Wayback Machine i Cloudflare łączą siły, aby utrzymać archiwalne strony

Miejmy nadzieję, że dzięki współpracy z Cloudflare archiwa stron internetowych w Wayback Machine staną się bardziej niezawodne.

Cloudflare + Wayback Machine

Mówi się, że w „internecie nic nie ginie”. Teraz Wayback Machine i Cloudflare wspólnie przyczynia się do tego, aby to powiedzenie jeszcze bardziej nabrało na sile . Zgodnie z postem na blogu Internet Archive, obie organizacje łączą siły, aby zapewnić archiwizację większej liczby historycznych stron internetowych. W serwisie Wayback Machine możesz bowiem sprawdzić jak wyglądało przeszło 468 mld stron internetowych od 1996 roku – jeśli dana strona istniała już w tym roku. Codziennie archiwizowanych jest ponad miliard stron!

Wyszukiwarka Wayback Machine to projekt Internet Archive, umożliwiający przeglądanie stron internetowych w postaci, w jakiej pojawiały się w określonych datach z przeszłości. Internet Archive uzyskuje adresy URL do archiwizacji na kilka różnych sposobów, w tym zgłoszenia użytkowników i podczas „przeszukiwanie” list z milionów witryn.

Współpraca z Cloudflare oznacza, że ​​Internet Archive będzie miał także inne źródło adresów URL – strony internetowe, które korzystają z usługi Cloudflare Always Online.

Always Online tworzy bowiem statyczny obraz stron internetowych dla klientów na wypadek, gdyby ich serwery przeszły w tryb offline. Gdy klienci wprowadzą adresy URL do Always Online, zostaną one również automatycznie przesłane do archiwizacji w Wayback Machine.

Schemat Cloudflare (Always Online)

Obecnie w archiwum Wayback Machine można wyszukiwać ponad:

  • 468 miliardów stron internetowych,
  • 27 mln publikacji i książek elektronicznych,
  • 6,1 mln filmów wideo,
  • 15 mln plików audio,
  • 2,1 materiałów telewizyjnych,
  • 587 tys. programów i aplikacji,
  • 3,5 mln zdjęć i obrazków,
  • 220 tys. nagranych koncertów i występów,
  • 913 tys. kolekcji.

W serwisie można korzystać z bardzo ciekawych i wartościowych zasobów światowych bibliotek, a fani komiksów, czasowipsm lub innych publikacji elektronicznych często uzyskują dostęp do ulubionych i niedostępnych fizycznie kolekcji. Czasem można trafić na internetowe białe kruki! Ciekawe jest także archiwum online numerów Galaxy Science Fiction czy polskiego magazynu Bajtek.

Nie podano o ile wzrośnie liczba adresów URL dzięki partnerstwu z Cloudflare, ale na pewno pozwoli ono utworzyć kopię zapasową jeszcze większą część Internetu dla szerszego grona – co jest bardzo pozytywną informacją.

Aplikacja mobilna: Wayback Machine (Internet Archive)

Możesz przeszukiwać archiwalne zapisy internetu lub archiwizować zasoby internetowe za pomocą strony internetowej web.archive.org lub oficjalnej aplikacji mobilnej Wayback Machine na urządzenia z systemami iOS i Android:

Pobierz aplikację w sklepie App Store
Pobierz aplikację w sklepie Google Play

źródło: Engadget | Internet Archive Blog | CloudFlare