Co się stanie, jeśli nie zgodzisz się na zmiany WhatsAppa?

WhatsApp wyjaśnia, co się stanie z kontami użytkowników, którzy nie wyrażą zgody na zmiany w zasadach prywatności komunikatora?

WhatsApp logo

W styczniu br. WhatsApp wywołał ogromny sprzeciw po ogłoszeniu, że zmusi swoich użytkowników do zaakceptowania nowych warunków polityki prywatności. Zaktualizowane sformułowanie sprawiło, że ludzie myśleli, że Facebook otrzyma treści ich rozmów i inne prywatne materiały – co jest zabawne, ponieważ chociaż nie jest to prawdą w przypadku WhatsAppa, dotyczy to Facebook Messengera a przecież nigdy nie było sprzeciwu użytkowników tej usługi!

W każdym razie, po fali krytyki ludzie zaczęli przenosić się do innych usług takich jak Telegram czy Signal. Niektóre z nich są w rzeczywistości mniej bezpieczne niż WhatsApp (jeśli mówimy o dostępie do treści Twoich wiadomości). Firma należąca do Facebooka wydłużyła czas na wprowadzenie zmian do 15 maja 2021 roku. Nowa polityka miała początkowo wejść w życie 8 lutego.

Być może zastanawiasz się, co się stanie, jeśli w maju nie zaakceptujesz nowych warunków. Dziś firma właśnie to wyjaśniła. Jeśli odrzucisz nowe warunki po 15 maja, przez kilka tygodni nadal będziesz w stanie odbierać połączenia i powiadomienia, ale nie będziesz mógł czytać ani wysyłać wiadomości z aplikacji.

Co się stanie w dniu wejścia w życie aktualizacji?

Po 15 maja będzie można nadal zaakceptować aktualizacje. Będą obowiązywać nasze zasady odnoszące się do nieaktywnych użytkowników.

Przed 15 maja możesz wyeksportować historię czatów na Androidzie i iPhonie oraz pobrać raport dotyczący Twojego konta. Jeśli zechcesz usunąć swoje konto na Androidzie, iPhonie lub telefonie z systemem KaiOS, prosimy o przemyślenie tej decyzji. Usunięcia konta nie można cofnąć, ponieważ skutkuje wyczyszczeniem historii wiadomości, usunięciem użytkownika ze wszystkich grup WhatsApp i skasowaniem kopii zapasowych WhatsApp. 

Nie jest jednak jasne, co stanie się później, ale WhatsApp ma nową politykę usuwania kont, które były nieaktywne przez 120 dni i Twoje konto może zostać uznane za nieaktywne, jeśli odmówisz akceptacji nowych warunków.

Wbrew powszechnemu przekonaniu WhatsApp od lat udostępnia metadane Facebookowi, jedynymi nowymi danymi, które ma przesyłać do firmy-matki po tej aktualizacji, są dane dotyczące płatności i transakcji, aby pomóc Facebookowi lepiej kierować reklamy do użytkowników w różnych usługach.

Płatności i transakcje za pośrednictwem WhatsApp nie są dostępne w większości krajów, więc warto ochłonąć, zanim znowu damy się ponieść internetowym doniesieniom. A jeśli tak bardzo nienawidzisz Facebooka, może najpierw przestań używać Messengera – ten i tak nie ma domyślnie szyfrowanych czatów od końca do końca.

źródło: WhatsApp | TechCrunch | GSMArena