Aż 1,4 mln darmowych cyfrowych książek w National Emergency Library

Do 30 czerwca 2020 roku serwis Internet Archive udostępnia bezpłatnie cały katalog 1,4 miliona cyfrowych książek w National Emergency Library – w katalogu są też polskie tytuły!

National Emergency Library (Internet Archive)

Podczas obywatelskiego i odpowiedzialnego ograniczenia kontaktów z powodu COVID-19 warto powrócić do odłożonych na bok książek lub poszperać w przepastnej bibliotece National Emergency Library (utworzonej przez Internet Archive – archive.org/NEL), która udostępnia aż 1,4 mln cyfrowych książek z całego świata. Internet Archive to biblioteka non-profit zawierająca miliony bezpłatnych zdigitalizowanych książek z całego świata, filmów, oprogramowania, muzyki, stron internetowych i nie tylko.

Wśród pozycji znajduje się mnóstwo skanów amerykańskich książek od klasycznych po współczesnych autorów. Do tej pory można było „wypożyczyć” dowolny tytuł podając swoje dane i czekając aż inna osoba ją „zwróci”. Czas na przeczytanie wynosił 14 dni, a teraz serwis udostępnia wszystkie książki każdemu chętnemu czytelnikowi bez oczekiwania użytkowników na swoja kolej.

National Emergency Library zawiesza listy oczekujących do 30 czerwca 2020 r. lub do końca stanu nadzwyczajnego w USA, w zależności od tego, co nastąpi najpierw.

Internet Archive wyjaśnia, że użytkownicy będą mogli pożyczać książki z National Emergency Library bez dołączania do listy oczekujących, zapewniając dostęp do przypisanych pozycji i materiałów bibliotecznych, które zostały zdigitalizowane przez Internet Archive do końca roku akademickiego w USA – dostęp jest otwarty dla każdego, zarówno studentów jak i osób, które nie mają obecnie dostępu do swoich lokalnych bibliotek z powodu zamknięcia lub kwarantanny. Takie rozwiązanie ma zagwarantować bezpieczeństwo molom książkowym.

Archiwum numerów Galaxy Science Fiction dostępne jest online

Jak wypożyczać książki z National Emergency Library?

W bibliotece National Emergency Library nie ma katalogu gatunków literackich, dlatego najlepiej wpisać nazwisko autora, którego książki szukamy.

Na początek jednak należy założyć konto w serwisie Internet Archive lub zalogować się, jeśli już wcześniej je założyliśmy. Po zalogowaniu możemy wypożyczać książki na 14 dni bez oczekiwania w kolejce, klikając Borrow przy wybranej pozycji.

Pozycje do wypożyczenia są skanami fizycznych egzemplarzy, które można czytać w przeglądarce lub formacie PDF (skan wysokiej jakości) lub EPUB (wygenerowany z PDF, może zawierać błędy). Oba zabezpieczone są przez Adobe DRM, dlatego do odczytu niezbędny jest Adobe Digital Editions i konto Adobe. Najlepiej jednak czytać w PDF-ie lub wbudowanym czytniku serwisu.

Co ciekawego można wypożyczyć?

Opcje są nieograniczone, jeśli szukasz świetnej lektury, szczególnie w języku angielskim. Cyfrowe bestsellery obejmują wszystko, od Dana Browna The Da Vinci Code i Johna Grishama, The Firm, po Beloved Toni Morrison, The Girl on the Train Pauli Hawkins i The Handmaid’s Tale Margaret Atwood.

Teraz jest też czas, jeśli nigdy nie czytałeś klasyka Harper Lee To Kill a Mockingbird? Możesz nawet pożyczyć Clifs Notes lub audiobook czytany przez Sissy Spacek. Jest też The Hobbit i The Lord of the Rings Tolkiena w oryginale. A może wolisz Szekspira, możesz zdecydować się na Hamleta lub, jeszcze lepiej, posłuchać jak Richard Burton przeczyta ten tytun.

Miłośnicy historii zainteresowani największymi pandemiami na świecie mogą poczytać najgroźniejszej pandemii historii w 1918 r. The Great Inluenza Johna M. Barry’ego, którą National Academies of Science nazwała wybitną książką o nauce lub medycynie w 2005 roku.

370 polskich tytułów cyfrowych książek

Większość to anglojęzyczne pozycje, jednak w wyszukiwarce można zawęzić filtr do wybranego języka, w tym do polskiego. Obecnie można znaleźć 371 książek po polsku. Wśród nich są między innymi dzieła naszej noblistki Olgi Tokarczuk: Prawiek i inne czasy, Dom dzienny, dom nocny i Podróż ludzi księgi. i wiele innych.

Polska kolekcja w National Emergency Library (Internet Archive)
Polska kolekcja w National Emergency Library (Internet Archive)

Zbiór ten z pewnością nie jest konkurencją polskiej kolekcji z naszych bibliotek z e-bookami i audiobookami. Jeśli chcielibyście jednak poczytać coś w oryginalnym języku angielskim, to jest to idealna i przepastna skarbnica darmowych książek.

W Internet Archive jest jeszcze sporo innych polskich treść na przykład archiwum pisma Bajtek, na którym wychowało się sporo informatyków w Polsce.

Sprawdź także:

Możesz założyć konto Internet Archive za darmo z dowolnego miejsca na świecie, a następnie przeglądać kolekcję lub wyszukiwać według tytułów książek lub autorów. Jeśli podoba Ci się to, co widzisz, rozważ darowiznę na rzecz Internet Archive,

źródło: Internet Archive Blogs – Announcing a National Emergency Library to Provide Digitized Books to Students and the Public