WhatsApp udostępni Twoje dane Facebookowi, czy tego chcesz, czy nie

Jeżeli chcesz korzystać dalej z WhatsAppa musisz zaakceptować regulamin, który wchodzi w życie od 8 lutego 2021 roku.

Nowy regulamin Whatsappa od 8 lutego 2021 r.

Komunikator WhatsApp wkrótce zacznie udostępniać Twoje dane Facebookowi – będzie to także warunkiem korzystania z aplikacji. Tym samym kończy się prywatność danych i nieudostęnianie ich Facebookowi, co WhatsApp zapewniał użytkownikom w 2014 roku podczas przejmowania apki przez Facebooka. Wkrótce po tym, jak WhatsApp został sprzedany Facebookowi za 19 miliardów dolarów, aplikacja do przesyłania wiadomości zapewniała o tym w poście na swoim blogu.

(…) wokół naszej sprawy zaczęło krążyć wiele nieścisłych i nieprecyzyjnych informacji co do przyszłości naszego partnerstwa z Facebookiem, oraz co będzie ono oznaczać dla danych i prywatności użytkowników WhatsApp. Chciałbym dokonać tutaj sprostowania. (…)
Szacunek dla Waszej prywatności jest częścią naszego DNA. Zbudowaliśmy WhatsApp wokół założenia, aby wiedzieć o użytkownikach tak mało, jak tylko się da: nie prosimy Was ani o dane osobowe ani nawet o adres e-mail. Nie znamy daty Waszego urodzenia. Nie znamy Waszego adresu. Nie wiem gdzie pracujecie. Nie wiemy jakie są Wasze zainteresowania, czego wyszukujecie w internecie ani nie zbieramy Waszych lokalizacji GPS. Żadne z powyższych danych nie było zbieranych i przechowywanych przez WhatsApp, i naprawdę, nie mamy zamiaru zmienić planu co to do tego.

Pierwszy zwrot nastąpił w 2016 roku, kiedy WhatsApp domyślnie zaczął udostępniać dane Facebookowi.

Dzięki lepszej koordynacji z Facebookiem będziemy mogli np. śledzić podstawowe dane dotyczące częstotliwości korzystania z naszych usług i skuteczniej walczyć ze spamem w WhatsAppie, łącząc Twój numer telefonu z systemami Facebooka, Facebook może oferować lepsze sugestie znajomych i wyświetlać trafniejsze reklamy, jeśli masz konto na Facebooku.

W tym czasie istniejący użytkownicy mogli jednak zrezygnować z udostępniania danych.

Jeśli jesteś istniejącym użytkownikiem, możesz nie udostępniać informacji o swoim koncie WhatsApp Facebookowi w celu ulepszenia reklam i produktów na Facebooku. Obecni użytkownicy, którzy akceptują nasze zaktualizowane Warunki i Politykę prywatności, będą mieli dodatkowe 30 dni na dokonanie tego wyboru, przechodząc do opcji Ustawienia ➔ Konto.

Udostępnianie danych Facebookowi będzie warunkiem korzystania z WhatsAppa

Nadchodzące zmiany w polityce prywatności aplikacji WhatsApp usuwają opcję wyboru. Użytkownicy WhatsAppa otrzymują w aplikacji powiadomienie dotyczące nowych warunków i polityki prywatności usługi. Popup informuje o trzech kluczowych aktualizacjach, które wpływają na sposób przetwarzania danych przez WhatsAppa: o tym, jak firmy mogą korzystać z usług hostowanych na Facebooku do przechowywania czatów WhatsApp i zarządzania nimi oraz o tym, jak WhatsApp wkrótce będzie współpracować z Facebookiem.

Zmiany te wejdą w życie 8 lutego 2021 roku, a użytkownicy nie będą mieli innego wyjścia, jak tylko zaakceptować te zmiany, jeśli chcą nadal korzystać z WhatsAppa.

Twoje dane będą teraz wykorzystywane między innymi do wyświetlania spersonalizowanych reklam. Pełną treść znajdziesz na stronie z regulaminem usługi.

WhatsApp używa jednak szyfrowania typu end-to-end dla wszystkich wiadomości – tekstowych, głosowych i wideo – więc nie może przeglądać ani wykorzystywać treści Twoich wiadomości lub połączeń. Nowa polityka prywatności nie ma również zastosowania w Europie ze względu na surowsze przepisy dotyczące prywatności.

Informacja o zmianie regulaminu pojawiła się po tym, gdy Facebook musiał ujawnić jak bardzo wykorzystywane są różne ilości informacji powiązanych z tożsamościami użytkowników przez cztery aplikacje do przesyłania wiadomości: Signal, iMessage, WhatsApp i Facebook Messenger. Zostało to ujawnione przez Apple’a w sklepie App Store, wymagając od aplikacji, aby ujawniały gromadzone dane osobowe i określały sposoby ich wykorzystania.

źródło: WhatsApp | 9To5Mac