Wsparcie dla WebM w Safari pod macOS Big Sur 11.3

Apple dodało obsługę odtwarzania wideo w formacie WebM do przeglądarki Safari pod systemem macOS Big Sur 11.3.

Obsługa WebM w przeglądarce Safari pod systemem macOS BigSur 11.3 beta

Serwis 9to5Mac poinformował, że firma Apple pozwala teraz programistom tworzyć rozszerzenia, które modyfikują niektóre z domyślnych kart Safari w wersji beta systemu macOS Big Sur 11.3 i wydaje się, że to nie koniec nowości. Wraz z wydaniem w tym tygodniu wersji beta 2 systemu macOS Big Sur 11.3, przeglądarka Safari może wreszcie odtwarzać filmy formacie WebM.

Jak zauważył The 8-Bit, kompatybilność wideo WebM została dodana do Safari z systemem macOS Big Sur 11.3 beta 2. Dla osób niezaznajomionych z tym formatem, WebM jest odtwarzany kodekiem wideo bez tantiem, utworzonym przez Google w 2010 roku – podobnie jak obraz w formacie WebP, który również opracowany został przez Google’a.

Chociaż prawie wszystkie obecne przeglądarki internetowe obsługują format wideo WebM, firma Apple nigdy nie dodała jego obsługi do przeglądarki Safari. W 2010 roku Steve Jobs argumentował, że format WebM jest „bałaganem” i że Apple nie planuje zaadaptować kodeka. Firma zawsze preferowała kodeki H.264 i H.265, które nie są wolne od opłat licencyjnych, ale są szeroko stosowane w popularnych usługach przesyłania strumieniowego.

Jeśli używasz systemu macOS Big Sur 11.3 beta 2 na komputerze Mac, możesz spróbować odtworzyć wideo WebM, przechodząc do witryny internetowej projektu WebM, w której dostępny jest film demonstracyjny.

Wcześniej Apple dodał również obsługę formatu obrazu WebP do Safari z systemem macOS Big Sur, nie wspominając o obsłudze filmów VP9 – co umożliwiło obsługę filmów 4K HDR w witrynach takich jak YouTube i Netflix. Safari zyskało również inne ważne funkcje dzięki Big Sur, w tym wbudowany tłumacz i więcej kontroli prywatności.

Wersja beta systemu macOS Big Sur 11.3 jest obecnie dostępna dla programistów i użytkowników zarejestrowanych w programie Apple Beta Software. Apple nie ogłosił jeszcze, kiedy aktualizacja będzie publicznie dostępna.

źródło: 9TO5Mac