Pasy 3D poprawiają bezpieczeństwo pieszych!

Iluzja 3D zastosowana do oznaczenia na ulicach przejścia dla pieszych znacząco poprawia bezpieczeństwo na drogach.

Przejście z pasami 3D w  Ísafjörður na Islandii
Przejście z pasami 3D w Ísafjörður na Islandii

Małe miasto na Islandii ponad 4 lata temu pomalowała przejścia dla pieszych stosując zabieg iluzji 3D, aby wpłynąć na zmniejszenie prędkość samochodów. Od 2008 r. śmiertelność pieszych w ruchu drogowym wzrosła o 41 procent, przy czym ponad 6 000 ofiar śmiertelnych rocznie. Chociaż istnieje wiele przyczyn takiego stanu rzeczy, nieoświetlone i niebezpieczne skrzyżowania drogowe to lekkomyślni kierowcy mogą stanowić większą ich część. Wiele krajów ma różne sposoby radzenia sobie z tym problemem, ale Islandia wpadła prawdopodobnie na najbardziej kreatywne rozwiązanie w zakresie bezpieczeństwa na drogach.

W małym miasteczku rybackim Ísafjörður na Islandii wymyślono nowy środek bezpieczeństwa na przejściach dla pieszych – prawie dosłownie. Pomalowano nowy rodzaj progów zwalniających, które wydają się być trójwymiarowe, dzięki sprytnie szczegółowej iluzji optycznej – wykorzystano tzw. błąd percepcji.

Innowacyjny projekt nie tylko daje wrażenie, że piesi chodzą w powietrzu, ale także obraz 3D przyciąga uwagę kierowców, którzy z pewnością zwolnią, gdy zauważą pozornie pływające „paski zebry”.

Eksperyment pojawił się Ísafjörður po tym jak obejrzano podobny projekt realizowanego w New Delhi w Indiach. Z pomocą firmy malującej ulice Vegmálun GÍH, wizja znaków na przejściach dla pieszych stała się rzeczywistością.

Wśród miast, które stworzyły w ostatnich latach pasy w 3D jest między innymi francuskie miasteczko Cysoing, Londyn i chińskie Chengdu.

We wszystkich tych miejscach, rozwiązanie przyniosło zamierzony efekt, testy w New Dehli wykazały, że dzięki trójwymiarowej iluzji pasów dla pieszych kierowcy zmniejszali prędkość o 40 pro.

Ciekawe, czy kiedyś takie pasy pojawią się w Polsce?