Chrome może używać 10x więcej pamięci RAM niż Safari (macOS Big Sur)

W jednym z ostatnich testów wydajności przeglądarek pod systemem macOS Big Sur Chrome używał 10 razy więcej pamięci RAM niż Safari.

Chrome vs Safari – test wydajności przy otwartych 2 kartach
Chrome vs Safari – test wydajności przy otwartych 2 kartach

Zgodnie z testem przeprowadzonym przez twórcę Flotato – Mortena Justa (za iMore), przy normalnym i lekkim przeglądaniu stron internetowych pod systemem operacyjnym macOS Big Sur, przeglądarka Google Chrome zużywa 10 razy więcej pamięci RAM niż Safari. W poście na blogu Just podkreśla, że ​​przetestował obie przeglądarki w dwóch scenariuszach z najnowszą wersją systemu macOS. Pierwszy test został przeprowadzony na maszynie wirtualnej, a drugi na 16-calowym MacBooku Pro 2019 z 32 GB pamięci RAM. W pierwszej rundzie testów po prostu zasymulował typowy wzorzec przeglądania – otwieranie Twittera, przewijanie, a następnie otwieranie nowej karty w Gmailu i tworzenie wiadomości e-mail.

Średnie użycie pamięci RAM przez przeglądarki pod macOS Big Sur
Średnie użycie pamięci RAM przez przeglądarki pod macOS Big Sur

W ramach tego ostatniego testu odkrył, że Chrome osiągnął 1 GB pamięci RAM, podczas gdy Safari użyło tylko 80 MB pamięci RAM. Test z dwiema zakładkami był jednak dopiero początkiem.

Przy otwartych 54 kartach Just zauważył, że Google Chrome zużywa 24 razy więcej pamięci RAM na kartę w porównaniu z Safari. Według Justa obie przeglądarki były wolne od jakichkolwiek rozszerzeń, a ten konkretny test został przeprowadzony na jego rzeczywistym MacBooku Pro, a nie na maszynie wirtualnej. Według jego ustaleń, Chrome używał 290 MB pamięci RAM na otwartą kartę, podczas gdy Safari używał tylko 12 MB pamięci RAM na otwartą kartę.

Chociaż wyniki są klarowne, Just mówi, że Google Chrome prawdopodobnie „robi wszystko, co w jego mocy, aby zarządzać zużyciem pamięci na różnych kartach”, starając się, aby bieżąca karta była „szybka i responsywna”. W swoich testach stwierdza, że ​​jego własna aplikacja Flotato, lekka alternatywa dla Chrome, która tworzy aplikacje na podstawie stron internetowych, zużywała znacznie mniej pamięci RAM niż Safari i Chrome.

Nie od dziś wiadomo, że przeglądarka Chrome stała się zasobożernym potworem i zużywa mnóstwo pamięci na komputerach Mac i Windows – to narastający problem, który Google ostatnio próbował rozwiązać.

Chrome vs Safari – test wydajności przy otwartych 54 kartach
Chrome vs Safari – test wydajności przy otwartych 54 kartach

Wraz z wydaniem macOS Big Sur Safari otrzymało istotne aktualizacje, dzięki którym wyprzedził Chrome’a. Apple twierdzi, że Safari pod macOS Big Sur jest „średnio o 50% szybsze w ładowaniu często odwiedzanych witryn internetowych niż Chrome i że Safari zapewnia do półtorej godziny dłuższego przesyłania strumieniowego wideo i do jednej godziny dłuższe zwykłe przeglądanie stron internetowych na jednym ładowaniu baterii w porównaniu do Chrome’a i Firefoxa.

W sieci pojawiają się komentarze sugerujące, że te pomiary mogą nie być dokładne. Będę udostępniać dalsze aktualizacje, gdy pojawi się więcej informacji. Nawet jeśli pomiary nie są bardzo dokładne, nie można zaprzeczyć, że Chrome jest sporo wolniejszy i bardziej zasobożerny od Safari. Można tego doświadczyć bez szczegółowych pomiarów podczas przeglądania zwykłych stron internetowych na nieco starszych Macach.

Ze względu na swoją lekkość Safari na komputerach Mac jest w stanie zapewnić dłuższą żywotność baterii niż Chrome.

źródło: Flotato | MacRumors