Na Ursynowie testowane są światła dla zapatrzonych w smartfony

Na warszawskim Ursynowie przy alei KEN zamontowano eksperymentalną sygnalizację świetlną dla osób patrzących na smartfony.

Sygnalizacja świetlna dla zapatrzonych w smartfony na warszawskim Ursynowie
fot. Anna Łobocka, Sławek Kińczyk (haloursynow.pl)

Podobne rozwiązania są już od kilku lat testowane w różnych miastach na świecie i w Polsce. Wykorzystywane są światła ledowe lub tak jak w tym przypadku projektory oświetlające na czerwono chodnik przed pasami. Jak podaje serwis haloursynow.pl jest to pierwsze takie rozwiązanie w Polsce i drugie w Europie. Podobna do warszawskiej sygnalizacja dla smartfonowych zombie znajduje się już od kilku miesięcy także w Wiedniu.

W Poznaniu przy przejściach dla pieszych zainstalowano listwy ledowe, które mają ostrzegać zagapionych w ekrany przechodniów – są one dodatkowym zabezpieczeniem przed bezmyślnym i automatycznym przechodzeniem przez ulicę a nie alternatywą do standardowych świateł i obejrzenia się na obie strony!

Oczywiście projektor na chodniku nie zwalnia przechodniów od czujności podczas przechodzenia na pasach i nie oznacza to, że można bezmyślnie iść jak zombie z pochyloną głową nad smartfonem albo czytnikiem e-booków (albo zwykłą książką lub gazet). Jednak głównym celem projektu jest uruchomienie dodatkowego zabezpieczenia, aby wpatrzeni w ekran smartfonowcy (których jest najwięcej) nie wtargnęli na ulicę.

Jest to pilotażowy projekt, który ma poprawić bezpieczeństwo pieszych. Przy alei KEN działa na razie 6 nowych sygnalizacji świetlnych z chodnikowymi projektorami. Są one przymocowane pod lampami sygnalizatora. Gdy piesi mają czerwone światło, taki sam kolor pojawia się na krawędzi chodnika, tuż przed wejściem na pasy.

Projektory zamontowano na przejściach w rejonie ul. Koński Jar, przy ul. Telekiego, ul. Jeżewskiego oraz nr 81 i nr 101. Wszystkie zostały wyposażone w automatyczną detekcję i są tak ustawione, aby premiować zielonym światłem kierowców jadących z przepisową prędkością. Koszt całej inwestycji to 3,3 mln złotych.

W tym mieście dostaniesz mandat za korzystanie z telefonu na przejściu

Zarząd Dróg  Miejskich będzie monitorował, jakie rezultaty przyniesie ten eksperyment i na podstawie otrzymanych wniosków zapadną decyzję, czy jest sens instalować taką sygnalizację świetlną na innych przejściach w mieście.

źródło: haloursynow.pl – Światła dla smartfonowych zombie! Eksperyment w alei KEN