Chrome będzie aktualizowany co 4 tygodnie

Nowe aktualizacje przeglądarki internetowej Chrome będą wkrótce udostępniane co 4 tygodnie, a nie co 6 jak do tej pory.

Google Chrome (logo)

Przeglądarka Google Chrome zwykle otrzymuje nowe, duże funkcje mniej więcej co sześć tygodni, niezależnie od tego, czy są one związane z bezpieczeństwem, stabilnością czy szybkością. To się ma zmienić już w niedalekiej przyszłości, ponieważ Google ogłosiło plany przyspieszenia tego procesu i publikowania nowych uaktualnień co cztery tygodnie. Począwszy od Chrome 94 w trzecim kwartale 2021 roku, Google podejmie jeszcze bardziej agresywne podejście do udostępniania nowych funkcji. Oznacza to, że użytkownicy mogą oczekiwać, że przeglądanie stron będzie wygodne i będzie stale ewoluować. Oprócz czterotygodniowego harmonogramu głównych aktualizacji, Google ogłosiło, że co dwa tygodnie będzie publikować mniejsze aktualizacje związane z bezpieczeństwem.

Gdy ulepszyliśmy nasze procesy testowania i wydawania Chrome’a oraz wdrażaliśmy co dwa tygodnie aktualizacje zabezpieczeń, aby poprawić lukę między poprawkami, stało się jasne, że możemy jeszcze bardziej skrócić cykl wydawniczy i szybciej dostarczać nowe funkcje – czytamy na blogu Chromium.

Administratorzy przedsiębiorstw i osoby osadzające Chromium, które potrzebują więcej czasu na zarządzanie tymi aktualizacjami, mogą skorzystać z nowej opcji Extended Stable, która będzie obejmować aktualizacje co osiem tygodni. Aktualizacje zabezpieczeń w opcji Extended Stable będą publikowane co dwa tygodnie, ale nie będą one oferować nowych funkcji ani wszystkich poprawek zabezpieczeń, które można uzyskać w ramach opcji czterotygodniowej.

Google będzie również oferować wiele stabilnych opcji wydań dla systemu operacyjnego Chrome, ale poda więcej szczegółów na temat swoich planów jeszcze w tym roku.

Zanim to się stanie, Google będzie trzymać się swojego sześciotygodniowego cyklu, aż do wydania wersji przeglądarki Chrome 93 pod koniec sierpnia 2021 roku. Google będzie wtedy dążyć do wydania Chrome 94 już 21 września, zaledwie cztery tygodnie później.

Google powiedziało, że jego plany dotyczące czterotygodniowego cyklu mogą wpłynąć na zmianę źródła w ciągu najbliższych kilku miesięcy. Ale jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, użytkownicy Chrome’a powinni częściej oczekiwać bardziej znaczących aktualizacji w przyszłości, w tym nowych funkcji.

źródło: Chromium Blog | XDA Developers