dwa albumy „21” i „25” spotkały się z olbrzymim uznaniem także wśród polskich słuchaczy. Brytyjska wokalistka wygrywała w plebiscycie Bestsellery Empiku w kategorii Muzyka zagraniczna aż trzy razy. W 2014 roku Polaków urzekła natomiast francuska piosenkarka Indila, której wielki przebój „Dernière Danse” nie opuszczał list przebojów przez wiele miesięcy. Debiutancki krążek wokalistki „Mini World” okazał się najczęściej kupowanym w Empiku zagranicznym albumem w roku swojej premiery.

Indila ze statuetką Bestsellera Empiku 2014W 2015 roku prawdziwym olśnieniem stał się album „Atramentowa…” uznanej aktorki i wokalistki Stanisławy Celińskiej. Płyta pokryła się dwukrotną platyną i trafiała do koszyków klientów Empiku częściej niż jakikolwiek inny polski krążek tego roku. Natomiast ostatnie dwa lata dekady należały do dwóch debiutujących, polskich piosenkarek pop – Roksany Węgiel i sanah. Nastoletnia wokalistka dała się poznać za sprawą programu „The Voice Kids” i zapewniła Polsce triumf w konkursie Piosenki Eurowizji dla Dzieci. Platynową płytę za swój pierwszy krążek Roksana Węgiel odebrała podczas gali Bestsellerów Empiku 2019. Rok później cieszyliśmy się kolejnym mocnym debiutem – sanah szturmem zdobyła rozgłośnie radiowe, serwisy streamingowe, a przede wszystkim rzeszę fanów, zachwyconych nietypową odsłoną popowych brzmień i wyrazistym wizerunkiem piosenkarki.

W minionej dekadzie piosenkarki dały się poznać jako utalentowane pisarki, a aktorki zachwycały swoją muzyką. Na początku 2021 roku Beata Kozidrak zapowiedziała wydanie swojej pierwszej książki, a Katarzyna Nosowska realizację nowego projektu muzycznego. W lutym na półki trafiła zaś najnowsza powieść Katarzyny Grocholi „Zjadacz czerni 8”. 

źródło: Empik