[raport] Kim jest i co robi programista po pracy?

Programiści lubią kawę, seriale na Netflixie i styl casual! Aż 95 proc. wierzy, że będzie zarabiać więcej – sprawdź dane z najnowszego raportu „Programista po godzinach”.

Raport Programista po godzinach 2020

Międzynarodowy Dzień Programisty obchodzimy 12 września 2020 roku. Z tej okazji No Fluff Jobs przygotował nietypowy zestaw informacji na temat branży IT – „Programista po Godzinach”. Nietypowy, bo możemy się z niego dowiedzieć, co osoby na co dzień pracujące w branży IT i kodujące, nerdzi (i nie nerdzi) sądzą o sobie, co jedzą, co piją, jak lubią się ubierać i jak spędzają wolny czas. 

Święto Programistów przypada na 256 dzień roku, zwykle jest nim 12 lub 13 września (w zależności od tego, ile w danym roku dni ma luty). 

Tradycyjnie, programiści starają się uczcić ten dzień w niekonwencjonalny sposób, a największy w Polsce portal rekrutacyjny No Fluff Jobs postanowił dać im także trochę rozrywki w postaci zestawu informacji o nich samych. Powstał on z przymrużeniem oka i z wykorzystaniem niekonwencjonalnej metody zbierania danych, jaką były ankiety przeprowadzone na profilu NFJ na Facebooku oraz Instagramie.

Raport odsłania kulisy ich pracy i pokazuje kim programiści są naprawdę:

  • Zależy im głównie na wysokich zarobkach –  prawie wszyscy (95 proc.) liczą na to, że w przyszłości będą zarabiać więcej niż obecnie. A dla 54 proc. ważniejsza jest wysokość wynagrodzenia niż atmosfera w pracy. 
  • Są introwertykami: 58 proc. programistów określa swój temperament jako spokojny i metodyczny
  • Są ciekawi świata: dla 85 proc. pytanych nauka nowych rzeczy to przyjemność
  • Nie lubią rządzić: 67 proc. woli rozwijać się w swojej specjalizacji niż zostać team leaderem
  • Są kawoszami: 70 proc. programistów pije kawę, a tylko 24 proc. herbatę.
  • Są nerdami – w wolnym czasie oglądają popularne seriale m.in. na Netflixie: Mr Robot, Black Mirror i Dolina Krzemowa oraz z niecierpliwością czekają na premiery gier takich jak Cyberpunk czy Dying Light 2.

Introwertycy i materialiści – osobowość kodera

Stereotypowy programista to introwertyk o wysokich zdolnościach analitycznych. Badanie No Fluff Jobs potwierdza tę teorię –  58 proc. programistów określa swój temperament jako spokojny i metodyczny. Nie są zamknięci na świat i nie ukrywają się w piwnicach –  lubią uczyć się rzeczy nowych, dla 85 proc. z nich to wręcz przyjemność. Nie marzą jednak o karierze lidera – 67 proc. woli rozwijać się w swojej specjalizacji niż zostać team leaderem.

Pracodawcy powinni mieć się jednak na baczności! – na podwyżki zarobków w przyszłości liczą prawie wszyscy programiści (95 proc.). Nie marzą o sławie, wolą być bogaci – tak odpowiedziało aż 83 proc. ankietowanych.  Zapytani, co liczy się bardziej – wynagrodzenie czy atmosfera w pracy, większość – 54 proc. wybrała pieniądze, 46 proc. atmosferę. 

Młodzi mężczyźni, którzy (nie) piszą w html

Kim programista jest, a kim nie jest? Wśród osób, które obserwują profil No Fluff Jobs na Facebooku i na Instagramie,  71 proc. stanowią mężczyźni (71 proc.), w wieku między 25-34 lat. Pokrywa się to z ogólnymi danymi demograficznymi w IT – według Stackoverflow Developer Survey 2020 większość (91 proc.) programistów to mężczyźni w wieku 25-29 lat. To dane demograficzne o obserwatorach  są bardzo zmienne. Ale No Fluff Jobs poprosiło programistów także o rozstrzygnięcie odwiecznych branżowych dylematów.  I okazało się, że: 

  • dla 73 proc. pytanych HTML nie jest językiem programowania 
  • dla 64 proc. tester nie jest programistą
  • dla 60 proc. React to framework. (dla 40 proc. to biblioteka)

W pracy muzyka i styl casual 

Kwarantannę trwającą od marca i ostatnie miesiące pandemii COVID-19 programiści przeżyli i to pracując zdalnie.W momencie zadawania pytania (czerwiec 2020) aż 75 proc. obserwatorów profilu No Fluff Jobs pracowała z domu. Jeśli już jeździli do biura, to 56 proc.  stawiało na komunikację miejską, a  43 proc. wybierało rower lub chodziło tam pieszo. 

Wbrew panującym stereotypom, większość programistów wcale nie pracuje w ciszy – 65 proc. słucha wtedy muzyki. Całkowitą ciszę preferuje 35 proc. z nich. 

Jak się ubierają? To logiczne, że 76 proc. preferuje styl casualowy, 24 proc. tzw.  smart.

Programista po godzinach (statystyki 2020)

Nie odejdą z pracy za garść grejpfrutów, ale jedzą zdrowo i piją… kawę

Programiści nie lubią poważnych sytuacji, a taką jest rozstanie z pracodawcą. 62 proc. wolałoby w zamian obrać ogromne ilości grejpfrutów. Zamiast tzw. exit interviews 52 proc. woli zjeść cytrynę. Ale na stare śmieci też nie wrócą – 71 proc. wolałaby przekwalifikować się na hodowcę limonek w Polsce, niż wrócić na stare stanowisko (tu zachęcamy do przeczytania wniosków z raportu SmoothieHR cz. II – Offboarding w IT – Dlaczego programiści odchodzą z pracy?). 

Czy stąd wynika, że nie lubią zdrowego jedzenia? Wręcz przeciwnie. Dla znacznej większości (77 proc.) zdrowy tryb życia i aktywność fizyczna jest bardzo ważna.

Kawa czy herbata? Leżak czy góry? 

70 proc. programistów pije kawę, 25  proc. herbatę, na popularności zyskuje również yerba mate. Ale i rozmiar (kubka) ma znaczenie. Im większy kubek z gorącym napojem, tym dla 88 proc. programistów lepiej. 

Stereotypowo uznawani za introwertyków i nudziarzy, którzy rzadko ruszają się zza monitora. I tu kolejna niespodzianka – statystyczny programista spędza urlop aktywnie (62 proc.), nad wodą (52 proc.) i – o zgrozo – w ogóle nie używa w tym czasie komputera (56 proc.). 

Informatycy wcale nie są samotnikami – 51 proc. lubi integrować się ze współpracownikami na imprezie, a 49 proc. aktywnie z nimi uprawiać sporty. Jeśli chodzi o aktywność fizyczną to, aż 67% ćwiczy, a z tego tylko 13% uprawia sporty grupowe lub zespołowe. 

Nerd, geek czy fan Cyberpunka? 

Największą popularnością wśród programistów cieszą się takie seriale na Netflix jak: Mr. Robot, Black Mirror i Dolina Krzemowa. Mniej popularne, ale wciąż lubiane są kolejno Westworld, The IT Crowd oraz Devs. Jeśli chcecie wybrać się z programistą do kina  to raczej na filmy z gatunku science fiction – co ciekawe np. trylogia Matrix wygrywa w ankiecie z Terminatorem. Warto mieć to na uwadze zabierając programistę na kinową randkę – obecnie trwają prace nad czwartą częścią Matrixa. 

A gry? Wiadomo, że grają i oczekują premier. Najbardziej wyczekiwany jest Cyberpunk 2077 oraz Dying Light 2 (tytuły polskich firm gamingowych).

Z pełną wersją raportu można zapoznać się klikając poniższy przycisk.  

Metodologia: 

Dane podane w raporcie powinny być przyjmowane z przymrużeniem oka. Odpowiedzi użyte do analizy zostały zebrane w miesiącach marzec-wrzesień 2020 r. poprzez ankiety udostępnione w relacjach na profilu No Fluff Jobs na Facebooku oraz Instagramie. Próba badawcza w niektórych z pytań jest niereprezentatywna – liczba odpowiedzi zależnie od pytania waha się między 50 a 550, co oznacza średnio 217 odpowiedzi na pytanie.  Zawodowy statystyk widząc, że te dane złapałby się za głowę!  Po co więc publikujemy ten materiał? Po prostu – dla rozrywki! 

źródło: No Fluff Jobs