Świętujemy 25-lecie Pokémonów!

Pamiętasz, co zajmowało Twoją uwagę 27 lutego 1996 roku? A może nie było Cię jeszcze wtedy na świecie?

25 lat Pokemonów

Tak się składa, że tego dnia wydano w Japonii gry Pokémon Red i Pokémon Green na konsolę Game Boy firmy Nintendo — w tym roku mijają więc 25. urodziny Pokémonów. Jak ten czas leci! Przez ten czas odkrytych zostało ponad 800 tych słynnych stworzeń, które na stałe zagościły w życiu fanów z całego świata. Przybliżmy nieco historię Pokémonów. Seria gier z Pokémonami, znana w Japonii jako Pocket Monsters, powstała, gdy jej twórca i prezes Game Freak, Satoshi Tajiri, wpadł na pomysł związany z pewnym wspomnieniem z dzieciństwa. Uznał, że warto nawiązać do frajdy, jaką japońskie dzieci mają z łapania owadów w ramach zajęć szkolnych i wymieniania się nimi ze znajomymi.

W 1990 r. udał się z tym pomysłem do Nintendo. Sześć lat później wydano gry Pokémon Red i Pokémon Green.

Od łapania owadów do łapania Pokémonów

Dostępne stworzenia różniły się pod względem trudności zdobywania ich, a niektóre z nich pojawiały się tylko w wersji Red albo tylko w wersji Green. Gracze mogli się porozumiewać ze sobą i wymieniać złapanymi Pokémonami. Wkrótce Japończyków pochłonęły próby spotkania wszystkich 151 stworzeń — bo tyle ich wówczas istniało.

Pikachu zyskuje sławę

W kwietniu 1997 r. po raz pierwszy wyemitowano serial telewizyjny Pokémon, który zwiększył popularność Pokémonów wśród młodszych osób oraz tych, które nie chciały albo nie mogły grać w gry z serii.

W Pokémon Red i Pokémon Green Twoim towarzyszem mogły zostać stworki Bulbasaur, Charmander lub Squirtle, natomiast w serialu partnerem głównego bohatera, Asha, stał się Pikachu.

W grach Pikachu był rzadkim Pokémonem, którego można było złapać w lesie Viridian. Jeszcze przed powstaniem serialu cieszył się on powodzeniem, więc to właśnie jego wybrano na towarzysza Asha. Dzięki serialowi Pikachu zyskał popularność na całym świecie, a obecnie ten uroczy żółty stworek jest tak rozpoznawalny, że wielu osobom właśnie on jako pierwszy przychodzi na myśl, gdy słyszą hasło „Pokémony”.

Pikachu

Popularność na całym świecie

Serial przyczynił się do wielkiej popularności Pokémonów w Japonii, a w 1998 r. miał premierę Pokémon: Film pierwszy, który tylko ją zwiększył (od tego czasu nowe filmy ze słynnymi stworzeniami trafiają na japońskie ekrany każdego roku).

W wielu innych regionach na świecie serial pojawił się przed grami, które były z tego względu uznawane za sposób na pogłębienie swojej więzi ze światem znanym z anime. W 1998 r. gry Pokémon Red i Pokémon Blue zostały wydane w Ameryce Północnej i Australii, a w 1999 r. w Europie.

Jednym z powodów tak dużego powodzenia Pokémonów są ich nazwy. Każda z nich wiąże się ze swoim japońskim oryginałem, którego sens tłumacze starali się wiernie oddać.

Pokemony na Game Boyu

Weźmy na przykład Bulbasaura, który po japońsku nazywa się fushigidane, czyli „tajemnicze ziarno”, co nawiązuje do tajemniczego obiektu na jego plecach. Z kolei angielska nazwa jest połączeniem słowa bulb („bulwa”) i greckiego sauros, które znamy chociażby ze słowa „dinozaur”.

Po angielsku pewien wężowaty Pokémon nazywa się Ekans. Choć na pierwszy rzut oka nie ma między tym imieniem i japońskim oryginałem „Arbo” żadnego związku, gdy przeczytamy „Ekans” od tyłu, otrzymamy angielskie słowo snake, czyli „wąż”.

Pod koniec marca 2020 r. liczba krajów i regionów, w których wyemitowano serial, sięgnęła 176. Pokémon Masters EX jest dostępny w dziewięciu językach, Pokémon GO w dziesięciu, a gra karciana na podstawie serii Pokémon została wydana w jedenastu.

Pokémony na urządzeniach mobilnych

Dużo się zmieniło od debiutu Pokémonów na konsolach do gier. Dobrym tego przykładem jest Pokémon GO, gra, dzięki której stajesz się trenerem Pokémonów i szukasz stworków pojawiających się na prawdziwej mapie, a następnie rzucasz Poké Balle, by je łapać.

Oprócz tego możesz się wymieniać Pokémonami ze znajomymi i stawiać czoło innym trenerom, co sprawia, że czujesz się niemal jak postać wyjęta z anime. Gracze mogą nawet przechowywać swoje stworzenia i wymieniać się nimi dzięki aplikacji Pokémon HOME.

© 2021 Pokémon. © 1995–2021 Nintendo / Creatures Inc. / GAME FREAK inc.
© 2021 Niantic, Inc. © 2021 Pokémon. © 1995–2021 Nintendo / Creatures Inc. / GAME FREAK inc.
© 2019 DeNA Co., Ltd. © 2019 Pokémon. © 1995–2019 Nintendo / Creatures Inc. / GAME FREAK inc.
© 2020 Pokémon. © 1995–2020 Nintendo / Creatures Inc. / GAME FREAK inc. Producent: Genius Sonority Inc.
© Nintendo・Creatures・GAME FREAK・TV Tokyo・ShoPro・JR Kikaku © Pokémon

źródło: App Store Polska