Archiwum numerów Galaxy Science Fiction dostępne jest online

Udostępnione zostało bezpłatne archiwum kultowego magazyn science-fiction Galaxy (numery z lat 1950-1976) z opowieściami znanych autorów.

Galaxy Scence Fiction Magazine (archiwum)

Następnym razem, kiedy obejrzysz kultowy film science-fiction, na przykład Alien: Covenant (z ang. Alien Przymierze), możesz podziękować na przykład oryginalnym czasopismom Galaxy: Science Fiction. które ukazywały się w latach 1950-1980. Drukowana forma popularnego gatunku sci-fi zaczęła się w komiksowych czasopismach takich jak Amazing Stories, Astounding Science Fiction, Galaxy Science Fiction, The Magazine of Fantasy & Science Fiction oraz Isaac Asimov’s Science Fiction Magazine.

Wczesnymi publikacjami science fiction kierowali tacy wpływowi redaktorzy jak John W. Campbell, Jr., którzy pomogli spopularyzować ten gatunek i udoskonalić prostych opowieści przygodowych do przemyślanej, dobrze napisanej naukowej fikcji. Opowieści pisali tacy autorzy jak Robert Heinlein, Isaac Asimov i Arthura C. Clarke. Nie będzie przesadą, jeśli powiemy, że te czasopisma ukształtowały i wyniosły na szczyty science fiction.

Teraz, anglojęzyczny magazyn Galaxy Science Fiction, w którym pojawiły się takie opowieści jak „Fahrenheit 451” Raya Bradbury’ego i „The Demolished Man” (z ang. „Człowiek do przeróbki”) Alfreda Bestera, jest dostępny za darmo w internecie.

Od 1950 do 1980 magazyn Galaxy Science Fiction zyskał uznanie ze względu na kwestie społeczne, a nie technologię, która stała się nową falą w ramach fikcji naukowej. Autor Frederik Pohl pomógł redaktorowi, H.L. Goldowi wydawać magazyn od końca lat pięćdziesiątych, oficjalnie przejmując go w 1961 roku. Po sprzedaży magazynu w 1969 roku pismo miało wielu redaktorów, a jakość publikacji nigdy nie spadała poniżej poziomu takich autorów jak James Baen.

Ostatni numer wydano w 1980 roku. Dopiero czternaście lat później w 1994 roku wydano wznowienie pod tym samym tytułem, ale pojawiło się tylko 8 numerów i Galaxy był wtedy dwumiesięcznikiem.

Galaxy magazine Science Fiction - archiwum online
Galaxy magazine Science Fiction – archiwum online

Możesz przeczytać 355 oryginalnych numerów magazynu Galaxy Science Fiction z lat 1950-1976, pobierając zdigitalizowane numery z serwisu Archive.org (pod adresem: archive.org/details/galaxymagazine). Każdy z nich jest dostępny do pobrania w różnych formatach: Abby, Daisy, a także bardziej typowych wersjach epub i mobi na czytniki e-booków Kindle i PDF.

źródło: Engadget – Seminal sci-fi magazine 'Galaxy’ is now free online via The Verge – One of the greatest science fiction magazines is now available for free online