ColorOS 7 – co oferuje system telefonów OPPO?

Smartfony firmy OPPO działają pod mobilnym systemem operacyjnym ColorOS opartym na systemie Android – sprawdź, co wyróżnia tę nakładkę?

#ColoroOS 7 oparty na systemie Android 10 (OPPO)

Czysty system Android to rzadkość i jedynie smartfony Pixel firmy Google mogą się poszczycić w miarę nieprzeładowanym dodatkami systemem. Wielu producentów smartfonów z Androidem tworzy własne nakładki systemowe, aby dostosować czysty system do potrzeb użytkowników – biorą przy tym pod uwagę możliwości urządzenia. Pamiętam czasy, kiedy producenci, tacy jak Samsung szaleli z dodatkami do tego stopnia, że smartfony po kilku tygodniach używania były tak przeciążone, że nie dało się z nich normalnie korzystać. Ale to już daleka przeszłość!

Czasy na szczęście się zmieniły, smartfony są bardziej wydajne niż kiedyś, a Android na tyle dopracowany, że nakładki systemowe są zwykle kosmetycznym dodatkiem a nie obciążającym sprzęt oprogramowaniem. Daleko mu jeszcze wciąż do systemu iOS, który stworzony został od podstaw pod konkretne urządzenia (iPhone,y) – w przypadku otwartego oprogramowania chyba nigdy nie będzie to możliwe. Wydaje się też, że producenci poszli po rozum do głowy i ich „dodatki” już tak nie przeszkadzają.

Jednym z przykładów lekkich i sprawnie działających nakładek systemowych wydaje się być ColorOS 7 oparty na Androidzie 10, który miałem przyjemność dość dokładnie przetestować przy okazji zabawy z OPPO Reno3. To właśnie epizod z tym smartfonem zainspirował mnie do podzielenia się opinią na temat autorskiej nakładki OPPO.

Dlatego też, poniżej postaram się przybliżyć możliwości systemu ColorOS 7, który został idealnie dostosowany do możliwości sprzętowych całkiem niezłego sprzętu ze średniej półki.

Czym właściwie jest nakładka systemowa ColorOS od OPPO?

ColorOS 7 to stworzone przez firmę OPPO oprogramowanie systemowe oparte na najnowszej wersji systemu Android 10. Zostało ono dostosowane do możliwości smartfonów wydawanych przez producenta, aby korzystanie z nich było przyjemnością a nie katorgą. Czy faktycznie tak jest?

Zrzuty ekranu z systemu ColorOS 7

System ColorOS 7 oferuje sporo wygodnych funkcji. Dzięki lekkiemu interfejsowi systemu dodatkowo pozwala skupić się na szybkim wykonywaniu podstawowych czynności na smartfonie. Producent ulepszył wizualną stronę systemu Android, poprawił elementy graficzne i dźwiękowe – co rzeczywiście daje się odczuć podczas normalnego użytkowania.

System jest stale uaktualniany, wydawane są na bieżąco poprawki bezpieczeństwa od Google’a. Producent pamięta także o starszych modelach smartfonów, które wychodziły z poprzednimi wersjami systemu. Oczywiście na przyszłe aktualizacje oparte na nowszym Androidzie trzeba poczekać niekiedy ponad pół roku, ale to jest norma w ekoststemie Google’a, w którym sam proces certyfikacji trwa bardzo długo.

Choć tego problemu nie mają użytkownicy systemu iOS, to i tak wysiłki producentów smartfonów z Androidem nie idą na marne, w wyniku czego w końcu otrzymujemy całkiem nieźle działający system.

Dobrą informacją jest także to, że użytkownicy ColorOS mogą brać udział w publicznych testach beta kolejnych generacji Androida. Producent zapowiedział możliwość korzystania ze świeżo wydanej bety Androida 11 na razie dla dwóch modeli smartfonów z serii Find X2.

Co wyróżnia ColorOS 7? – najważniejsze i najciekawsze funkcje systemu

Nowa estetyka systemu ClorOS 7 opiera się na lekkim wzornictwie ikon, dynamicznym ruchu i prostszych interakcjach, aby zaoferować użytkownikom wyrafinowane i naturalne wrażenia z obsługi telefonu.

Telefon z systemem ColorOS 7 jest bardziej interaktywny a animacje natychmiast reagują na dotyk. Ich szybkość odpowiada naturalnej prędkości przesuwania palca. Podczas ładowania telefonu wygląda, jakby cząstki energii były „absorbowane” z kabla ładującego. Po odłączeniu ładowarki te same cząstki energii rozproszą się i znikną. Podobny efekt cząstek widzimy podczas odblokowywania telefonu odciskiem palca.

Tchnięto również życie w standardowy ekran aplikacji Pogoda – wystarczy delikatnie przesunąć palcem w lewo lub w prawo po ekranie, aby wyświetlić różne sceny.

OPPO dodało do ColorOS 7 ulepszone funkcje, które obejmują między innymi:

 • Moduł NFC umożliwiający transfer danych (Android Beam) oraz skonfigurowanie zbliżeniowych płatności mobilnych smartfonem, na przykład Google Pay, po zainstalowaniu aplikacji lub płatności HCE w aplikacji bankowej.
 • Przyjemniejsze palety barw – ColorOS 7 redukuje nasycenie barw systemu, wprowadzając podstawowe i eleganckie kolory, które pomagają odciążyć wzrok przy długim korzystaniu z telefonu.
 • Więcej stylów ikon systemowych – można wybrać jeden z trzech stylów ikon: domyślny, prostokątny lub kafelkowy, w zależności od swoich preferencji. Można także indywidualnie dostosować ikony, zmieniając ich rozmiar czy kształt.
Style ikon ColorOS 7
 • Inteligentny Pasek Boczny – umożliwia szybki dostęp do potrzebnych aplikacji w formie wysuwanej z boku ekranu „szuflady”, w której można przechowywać wybrane przez siebie aplikacje, dzięki czemu mamy do nich zawsze szybki dostęp. Ulepszone, pływające okno obsługuje więcej aplikacji i jest wygodniejsze w użyciu.
 • Skaner tekstu pozwala automatycznie wyostrzyć tekst w zdjęciach co pozwala za każdym razem uzyskać czytelne skany dokumentów. Można drukować pliki prosto z telefonu lub zapisywać do pliku PDF.
 • Tryb nocny – dostęp do całodziennego trybu nocnego z opcją personalizacji, który ułatwia korzystanie z telefonu w różnych sytuacjach oraz zmniejsza zużycie baterii. Dzięki czarnym tonom pozwala lepiej skupić się na wykonywanych czynnościach. Tego typu opcja znacząco zmniejsza zmęczenie oczu od ciągłego wpatrywania się w ekran.
ColorOS 7: tryb nocny (ciemny)
 • Dostosowanie wyglądu ok 200 najpopularniejszych aplikacji do trybu ciemnego w ColorOS 7.
 • Tryb pracy wielu użytkowników – umożliwia uruchomienie aż 3 rodzajów kont, dzięki czemu z telefonu może korzystać kilka osób w różnych trybach, w tryb ze specjalnymi ograniczeniami na przykład dla dzieci.
 • Tryb „Dla dzieci” – możemy ustawić w nim dozwolony czas korzystania oraz wybrać określone aplikacje dostępne dla dzieci. Oprócz tego blokada uniemożliwia pobierania opłat przez gry lub aplikacje, modyfikowanie ustawień systemu czy usuwania i instalowania aplikacji.
 • Hyper Boost – umożliwia płynniejszą grę bez opóźnień, znacząco poprawiono funkcję dotyku, zmniejszając średni czas reakcji na dotyk ekranu nawet o 35%. Obciążenie gry jest monitorowane w celu wykrycia opóźnienia z wyprzedzeniem, co skutkuje poprawą częstotliwości klatek i sprawia, że ​​gry są bardziej responsywne. Twórcy gier mogą połączyć się z silnikiem OPPO, umożliwiając im zoptymalizowanie określonych scenariuszy gry poprzez przeniesienie zasobów systemowych wedle potrzeby. Scenariusze mogą być ładowane szybciej, poprawiając wydajność gry nawet o 20%.Wciągające wrażenia z gry.
 • Soloop – aplikacja automatycznie wybiera muzykę i dodaje frodzaje animacji do Twojego filmu, który możesz stworzyć ze statycznych zdjęć.
Aplikacja mobilna Soloop pod systemem ColorOS 7 od OPPO
 • Animowane tapety – reagują na ruch i dynamicznie zmieniają się podczas korzystania z różnych funkcji systemu.
 • Artystyczne tapety – projekty od znanych artystów, które pomagają zwiększać świadomość ekologiczną i artystyczną. OPPO nawiązało w tym celu współpracę z artystami z całego świata , aby wspólnie zaprojektować tapety nawiązujące motywami do czystości, natury, geometrii, kultury, życia i przyszłości.
Artystyczne tapety ColorOS 7
 • Scenariusze użycia – system rozpoznaje i zapamiętuje scenariusze użycia poprzez analizę zbiorów danych. Dzięki temu dynamicznie wywołuje zasoby systemowe i optymalizuje z wyprzedzeniem kluczowe scenariusze, aby zapewnić płynne działanie telefonu nawet po długim okresie jego użytkowania.
 • Oszczędność energii – technologia oszczędzania energii O-AI może zwiększyć żywotność baterii w codziennym użytkowaniu nawet o 10%. Ponadto ColorOS 7 uczy się wzorów snu, dzięki czemu telefon szybko przechodzi w stan hibernacji po Twoim zaśnięciu, co również zmniejsza zużycie energii o 35%.
 • Inteligentny kierowca – po włączeniu tego trybu zostaje uaktywniona funkcja Bluetooth w telefonie, co umożliwi połączenie z zestawem samochodowym Bluetooth. Jeśli zaznaczymy odpowiednią opcję, tryb Inteligentny kierowca może włączać się automatycznie po podłączeniu zestawu samochodowego
 • Clone Phone – szybki i wydajny sposób migracji danych Wystarczy zeskanować kod QR, aby rozpocząć migrację danych do nowego telefonu, bez potrzeby użycia kabla. Proces jest szyfrowany, aby zagwarantować bezpieczeństwo Twoich danych.
 • Inteligentny Asystent – wszystko, czego potrzebujesz na jednym ekranie – licznik kroków, zdarzenia, popularne aplikacje i wiele innych.

Bezpieczeństwo systemu ColorOS 7

 • Prywatny Sejf – umożliwia zabezpieczyć zdjęcia, pliki audio i inne dane, które uważamy za poufne. Dla bezpieczeństwa nie można wykonywać zrzutów ekranu podczas korzystania z prywatnego sejfu.
 • Ochrona dostępu do aplikacji szyfrująca ważne aplikacje za pomocą hasła.
 • Inteligentna ochrona informacji osobowych – dzięki niej zapobiegniemy wyciekowi danych osobowych. Gdy jakaś aplikacja będzie chciała odczytać dane sosobe (np. historię połączeń, kontakty, wiadomości ;ub zdarzeń)
 • Alarmowe SOS – to usługa ułatwiająca nawiązywanie połączeń alarmowych i wysyłanie wiadomości SOS w sytuacjach zagrożenia. Po włączeniu usługi Alarmowe SOS można dzwonić do kontaktów alarmowych przez 5-krotne naciśnięcie przycisku zasilania.
 • Bezpieczną klawiatura – podczas korzystania z niej użytkownik ma włączone zabezpieczenie klawiatury przy wpisywaniu poufnych informacji, dodatkowo włączane jest zapobieganie przechwytywaniu ekranu.
 • Zapobieganie nagrywaniu i fotografowaniu w tle – gdy aplikacja w tle będzie chciała użyć mikrofonu w celu nagrania dźwięku, na pasku stanu pojawia się o tym powiadomienie. Gdy apka w tle chce użyć aparatu, pojawia się prośba o udzielenie zgody na dostęp.

Jak się korzysta z ColorOS 7 opartym na Androidzie 10?

Muszę przyznać, że ColorOS 7 bardzo dobrze sprawdza się ze smartfonem Reno3, na którym miałem okazję go testować. Do tej pory, smartfon nie zawiesił się ani razu, nie potrzebował restartów i nadal sprawnie zarządza pamięcią.

Mam nadzieję, że tak miło będzie do samego końca użytkowania tego smartfona, który nauczy się moich zmieniających się scenariuszy zachowań :) Pierwsze włączenie urządzenia to tak naprawdę szybkie przejście przez kilka standardowych kroków, po których smartfon jest gotowy do użytku, ze wszystkimi niezbędnymi preinstalowanymi aplikacjami Google’a i małym bonusikiem od OPPO.

Oczywiści możemy pousuwać niechciane apki, aby system zawierał tylko te, które sami wybierzemy. Jeśli miałbym oceniać przyjemność korzystania, estetykę i wydajność, to w kategorii smartfonów z Androidem, ColorOS 7 otrzymuje mocne 7,5/10!

Rating: 7.5 out of 10.

źródło: opracowanie własne