Oppo Reno3 to przyzwoity smartfon z Androidem w dobrej cenie!

Tegoroczny smartfon Oppo Reno3 to urządzenie, które ma sporo do zaoferowania i do tego w rozsądnej cenie – sprawdź, co go wyróżnia?

OPPO Reno3 (niebieski) w dłoni na tle trawnika

Od ponad tygodnia intensywnie testuję smartfona Oppo Reno3, działającego pod systemem Android 10 z nakładką ColorOS 7 – nie spodziewałem się, że potrafi aż tak wiele, za tak niewiele. Smartfon zadebiutował w Polsce wraz ze swoim starszym bratem Reno3 Pro pod koniec kwietnia 2020 roku. Choć Oppo Reno3 to nie jest najwyższa półka cenowa, to producent wycenił go bardzo uczciwie, przy tym idąc na bardzo niewielkie kompromisy. Jak sobie radzi Reno3 w praktyce i co go wyróżnia? Jakie są możliwości jego aparatu – jakie robi zdjęcia i filmy? Dowiesz się i zobaczysz w dalszej części naszej recenzji.

Design i materiały

Oppo wraz z linią Reno3 powróciło do niczym niewyróżniającego się wyglądu smartfona, który stosowany jest obecnie przez producentów większości smartfonów z Androidem. Szkoda, bowiem linia Reno2 miała w sobie wiele świeżości i nadawała indywidualności tej marce. Chodzi głównie o tylną obudowę urządzenia, z charakterystycznym paskiem po środku oraz centralnym umieszczeniem wtopionych w nią aparatów. Tego typu wzornictwa trudno było szukać w ówczesnych smartfonach i prezentowało się to bardzo oryginalnie. Tym razem wystające aparaty umieszczono w górnym lewym rogu tylnej obudowy Reno3. Jeśli nie lubicie etui (ten model ma w zestawie całkiem porządne sylikonowe etui), to smartfon położony na blacie będzie się kołysał, jak w większości dzisiejszych modeli smartfonów.

W Reno3 zrezygnowano z dziwactwa, którym był wyskakujący aparat w kształcie płetwy. Mówię dziwactwa, ponieważ nie lubię żadnych mechanicznie wyskakujących elementów w smartfonach, do których może dostać kurz albo woda. Zamiast tego, tegoroczny model ma na wyświetlaczu bardzo subtelną łezkę, która praktycznie niezauważalnie wtapia się w górną część wyświetlacza.

Jakość wykonania i wzornictwo modelu Reno3 w wersji PRO zostało rekomendowane w XXVII edycji konkursu Dobry wzór 2020, organizowanego przez Instytut Wzornictwa Przemysłowego.

Smartfon posiada trzy przyciski: po lewej stronie obudowy dwa do sterowania głośnością i po prawej jeden przycisk zasilania. Nad przyciskami głośności ukryte zostało gniazdo z szufladką na aż dwie karty SIM oraz kartę pamięci microSD. W dolnej części standardowo umieszczono wejście na wtyczkę USB-C oraz gniazdo słuchawkowe jack 3,5 mm.

Aparat Selfie (44 MP) w Oppo Reno3

To co bardzo mi się spodobało, i sądzę, że powinno być standardem we wszystkich smartfonach, to czytnik linii papilarnych zintegrowany z wyświetlaczem. Oppo dodatkowo zadbało o to, aby animacja graficzna po przyłożeniu palca w odpowiednim miejscu prezentowała się zjawiskowo. Dodatkową zaletą czytnika jest jego szybkie działanie – czas odblokowania wynosi zaledwie 0,34 sekundy. Alternatywną opcją odblokowania ekranu jest rozpoznawanie twarzy – tę funkcję można dodatkowo skonfigurować w Ustawieniach. Te formy zabezpieczeń biometrycznych można używać w smartfonie Oppo do odblokowania ekranu, szyfrowania aplikacji oraz dostępu do prywatnego sejfu.

⚠️ BEZPIECZEŃSTWO DANYCH BIOMETRYCZNYCH W RENO3!
Jak czytamy z zasadach prywatności, informacje o rysach twarzy czy odciski palców, które zdecydujemy się zapisać na telefonie są przechowywane wyłącznie lokalnie w pamięci telefonu oraz używane wyłącznie w celu rozpoznawania twarzy. Żadne informacje związane z rysami twarzy nie są przesyłane na serwery zewnętrzne. Bez wyraźnie wyrażonej zgody, informacje o odcisku palca nie zostaną przesłane na serwer Oppo ani nie zostaną udostępnione firmom trzecim.

Obudowa Reno jest bardzo przyjemna w dotyku, jest wykonana z tworzywa sztucznego, ale na tyle dobrej jakości, że dzięki opalizującym odcieniom doskonale imituje szkło. Tego typu materiał sprawia, że urządzenie jest dużo lżejsze – waży zaledwie 171 g przy swoich dość pokaźnych wymiarach. Mimo to, smartfon jest smukły i pewnie trzyma się w ręce, a dzięki nieprzesadzonej szerokości będzie wygodny do trzymania dla osób z mniejszymi dłońmi. Producent wydał ten model w trzech lekko opalizujących kolorach: białym, niebieskim oraz czarnym. .

Jak oceniam design i jakość wykonania? 7/10

Rating: 7 out of 10.

Wyświetlacz AMOLED: jakość obrazu

Reno3 ma ekran AMOLED, o bardzo jasnych i wyrazistych kolorach oraz bardzo dobrych kątach widzenia – nawet przy bardzo dużym nasłonecznieniu, co jest rzadkością w tym przedziale cenowym. To jedna z mocniejszych stron tego modelu!

Smartfon ma ekran o przekątnej 6,4″ (16,2 cm) i rozdzielczości FHD+ 2400 x 1080 pikseli (20:9) z 16 mln kolorów i gęstością pikseli wynoszącą 411 ppi. Producent zadbał o ochronę wyświetlacza naklejając na niego folię ochronną. Jest ona na tyle niewidoczna i dobrze przyklejona, że nie próbowałem jej zdejmować – ciężko powiedzieć, jak mocno została przyczepiona. Stosunek wyświetlacza do obudowy ekranu – tzw. ratio wynosi około 90,8%.

Ekran w Reno3 ma bardzo dużo ustawień, które można dostosować do własnych upodobań i warunków zewnętrznych. Od trybu ciemnego, oszczędnego po regulację temperatury kolorów i redukcję migotania. Z kolei autorska technologia optymalizacji wizualnej OSIE (OPPO Screen Image Engine)¹, opracowana przez firmę OPPO, zwiększa nasycenie obrazu i kontrast, aby poprawić efekty wizualne w aplikacjach innych firm oraz podczas oglądania filmów na smartfonie.

Dzięki Hyper Boost², stabilizacja liczby klatek na sekundę jest jeszcze szybsza, dzięki temu nie tracimy płynności odtwarzania. Wyższa stabilność klatek nawet do 38% i zwiększona wydajność dotyku do 16%, wpływają między innymi na przyspieszony czas reakcji smartfona.

¹ Silnik obrazu OSPO (OPPO Screen Image Engine) obsługuje krótkie aplikacje wideo: TikTok, VMate, Vigo Video, Likee, krótkie filmy na Instagramie.
² Dane na podstawie wyników wewnętrznych testów OPPO w temperaturze pokojowej, przy włączonym trybie wysokiej liczby klatek i wysokiej jakości obrazu.

Jak oceniam ekran AMOLED Reno3? 8,5/10

Rating: 8.5 out of 10.

System operacyjny: działanie ColorOS 7 (opartego na Androidzie 10)

Oppo Reno3 działa pod systemem Android 10 z nakładką ColorOS 7. W momencie pisania tego artykułu urządzenie otrzymało już kolejną aktualizację ColorOS z majowymi poprawkami zabezpieczeń. Oprócz tego, w uaktualnieniu dołączono poprawkę zoptymalizowanego interfejsu użytkownika w aparacie. Poprawiono także jakość zdjęć w warunkach słabego oświetlenia podczas korzystania z przedniego aparatu.

Na co dzień korzystam z iPhone’a, ale w przypadku nakładki ColorOS 7 nie czułem zmęczenia Androidem, a wręcz przeciwnie! Muszę się przyznać, że Android w takiej formie nawet bardzo mi się spodobał. Do tej pory nie zauważyłem żadnych problemów z działaniem systemu na Reno3, co może świadczyć o tym, że firma dobrze zoptymalizowała ColorOS pod swoje urządzenie.

Tryb Multi User

tryb wielu użytkowników zapewnia bezpieczeństwo plików i danych

OSIE

technologia optymalizacji wizualnej, zwiększająca nasycenie obrazu i kontrast

Artystyczne tapety

zaprojektowane przez artystów tapety (natura, geometria, kultura, przyszłość, ekologia)

Tryb ciemny

w połączeniu z Trybem Ochrony Wzroku zapewnia komfort użytkowania (zużycie energii -38%)

Ciężko powiedzieć, czy Reno3 otrzyma Androida 11, ale biorąc pod uwagę, że jest to świeżo wydany model istnieje spora szansa na aktualizację. Nie liczyłbym jednak, że nastąpi to w pierwszym rzucie (pod koniec tego roku), choć byłoby to miłym zaskoczeniem. Póki co, na liście do pierwszych testów nowego oprogramowania ColorOS opartego na Androidzie 11 Beta producent wymienił dwa modele: OPPO Find X2 i Find X2 Pro.

Jak oceniam działanie systemu ColorOS (opartego na Androidzie 10) na Reno3? 7,5/10

Rating: 7.5 out of 10.

Aparat: jakie zdjęcia i wideo robi Oppo Reno3?

Oppo Reno3 ma jeden aparat sefie z przodu oraz 4 obiektywy z tyłu, w tym trzema można robić zdjęcia:

  • aparat selfie 44 MP: wideo – 1080p/720p@30 fps, jasność obiektywu (przysłona) f/2.4, wsparcie dla HDR i wideo FHD,
  • główny aparat 48 MP: wideo – 4K/30fps, 1080p@60fps/30fps, 720p@60fps/30fps, jasność obiektywu f/1.8, ustawiania ostrości PDAF,
  • teleobiektyw 13 MP: 2X zoom optyczny, jasność obiektywu f/2.4, ekwiwalent ogniskowej 52 mm, PDAF,
  • ultraszerokokątny aparat 8 MP: jasność obiektywu f/2.2, ekwiwalent ogniskowej 13 mm – ostrość zablokowana na stałe,
  • mono lens 2MP (do detekcji głębi): czarno-biała matryca, jasność obiektywu f/2.4,
  • lampa błyskowa: flash LED.
Poczwórny aparat Oppo Reno3 (48 MP)

Aparat Selfie 44 MP robi bardzo duże zdjęcia (w sensie zajmują nawet 10 MB), ale za to bardzo dobrej jakości. Pamięć wewnętrzna ponad 100 GB powinna jednak wystarczyć nawet najbardziej zapalonym faom selfików. Wśród opcji trybu selfie i zdjęć portretowych znajdziemy takie tryby jak: Naturalny, Wygładź, Chudsza twarz, Większe oczy, Mniejszy nos, Podbródek, Mniejsza twarz, Skoryguj i 3D. Niestety po tych kilku miesiącach kwarantanny nie odważyłem się zrobić Wam selfiaczka, choć mogłem skorzystać z powyższych upiększeń :)

Aparat smartofna posiada ciekawe tryby z możliwością ich dostosowania, w tym między innymi:

Funkcje aparatu Oppo Reno3
  • ultra night,
  • wideo z opcją ultrastabilności,
  • zdjęcie,
  • portret (z opcjami ustawienia opcji, w tym % rozmycia tła),
  • panorama,
  • ekspert (XHD z obiektywem teleskopowym, standardowym i szerokokątnym/makro,
  • film poklatkowy,
  • naklejka,
  • zwolnione tempo (slow motion),
  • przełączanie do Google Lens (po zainstalowaniu aplikacji).

Dzięki sztucznej inteligencji (AI), Reno3 potrafi rozpoznawać scenę, posiada tryb Olśniewający kolor (ożywiający kolory) oraz mnóstwo filtrów, które można stosować podczas robienia zdjęcia. Efekty zastosowanych funkcji można podglądać w czasie rzeczywistym na ekranie smartfona. W opcjach znajdziemy także tryb ultraszerokokątny (nieco słabszej jakości, szczególnie przy słabym świetle!) oraz możliwość ustawienia zoomu cyfrowego do 20X i optycznego do 2X. Zbliżenia oddalonych napisów lub obiektów są czytelne, choć wciąż daleko im do ideału.

Ogólnie aparat główny robi całkiem przyzwoite zdjęcia, których mógłby powstydzić się niejeden flagowiec topowych producentów. Efekty możesz sprawdzić poniżej, gdzie zamieściłem przykładowe fotografie wykonane tym smartfonem. Bardzo dobrze radzi sobie z tzw. efektem „poruszonej ręki”, w efekcie robiąc wyraźne i nieporuszone fotki.

Preinstalowana aplikacja mobilna Soloop do tworzenia wyjątkowych wideo

Preinstalowana aplikacja mobilna Soloop, jest częścią systemu ColorOS, więc można z niej korzystać tylko na smartfonach Oppo. To narzędzie ucieszy wszystkich tych, którzy chcą szybko i za jednym kliknięciem tworzyć wyjątkowe wideo z własnych zdjęć lub filmików. Aplikacja umożliwia korzystanie z gotowych szablonów, można także wybrać własne ustawienia wideo. Soloop automatycznie edytuje wideo zgodnie z rytmem wybranej muzyki. Dodaje także automatycznie efekty przejścia między ujęciami oryginalnego filmu. Jednym słowem, film stworzony w tej apce można od razu zapisać w bibliotece zdjęć i udostępnić znajomym lub w wybranym serwisie społecznościowym.

Wideo nagrywane przez OPPO Reno3

Reno3 pozwala nagrywać całkiem niezłej jakości wideo w 4K, ale przy tak wysokiej rozdzielczości do zachowania stabilnego obrazu warto użyć gimbala lub statywu. Filmy nagrywane w 1080p przy 30 i 60 fps (oraz 2160p przy 30 fps) aparat automatycznie stabilizuje obraz i można śmiało kręcić wideo bez stabilizatorów.

Wideo Bokeh

możliwość efektownego wyróżnienia pierwszego planu 

AI Wideo

doskonały efekt dzięki algorytmom sztucznej inteligencji wspierającym nagrywanie

Wideo Zoom

możliwość uzyskania niesamowitych zbliżeń podczas kręcenia wideo

Na uwagę zasługuje możliwość przełączania się pomiędzy różnymi trybami podczas nagrywania, bez konieczności stopowania! Dzięki temu mamy gwarancję, że zmieniając tryb nie stracimy tego, co mamy w kadrze.

Przykładowe zdjęcia zrobione aparatami Oppo Reno3

Dwa poniższe zdjęcia zostały wykonane w nocy (bez oświetlenia i lampy), po lewej zdjęcie normalne, po prawej w trybie ultranight.

Zdjęcie robione w nocy (bez oświetlenia i lampy)Zdjęcie robione w nocy (bez oświetlenia i lampy) e trybie Ultranight

Przykłady zdjęć wykonanych aparatem Oppo Reno3 (aparat główny oraz panorama):

Przykładowe wideo

Poniższe wideo zostało automatycznie wygenerowane a aplikacji Soloop z losowo wybranych zdjęć, zrobionych smartfonem OPPO Reno3.

Podczas generowania wideo specjalnie zostawiłem znak wodny Soloop (można go wyłączyć w Ustawieniach). Proporcje wideo ustawiłem na 4:3 oraz wybrałem automatyczny szablon Movement (z domyślnymi ustawieniami i muzyką). Całość zajęła mi około 3 minut, po czym film był gotowy do udostępnienia w serwisach społecznościowych i na YouTubie.

Jak oceniam jakość zdjęć i wideo wykonanych za pomocą Reno3? 7,5/10

Rating: 7.5 out of 10.

Bateria: jak długo działa?

Akumulator Oppo Reno 3 ma pojemność typową 4025 mAh i znamionową (minimalną) 3935 mAh. Taka bateria na pewno wystarczy Ci na długie i intensywne korzystanie przez cały dzień, a jeśli nie wybijasz rekordów w jakąś grę, to z pewnością wystarczy na 3 dni normalnego użytkowania. Zaskakująca jest optymalizacja pod kątem oglądania wideo, bowiem pełna bateria, przy zmniejszonej jasności wystarcza na ponad 15 godzin odtwarzania wideo z YouTube’a (przez Wi-fi)! Takie osiągi są rewelacyjne, zwłaszcza przy tak dobrej jakości ekranu.

Jednak największą zaletę baterii jest to, że można ją bardzo szybko naładować do 100% – dzięki technologii VOOC 3.0 (20 W), przy całkowicie rozładowanej baterii, można naładować ją do 50% w około 30 minut! A od 0% do 100% w nieco ponad godzinę (73 minuty). To bardzo dobry wynik, zbliżony do tego, co oferują flagowe modele producenta.

Wykres: szybkie ładowanie OPPO VOOC 3.0

Minusem (dlatego nie dałem 10) jest brak bezprzewodowego ładowania, ale dzięki temu cena smartfona jest dużo niższa! Myślę, że z żywotności baterii oraz szybkości ładowania będzie zadowolony każdy użytkownik, od zapalonego gracza po wideoholika!

Jak oceniam baterię i ładowanie smartfona? 9/10

Rating: 9 out of 10.

Specyfikacja techniczna Oppo Reno3

OPPO Reno3 - kolory i wymiary
wymiary160 mm x 73,3 mm x 7,9 mm
waga171 g
wyświetlaczdotykowy multitouch 6,4 cala (16,2 cm) AMOLED FHD+, rozdzielczość 2400×1080 px, 16 mln kolorów, ratio 90,8%
baterialitowo-jonowa 3935/4025 mAh (minimalna/typowa) do 36 godzin rozmów/360 godzin czuwania, szybkie ładowanie VOOC 3.0
system operacyjnyColorOS 7 na bazie Androida 10
procesor8-rdzeniowy MediaTek Helio P90
czytnik kart pamięci microSDdo 256 GB
RAM/ROM12 GB/256 GB lub
8 GB/128 GB
aparat tylny48 MP F1,8 + 13 MP F2,4 + 8MP F2,2 + 2 MP F2,4, zoom cyfrowy 20X, redukcja szumów AI, OIS+EI,
wideo:
aparat selfie: 1080P/720P@30fps
aparat główny: 4K/30fps; 1080P@60fps/30fps; 720P@60fps/30fps
aparat selfie (przedni)44 MP
łączność4G/LTE dual SIM, typ karty SIM : Nano-SIM/ Nano-USIM, NFC (obsługa Google Pay), GPS/A-GPS/Beidou/Glonass/GALILEO
Bluetooth5.1
czujnikigrawitacji, geomagnetyczny, światła, zbliżeniowy, akcelerometr, żyroskop, funkcja nagrywania krokowego
SARgłowa: 0,805 W/kg
ciało: 0,904 W/kg
co w opakowaniu?telefon, ładowarka, kabel USB, przezroczyste etui, folia ochronna, zestaw słuchawkowy, instrukcja obsługi w języku polskim

Wady i zalety Oppo Reno3

Poniżej zestawiłem zidentyfikowane przeze mnie wady i zalety smartfona Oppo Reno3, abyś mógł uzmysłowić sobie z jakiego typu sprzętem masz do czynienia i czy spełnia Twoje wymagania.

Oppo Reno3 zalety

ZALETY ⬆

  • jasny ekran AMOLED
  • żywotność baterii i szybkie ładowanie VOOC 3.0 (w 30 min do 50%)
  • czytnik linii papilarnych w ekranie
  • możliwość korzystania z 2 kart SIM
  • aparat główny (48 MP) – jakość zdjęć w dzień i w trybie nocnym
  • płynnie działający i zoptymalizowany system ColorOS 7 na Androidzie 10
  • bardzo dobry tryb stabilizacji wideo (1080p)
  • aplikacja Soloop
Oppo Reno3 wady

WADY ⬇

  • brak wodoodporności
  • plastikowa obudowa
  • brak ładowania bezprzewodowego
  • słaba jakość zdjęć z aparatu szerokokątnego robionych przy słabym oświetleniu/w nocy
  • wideo w 4K bez trybu stabilizacji
  • duży rozmiar zdjęć wykonywanych przednim aparatem selfie (~10 MB)

Podsumowanie i ogólna ocena: dla kogo i czy warto kupić Oppo Reno3?

Smartfon Oppo Reno 3 to sprzęt ze średniej półki, który powinien zadowolić większość użytkowników. Cena smartfona jest adekwatna do oferowanych przez niego funkcji i możliwości. Na szczególna uwagę zasługuje ekran AMOLED, który sprawuje się rewelacyjnie, dlatego będzie idealny do oglądania filmów czy grania w najbardziej wymagające gry na Androida.

Osoby ceniące sobie długą żywotność baterii i możliwość szybkiego podładowania smartfona w 30 minut do 50% również powinny być zadowolone. To co wyróżnia urządzenie z tej kategorii cenowej to także czytnik linii papilarnych ukryty w ekranie oraz bardzo płynne działanie systemu operacyjnego ColorOS 7 opartego na Androidzie 10.

Atutem Reno3 jest także dobry aparat, który potrafi zrobić całkiem niezłe zdjęcia czy stabilne wideo o dużej rozdzielczości, bez konieczności używania gimbala (do 1080p).

To czego brakowało mi w tym modelu, to są raczej życzenia niż konkretne wady samego urządzenia. Przydałoby się bezprzewodowe ładowanie oraz wodoszczelność – jednak w tej kategorii cenowej jest to zdecydowanie jeden z lepszych modeli, na który warto się zdecydować – chociażby ze względu na aparat czy bardzo dobry ekran AMOLED.

  • Reno3 to smartfon dla Ciebie, jeśli zależy Ci na dobrym sprzęcie ze średniej półki cenowej z bardzo dobrym wyświetlaczem AMOLED, dobrym aparatem oraz długo trzymającą baterią, którą szybko podładujesz.
  • Reno3 nie spełni Twoich oczekiwań, jeśli szukasz wodoszczelnego smartfona z głośnikami stereo oraz możliwością bezprzewodowego ładowania.

NASZA OCENA

8★

średnia z ocen cząstkowych poszczególnych funkcji w 10-stopniowej skali,
zaokrąglona do całkowitej liczby (7,9/10)

Gdzie i za ile kupić?

Oppo Reno3 – kolory: niebieski, czarny, biały

OPPO RENO3 (8/128 GB)

od1499,00 zł

stan na 21 czerwca 2020 r.

Smartfon dostępny w 3 kolorach: niebieskim, czarnym i białym.

źródło: recenzja – opracowanie własne